GSS PRİM BORÇLARI SİLİNECEK
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

GSS PRİM BORÇLARI SİLİNECEK

Bu hafta Genel Sağlık Sigortası Prim Borçlarının silinmesiyle ilgili TORBA KANUN ile getirilen yeni düzenleme ve diğer bazı düzenlemeleri sizlere izah edeceğim.

 

GSS PRİM BORÇLARININ SİLİNMESİ KİMLERİ KAPSIYOR

TBMM Genel Kurulunda görüşülmekte olan kamuoyunda TORBA KANUN TASARISI olarak bilinen tasarının 7 maddesi daha TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Buna göre 3,5 milyon genci ilgilendiren 25 yaş altı gençlerin genel sağlık sigortası prim borçları silinecek.

Bilineceği üzere 1.1.2012 tarihinden itibaren GSS zorunlu sigortalılık olarak kabul edilmişti. Bu durum nedeniyle özellikle aileler 18 yaşına kadar okumayan çocuklarına, 20 yaşına kadar orta öğrenim gören çocuklarına, 25 yaşına kadar da yüksek öğrenim gören çocuklarına kendileri üzerinden sağlık yardımı alabilirken, bu şartları taşımayan ancak henüz işe giremeyen çocukları için sağlık primi ödemek zorunda kalmışlardır. Özellikle GELİR TESTİ yaptırmayan ya da ailenin geliri kişi başına bölündüğünde asgari ücretin 1/3 ünden fazla olanlar maalesef borçlu duruma düşmüşler ve bu durum devam edegelmiştir.

İşte bu düzenlemeyle 25 yaş altı (25 yaşı dolduruncaya dek) gençler genel sağlık sigortası prim borçlarından kurtulmuşlardır. Adlarına tahakkuk eden prim borçlarını ödemeyeceklerdir. Ancak ödeme yapılmış ise geri alamayacaklardır.

Örnek: 23 yaşında ancak okumayan  ve henüz çalışmayan A şahsı ailesiyle birlikte oturmaktadır. Ailenin geliri 3.000. TL olup hanede 4 kişi yaşamaktadır. Bu durumda Hane geliri kişi başına bölündüğünde 750 TL çıktığından GSS prim borcu tahakkuk etmiştir. 1.1.2012 tarihinden bugüne kadar olan tüm borçları silinecektir

Örnek: 24 yaşında ancak okumayan ve çalışmayan B şahsı ailesiyle birlikte oturmaktadır. Ailenin geliri 1.000. TL dir. Hanede 5 kişi olduğundan kişi başına gelir 200 TL dir. Bu durumda B şahsının primini devlet ödeyecek iken B şahsı gelir testi yaptırmamış ve 1.1.2012 tarihinden bugüne kadar GSS prim borcu tahakkuk etmiştir. Ancak bu düzenleme ile B şahsı GSS prim borcunun tamamından kurtulacaktır.

 

İŞÇİLERİN YILLIK İZİNLERİ BÖLÜNEBİLECEK

İşçiler, bir bölümü 10 günden az olmamak ve anlaşmak kaydıyla izin süresini istediği kadar bölebilecek.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen maddelere göre, izin süresini, bir kısmı 10 günden az olmamak üzere, en fazla üçe bölebilen işçi, tasarının yasalaşmasıyla yine bir bölümü 10 günden az olmamak ve tarafların anlaşması kaydıyla, izin süresini daha fazla bölebilecek.

Bu düzenleme ile işçi isterse 10 günü tam olmak kaydıyla diğer izin haklarını istediği kadar günlük olarak kullanabilecekler.

Bu işçiler açısından anlamlı bir düzenleme, yıllık izin hakkını kullanamadıkları için işyerlerinde çalışma huzuru kalmamakta idi. Çünkü işveren yasa gereği izinleri bölemiyordu. Mazeret izni de kullandırmadığı takdirde işçinin tek çıkış yolu sağlık raporu(istirahat) almak oluyordu. Bu nedenlerle yapılan düzenleme olumlu olarak karşılanmalıdır.

 

Sağlıklı günler dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı