Emeklilere Promosyon Kapıda
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

Emeklilere Promosyon Kapıda

Yazımızda emeklilere yapılacak promosyon ödemeleri hakkındaki gelişmeleri izah edeceğim.

11 milyona yakın emekliye banka promosyonu ödenmesi için son çalışmalar yapılmaktadır. 2016/.Haziran ayına kadar anlaşmanın yapılması, yazın da ödemelerin başlaması bekleniyor.

Çalışma Bakanlığı, 11 milyona yakın emeklinin maaşını aldığı bankadan promosyon elde etmesi için bankalarla promosyon için sıkı pazarlık yapıyor Şu an pazarlıklarda ulaşılan rakamın, 3 yıllık dönem için 900 lira olduğu ancak daha da artırılması için çalışıldığı bilinmektedir.

PROMOSYONDA SÖZLEŞME İMZALANACAK

İlk formüle göre, tüm bankalar aynı tutarı ödeyecek. İkinci formüle göre ise, anlaşılan tutar taban olacak, isteyen banka rekabet içinde daha fazlasını verebilecek. Eğer anlaşma 3 yıllık dönem için 900 liradan sonuçlanırsa; ilk formüle göre emekli hangi bankadan maaş alıyorsa olsun bu tutarda promosyon elde edecek. İlk formülde Tüm bankalar emekli müşterilerine 3 yıl için 900 lira promosyon verecek. İkinci formüle göre de emeklilere 3 yıllık dönem için en az 900 lira promosyon ödenecek. Banka isterse, emeklilerin maaşlarını kendi şubelerine taşıması için 900 lirayı geçebilecek.

SON SÖZ BAKANLIKTA

Promosyonda tutarın ne kadar olacağı ve hangi formülün uygulanacağı, Çalışma Bakanlığı ve bankalar arasında yürütülen pazarlıklar sonucunda belli olacak. Anlaşmanın sağlanmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu, bankalarla protokol imzalayacak. Ardından da emekliler promosyona kavuşacak.

SÖZ KONUSU ÖDEMELER AYLIKLARDAKİ DÜŞÜŞÜ ENGELLEYECEKMİ

Emekli aylıklarında her yıl meydana gelen düşüşün nedeni aylık bağlama sisteminde yapılan değişikliktir. Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte emeklilik yaşı 65 e çıkarılırken aylık bağlama oranları da değiştirilmiştir. Bu nedenle 2000 yılı sonrasında ortalama kazanç hesabı yapıldığı için 2000 öncesi emekli olanlara göre daha düşük aylıklar bağlanmış ve bu her yıl düşerek devam etmiştir.

Çünkü 2000 öncesi gösterge/ basamak esas alınarak yapılan aylık hesabı 2000 yılından itibaren ortalama kazanç yani her yıl ödenen primlerin toplanarak o yıllara bölünmesi suretiyle hesaplanmaktadır.

Bununla birlikte 2008 sonrası emeklilik yaşı yükselirken her yıla verilen oran düşürülmüş hatta alt sınır aylıkları kaldırılmıştır. Böylece her yıl 23 TL ye varan tutarlarda emekli aylıkları düşmektedir.

Promosyon ya da ek zam tutarları verilmek suretiyle düşüşler bir nebze de olsa telafi edilmeye çalışılmaktadır.

Zira yakın zamanda emekli aylıklarında yapılan ek zamlarla emeklilerin mağdur edilmemesi amaçlanmış ve bu tür çalışmaların devam edeceği görülmüştür. Promosyon ödemesi bu ödemeler dışında olsa da emeklilerimiz için ek bir kaynak teşkil edecektir.

Emeklilerimize sağlıklı bir yaşam dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti