FATURAYI GÖRÜNCE ŞAŞIRMAYIN!
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

FATURAYI GÖRÜNCE ŞAŞIRMAYIN!

SGK sigortalı ve hak sahipleri, sağlık hizmetlerini kamu hastanelerinden, üniversite hastanelerinden ya da Kurumla anlaşması bulunan özel sağlık hizmet sunucuları olan tıp merkezi ve hastanelerinden alabilmekte olup, özel tercih edilmesi durumunda ilave ücret ödeyecekleri için ne kadar ilave ücret ödeneceğini bilmeden işlemlerini yaptırırlarsa muayene ve tedavi sonrasında sürprizle karşılaşabilirler.

SGK İLE ANLAŞMASI OLUP OLMADIĞINA BAKIN

Kamu hastanelerini tercih ederseniz herhangi bir ilave ücret ödemeden sadece 5 TL katılım payı ödeyerek sağlık hizmetlerini alabiliyorsunuz. Ancak sıra beklemeden sağlık hizmeti alabilmenin maliyeti yüksek, Kurum ile anlaşması bulunan bazı özel sağlık hizmet sunucuları Kurumun ödediği sağlık hizmet bedelinin iki katı yani %200 ünü de sizden isteyebilmektedir. Anlaşması yoksa ücretin tamamını cebinizden karşılamak zorundasınız.

Bu nedenle bu hususa dikkat edip, gittiğiniz sağlık hizmet tesisinin SGK ile anlaşması  olup olmadığına dikkate edin. SGK ile anlaşması varsa, bu defa da sizinle ilgili yapacağı işlemlerden ne kadar ilave ücret isteyeceğini muhakkak sorun, ya da her işlem yapılması esnasında ilave ücreti sorarak işlemleri yaptırın.

Hele hele acilden girdim ben nasıl olsa bir şey olmaz demeyin, çünkü acilden giriş yapıp sonrasında normal poliklinik hizmetleri verilmesi esnasında size ilave ücret tahakkuk ettirebilirler. Yatarak tedavi görüyorsanız, bir de yatak ücretleri özel oda tarifesi üzerinden yapılabilir. Bu durumda  hastaneden çıkarken faturayı görünce şaşırabilirsiniz. Hatta otel yatak ücreti üzerinde bir fatura kesebilirler, işte tüm bunları bertaraf edebilmek için mutlaka sorarak işlem yaptırın. Aksi takdirde olumsuz sürprizler sizi bekleyebilir.

ÖZEL VE KAMU TERCİHİ

Devlet hastanelerini tercih edenler muayene başına 5 lira katılım payı ödüyor. Özelde bu tutar 12 liraya çıkıyor. Yıllık hesapta sağlık için cepten çıkan para epey yüksek.  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜÎK) son açıkladığı verilere göre kişi başına ortalama sağlık harcaması 1232 TL olarak yer alıyor.

ÖZELDE VE KAMUDA AYRI

Kulak-burun-boğaz hastalıklarının tedavisi için devlet hastanesine gidip muayene olanlar 5 liralık katılım payından başka bir ücret ödemiyor. Ama 'sıra var, istediğim doktora muayene olamıyorum' diyerek özel hastaneye giderseniz, 90 liraya yakın para ödemek zorunda kalırsınız. Bunun 26 lirasını SGK sizin adınıza hastaneye ödüyor. Cebinizden ise 63 lira çıkıyor. Bunun da 51 lirası özel hastane farkı, 12 lirası muayene katılım payı olarak alınıyor. Ancak bu tutarlar artabilir.

Özel poliklinikler de tıpkı özel hastaneler gibi fark alıyor. Kulak-burun-boğaz muayenesi için ödenen tutar 77 lira. Bunun 21.60 lirasını SGK, sizin adınıza özel polikliniğe ödüyor. Cebinizden 43.40 lirası fark ücreti, 12 lirası katılım payı olmak üzere toplam 55.40 lira çıkıyor. Yani, sağlık sorununuza, seçtiğiniz özel, vakıf, üniversite, branş hastanelerine ve özel polikliniklere göre ücretler değişiyor.

İlave ücretle ilgili anlattığımız hususlar gerçek hayatta yaşananların gerisinde kalıyor. Çünkü bu hususla ilgili olarak faturayı görünce şaşıranlar hatta şikayetçi olanlar da hayli fazla sayıdadır. Dikkatli olmak ve bilinçli hareket etmek gerekmektedir.

 

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti