Amasya Şeker Ödemeleri 24 Şubat’ta Yapacak

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. yönetim kurulu başkanı Mustafa Saatçi basın toplantısı düzenleyerek çiftçiye kalan 63,4 Milyon liralık pancar bedelinin 24 Şubat tarihinde ödeneceği müjdesini verdi.

Amasya Şeker Ödemeleri 24 Şubat’ta Yapacak

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. yönetim kurulu başkanı Mustafa Saatçi basın toplantısı düzenleyerek çiftçiye kalan 63,4 Milyon liralık pancar bedelinin 24 Şubat tarihinde ödeneceği müjdesini verdi.

Amasya Şeker Fabrikası 2019/2020 döneminde iç ve dış saha pancar ekim alanlarından tesellüm etmiş olduğu 615.739 ton bedeli ödenecek pancar için pancar bedeli olarak 186,2 milyon TL, yaş küspe primi olarak 9,2 milyon TL, pancar nakliye primi olarak 7,2 Milyon TL, İlaç destek primi olarak 1,6 milyon TL ve geç söküm pancar primi olarak 1,5 milyon TL ve pancar nakliyesi 22,3 milyon olmak üzere toplamda 228 milyon TL pancar bedeli tahakkuk etmiş bugüne kadar bu bedelden 164,6 milyon TL ayni ve nakdi avans ödemesi gerçekleştirilmiştir.

Yönetim Kurulu Başkanı Saatçi; “Pancar bedelinden kalan 63,4 milyon TL ise kampanya kapanış basın açıklamasında Yönetim Kurulu olarak söz verdiğimiz gibi 24 Şubat 2020 tarihi itibari ile değerli çiftçilerimizin banka hesaplarına yatırılacaktır. Bizler bugüne kadar siz değerli pancar ekicisi çiftçilerimize neyi, ne zaman yapacağımıza dair söz verdiysek, sözümüzün arkasında durduk ve söylediğimiz tarihte tüm taahhütlerimizi yerine getirmeyi kendimize borç bildik” dedi.

               Sözlerine devam eden Mustafa Saatçi; “ 2020/2021 Kampanya dönemi pancar alım taahhütlerimiz devam etmektedir. Bölge Tarım Müdürlüklerimiz bu konu ile alakalı her türlü çabayı mesai mefhumu gözetmeksizin göstermektedirler. İhtiyaç duyulan pancar ekim sahası 110.000 dekardır. Bugüne kadar Şirketimizle ekim taahhüdüne giren pancar ekim sahası 76.000 dekardır. Şu an için bölgemizde 34.000 dekar eksik görülmektedir. Eğer 36.000 dekar daha pancar ekim sahasını yöremizde temin edemezsek yine geçen yıl olduğu gibi dış saha pancar ekim alanlarına yönelmek durumunda kalacağız. Bu bağlamda henüz kararını vermemiş veya herhangi bir nedenle pancar ekiminden uzaklaşmış tüm çiftçilerimizi tekrar pancar ekimine dönmeleri konusunda bir kere daha düşünmeye davet ediyoruz.  Bir daha hatırlatmak gerekirse Devletimizin açıklayacağı pancar bedelinin üzerine 10 TL/Ton pancar fiyatı ilan ettik. Uzun süredir uygulanması bırakılan, dönem sonunu beklenmeden alabileceğiniz Yaş Küspe primi nakit avansı uygulamasına geçtik, yine ilk kez uygulanacak Temiz Pancar teşvik Primi ve buna bağlı Pancar boşaltma bedellerinin Şirket imkanları dahilinde ödenmesi uygulamasını geliştirdik. Nakliye Primi uygulamasını daha adil ve işlevsel hale dönüştürdük. Mücadele primi uygulaması ile kullanılacak ilaçların %50 sini Şirket olarak biz karşılayacağımız taahhüt ettik. Piyasa şartlarının altında Gübre ve Tohuma tedariki sağladık, Çapa avansını günümüz ekonomik şartlarına göre yeniden revize ettik, yine ödümüzdeki dönem %60 Pancar bedeli nakit ödemesine deva edeceğimiz deklare ettik, Geç söküm için teşvik primi uygulamamızı aynen koruduk.” Dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Hayatını Kaybeden Hastane Çalışanı İçin Tören Düzenledi
Hayatını Kaybeden Hastane Çalışanı İçin Tören Düzenledi
Havza Belediyesinden Online Ödeme Kolaylığı
Havza Belediyesinden Online Ödeme Kolaylığı