30 YIL ÜZERİNDE GÖREV YAPIP EMEKLİYE AYRILANLARIN EMEKLİ İKRAMİYELERİ ÖDENİYORMU
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

30 YIL ÜZERİNDE GÖREV YAPIP EMEKLİYE AYRILANLARIN EMEKLİ İKRAMİYELERİ ÖDENİYORMU

30 YIL ÜZERİNDE GÖREV YAPIP EMEKLİYE AYRILANLARIN EMEKLİ İKRAMİYELERİ ÖDENİYORMU?

Konu başlığımızdan da anlaşılacağı üzere memur olarak görev yapan yani 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi olarak çalışanlardan 30 yıl üzerinde görev yaptıktan sonra emekliye ayrılanlara bu sürelere ait emekli ikramiyesi ödenip ödenmeyeceği hususunda sizlere bilgi vereceğim.

30 YIL ÜZERİNDE GÖREV YAPANLARDAN ESKİDEN EMEKLİYE AYRILANLAR

Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'nun 89. maddesinin 4. fıkrasının birinci cümlesinde yer alan "... verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler (dikkate alınmaz)" ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvurulmuş ve bu başvuru sonucunda ilgili yasa kuralı Anayasa'nın 2, 10 ve 60. maddelerine aykırı bulunarak 25.12.2014 tarihinde iptal edilmişti.

Anayasa Mahkemesi'nin 25.12.2014 tarih, 2013/111 E. ve 2014/195 K. sayılı kararı 07.01.2015 tarih ve 29229 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Anayasa Mahkemesinin iptal kararının Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile birlikte;

07/01/2015 TARİHİNDEN SONRA EMEKLİ OLACAKLAR; hiçbir başvuruya gerek olmaksızın hizmet sürelerinin tamamı için emekli ikramiyesi almaya hak kazanmışlardı.

07/01/2015 TARİHİNDEN ÖNCE EMEKLİ OLANLAR ise dava açarak 30 yıl üzerindeki sürelere ait emekli ikramiyelerini alabileceklerdir.

Kararın yürürlüğe girmesinden önce emekli olan söz konusu dava konusu işlem için de ANKARA 10. İDARE MAHKEMESİ LEHTE KARAR VERMİŞTİR.

Ankara 10. İdare Mahkemesi'nin geçmişte 30 yılın üzeri hizmetleri olan kişilerin emekli ikramiyesinin hizmet süresinin tamamı dikkate alınarak ödenmesine yönelik kararı pek çok emekli tarafından sevinçle karşılanmış olmasına karşın, ne yazık ki bu karar emeklilere 30 yılın üzerindeki süreler için ikramiye ödenmesi işlemini hemen başlatabilecek nitelikte bulunmamaktadır. Bu kararın Danıştay tarafından onanması ve SGK ’nın da  işlemlere başlaması için bazı düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Ancak karar Danıştay tarafından onaylanabilir  ya da SGK tarafından düzenlenebilir nitelikte görünmüyor. Çünkü maliyet getiren bir düzenleme olacaktır.

ANAYASA Mahkemesi'nin iptal kararı öncesinde emekli olmuş ve 30 yılı aşkın çalışması olan kişilerin ikramiye alabilmeleri için SGK ’nın düzenleme yapması gerekecektir. Bu kişiler SGK’ ya başvurduklarında SGK ret cevabı veriyor ve mahkemeye başvuruyorlar. Süreç sonunda karar onaylanırsa SGK’ nın konuyla ilgili bir prosedür belirlemesi ve ikramiyeleri hesaplaması gerekecektir.

DAVA AÇACAKLAR DİKKAT

07/1/2015 tarihinden önce emekli olanlardan 30 yıl üzeri görev yapanlar, mutlaka dava açarak yasal haklarını aramak zorundadırlar. Ancak karar henüz Danıştay aşamasında olduğundan nasıl bir karar çıkacağı belli olmadığı gibi karar onansa da GÜNCEL İKRAMİYE değerleri üzerinden ödeme yapılmadığı takdirde eskiden emekli olanların dava açmalarının fazla bir getirisi olmayacaktır.

Sağlıklı emeklilik dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti