65 YAŞ AYLIĞINDA ÇOK ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK(MÜJDELİ BİR HABER)
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

65 YAŞ AYLIĞINDA ÇOK ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK(MÜJDELİ BİR HABER)

Bu haftaki konumuz 65 yaş aylığı hakkında olup, TBMM’ ye sevk edilen ve kanunlaşması beklenilen kanun tasarısının neler getirdiği hakkında olacaktır.

"Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz Ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, geçtiğimiz günlerde Meclis'e sevk edildi. Bu tasarı ile çalışma hayatını etkileyecek önemli değişiklikler getiriliyor. Tasarıda 65 yaş aylığıyla ilgili yeni düzenlemeler yer alıyor. 100 bin kişi daha aylık alacak.

.

ŞU ANDA AYLIK HANGİ ŞARTLARLA BAĞLANIYOR?

65 yaş aylığı alabilmek için 3 temel şart var.

1-65yaşını doldurmuş olmak.

2-65 yaşını doldurmuş olan kişinin aylık alabilmesi için hiçbir sosyal güvencesi olmaması, yani emekli olmaması,  Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) dul veya yetim aylığı almaması ve herhangi bir işte çalışmaması gerekiyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamıyor.

3-65 yaşını doldurmuş olan kişinin yaşadığı hanenin gelirinin belirlenen sınırın altında kalması. Bu sınır, asgari ücretin net tutarının 3'te biri olarak belirlenmiş durumda.

2016 yılı itibarıyla 65 yaşını doldurmuş bir kişinin yaşadığı hanede kişi başına düşen ortalama aylık geliri 392 TL'nin altındaysa, söz konusu kişiye aylık bağlanıyor.

MEVCUT UYGULAMADA

65 yaşını doldurmuş kişinin yaşadığı hanedeki toplam gelir, söz konusu hanede kaç kişi yaşıyorsa o sayıya bölünerek çıkan rakam üzerinden kişinin 65 yaş aylığı alıp alamayacağına karar veriliyor. Bu durumda, örneğin oğlu veya kızının yanında yaşayan ve ailenin geliri kişi başına bölündüğünde asgari ücretin net tutarının 1/3 ünü aşanlar 65 yaş aylığı alamıyor. Çünkü kendi gelirleri olmasa dahi aynı hanede oturdukları için çocuklarının geliri de sanki onların geliriymiş gibi hesaba katılıyordu.

TASARI YASALAŞTIĞINDA:

65 yaş aylığı bağlanacak kişi için muhtaçlık testi için sadece KİŞİNİN KENDİSİ İLE EŞİNİN GELİRİ DİKKATE ALINACAK. Böylece, oğlu veya kızının yanında diye mağdur edilmeyecek. Kendi gelirine göre aylığa hak kazanacak. Ayrıca, halihazırda 65 yaş aylığı alamayan bazı kişiler de aylık almaya başlayacak. 100 bin kişinin üzerinde kişinin bu şartlarda aylık alacağı tahmin ediliyor.

Tasarı yasalaşırsa ki kuvvetle muhtemel yasalaşacaktır. Bundan sonra 65 yaşını geçip herhangi bir geliri olmadığı halde oğlu veya kızının yanında kaldığı için hane geliri hesabı yapılmasından dolayı aylık alamayanlar mağdur olmayacaklardır.

65 YAŞ AYLIĞI ALANLARIN SAYISI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verilerine göre, 2015 yılı itibarıyla 608 bin 513 kişiye 65 yaş aylığı ödenmiş. Yapılan ödemelerin ulaştığı toplam rakam, 1 milyar 275 milyon 183 bin 231 TL. Kanun tasarısında yer alan 65 yaş aylığı ile ilgili değişiklik yasalaşırsa, aylık alan kişi sayısı artacak.

Bu tasarı ile 65 yaş aylığı bağlanmasında sadece kişinin kendisi ile eşinin geliri hesaplanacaktır. Sağlıklı bir yaşam dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı