Hayatını Kaybeden Filistinliler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Samsunun Havza ilçesinde İsrail’in Gazze’ye saldırısı sonrası hayatını kaybeden Filistinliler için basın açıklaması yapılarak gıyabi cenaze namazı kılındı.

Hayatını Kaybeden Filistinliler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Samsunun Havza ilçesinde İsrail’in Gazze’ye saldırısı sonrası hayatını kaybeden Filistinliler için basın açıklaması yapılarak gıyabi cenaze namazı kılındı.

Havza’da sabah namazı sonrası tüm camilerde İsrail’in Gazze’ye saldırılası sonrası hayatını kaybeden ve yaralanan Filistinli Müslümanlar için dualar edildi. Ayrıca Cuma namazı öncesi tüm camilerde Fetih Suresi okundu.

Öte yandan Havza Belediyesi ve Havza Müftülüğü işbirliği ile Havza Eğitim Bir Sen Temsilciliği, Türk Eğitim Sen, Yunus Emre Derneği, İlim Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, İHH, Havza Ülkü Ocakları, Anadolu Gençlik Derneği ve İnsani Yardım Derneği Havza Temsilcilikleri tarafından ortak basın açıklaması okundu ve İsrail kınandı.

Basın açıklamasını Eğitim Bir Sen Havza İlçe Temsilcisi Halit Gökçe “Tarih boyunca sürekli tekrarlandığı gibi bugün de yine benzer durumları yaşıyoruz. ilk kıblemiz, haremimiz, etrafı mübarek kılınmış Mescidi Aksa’mız, her gün terörist İsrail ve Yahudi işgalciler tarafından düzenlenen baskınlarla taciz ve tahkir ediliyorken, sokaklarda masum siviller kurşuna diziliyorken, on yaşında çocuklar tutuklanıyorken, Gazze’de ambargo ve abluka şiddetini artırmışken, sadece Filistinli kardeşlerimizin değil tüm Müslümanların izzeti hergün her an çiğnenmeye devam ediyorken; Merhum Aliya Izzetbegoviç’in ‘Her Şey bittiğinde hatırlayacağımız; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır’ şiar edinerek biz de sessiz kalanlardan kafasını kuma gömenlerden olmuyoruz. Havza Kevser meydanında sizlerle birlikte hep beraber haykırıyoruz ki; Zalimin karşısında mazlumun yanındayız. Dünya sussa da biz susmayacağız ve hakikati haykırmaya devam edeceğiz. Selam olsun, Allah’a verdiği söze sadık kalanlara! Selam olsun, azimleriyle düşmanı hezimete uğratanlara! Selam olsun, bir volkan olup işgale karşı patlayanlara! Selam olsun, hiçbir kaybın korkutamadığı yiğitlere!” dedi.

Gökçe masum ve mazlum Filistinlilerin haklarını tüm dünyanın gözü önünde on yıllardır sürekli olarak ihlal eden Siyonist İsrail devletinin; onları en temel özgürlüklerinden mahrum bıraktığını ifade ederek; “Müslümanlar için Mescid-i Haram, Mescid-i Nebi’yle birlikte en faziletli 3 mescitten biri olan Mescid-i Aksa’ya yönelik bitmek bilmeyen saldırganlığı ve son olarak 10 Ekim 2023’te Gazze’de 1350 Filistinli sivilin katledilmesine ve 6000’den fazla masum sivili yaralamaya cüret etmesi karşısında insanlığın, gür bir sesle ve topyekûn olarak dur dememesi kabul edilebilir, insani ve vicdani bir durum değildir. Tarih bu günleri kara bir leke olarak yazacaktır. 21. Yüzyılda haçlı zihniyeti içinde yürütülen bu katliamın faillerini ve ortaklarını Havza Sivil Toplum Kuruluşları olarak Şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Bizler asıl kurtuluşumuzun; inancımızın gerektirdiği vakar ve izzete uygun olarak yaşadığımız, hayatımızın her anını bu değerlere göre yaşayıp dünyaya da bu değerleri öğrettiğimiz ve yaşattığımız gün gerçekleşeceğinin farkındayız. Tarih boyunca bunun sayısız örnekleri görüldü be yaşandı. Bu anlamda payımıza düşeni alır bu idealle yaşarız. Ancak bugün için egemen güçlerin ikiyüzlülüğünü de yüzlerine vurmak durumundayız. Kendi çıkarlarına aykırı bir durum gerçekleştiğinde ortalığı ayağa kaldıranların dünyanın mazlumları ve güçsüzleri bir zarara ve haksızlığa uğradığında kılını kıpırdatmaması. Yaşananlar karşısında kör sağır ve dilsiz olmalarını herkes anlayana anlatmaya devam edeceğiz. Bugün buradan sesleniyoruz ki; Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir. İşgalci konumdaki İsrail Ortadoğu’da mazlum insanlara karşı devlet terörü estirerek soykırım yapmaktadır. Uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse, yetkili uluslararası kurulların gereğini yapmalarını bekliyor ve talep ediyoruz. Bölgeye kalıcı huzur ve barışın ancak meşruiyeti 1967 sınırlarında ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması ve tüm dünya tarafından tanınmasıyla gelebileceğini ifade ediyor, bunun dışında yol aramanın, bunun dışında hevesler peşinde koşmanın sadece daha fazla yıkım, daha fazla gözyaşı ve can kaybı demek olacağını tekrar ediyoruz. Üç semavi dinin kutsal mekânlarını bünyesinde barındıran Kudüs'ün mahremiyetine, Mescid-i Aksa'nın içinde yer aldığı Harem-i Şerif'in statüsüne saygı göstermeyen hiçbir adımı ve tasarrufu kabul etmedik, etmeyeceğiz" Bugün, burada gıyabi cenaze namazlarını kılacağımız masum ve mazlum Filistin halkına başsağlığı dilerken, sadece vatanlarını ve namuslarını savunurken şehit düşen kardeşlerimizin değil aynı zamanda hukukun da katledildiğini tüm dünyanın er geç anlayacağına inanıyoruz. Vicdan sahibi herkesi İsrail aleyhine tavır almaya, haksızlıklarını haykırmaya ve Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle geldiğiniz hepinize teşekkür ederim.” Dedi.

Basın açıklamasının ardından Havza Müftüsü Cemil Alıcı tarafından İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Basın açıklaması ve gıyabi cenaze namazına Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Kurkmazlı, MHP İlçe Başkan Yardımcısı Muammer Düzgün, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR