PRİME ESAS GÜNLÜK/AYLIK  KAZANÇLARIN ALT VE ÜST SINIRLARI
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

PRİME ESAS GÜNLÜK/AYLIK KAZANÇLARIN ALT VE ÜST SINIRLARI

Bu haftaki yazımız prime esas kazançların alt ve üst sınırları hakkında ve ücretlerle iş piyasasına etkilerini izah edeceğim.

31.12.2015 tarihli ve 29579 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan asgari ücret;

1.1.2016-31.12.2016 tarihleri arasında günlük 54,90 TL olmuştur Yani yılın sonuna dek asgari günlük kazanç tutarı böylece belirlenmiştir. 16 yaşından küçük olanlar da dahil olmak üzere sigortalılar için sigorta primine esas günlük ve aylık kazançların alt ve üst sınırlarında geçerli olan kazanç tutarları;

1- Günlük Kazanç alt sınırı:       54,90. TL,

2- Aylık Kazanç alt sınırı    :  1.647,00.TL

3-Günlük Kazanç üst sınırı:     386,85. TL

4- Aylık kazanç üst sınırı    :10.705,50 TL

Asgari ücrette yapılan artışlar işçilik maliyetleri artırdığı için bazı ürünlere de zamlar kaçınılmaz olarak gelmiştir. Zira işverenler kendilerince haklı bir gerekçe olarak ücrete yaptıkları zamların maliyetlerini etkilediğini söyleyerek aynı oranlarda zam yapabilmişlerdir. Elbette tüm sektörlere bu zamlar yansımamış ya da daha az yansımıştır. Ancak enflasyonu artırıcı bir etki yaratmıştır.

Sigorta primlerinde meydana gelen artışlara baktığımızda alt sınırdan ziyade üst sınırda daha büyük artışlar meydana gelmiş, hatta bazı durumlarda üst sınırdan ücret alan çalışanların ücretleri artmış gibi gözükse de toplamda düşmüştür. Çünkü daha yüksek sigorta primleri kesilmiş ve işveren de bu artış oranında bir zam yapmadığında ücret düşmüştür.

Asgari ücrete yapılan zamlar dar gelirli gruba büyük bir fayda sağlamış ise de beraberinde bu tür sorunları da doğurmuştur. Maliyetin bir kısmını devlet karşılayacak olsa da bu sorun çözülmemiş ve işverenlerin serzenişlerine sebebiyet vermiştir.

Kıdem tazminatı rakamlarının da artması asgari ücrete yapılan zammın bir başka sonucu olarak karşımıza çıkmıştır.

Ülkemizde kayıt dışılıkla mücadele sürmekte iken asgari ücrete yapılan zam nedeniyle işçi ücretlerinden ziyade sigorta primleri ve böylece maliyetin yükselmesi hususunda daha iyi bir çalışma yapılması beklenebilirdi. Çünkü net ücretten ziyade brüt ücret ve işveren maliyeti hesaplandığında işverenlerin öteden beri söyledikleri işçilik maliyetleri daha da artmıştır. Üstelik Suriyeli göçmenleri de hesaba katarsak işverenlerin kayıt dışı işçi çalıştırmalarının önüne geçilmesi daha da zorlaşabilecektir.

Bölgesel asgari ücret hesaplanmamış olsa da bir çok küçük işletmede işçilerin asgari ücret üzerinden sigorta primleri yatırıldığı halde ellerine geçen ücret, asgari ücretin altında olabilmektedir. Sigortasız işçi çalıştırmayan bu işletmeler maliyetleri kısayım derken yasalara aykırı bir işlem yaptıklarından sonuçları da ağır olabilir.

Bir işletmede banka kanalıyla ödeme yapılmıyorsa ki 10 dan az işçisi olanlar için durum böyle, işverenin ödediği ücretin bordrodaki tutar olduğunu kabul etmek zorunda kalınmaktadır. Ancak unutulmaması gereken bir durum var ki işçiler bu durumdan şikayetçi olurlarsa işveren bunun aksini ispatlamak zorunda kalacaktır. Bu durumda işyerinin yasal defterine ve  ilgili aya ait ücret ödeme bordrosuna işlenmediğinden kayıtların geçersiz olduğu ve her bir geçersizlikle ilgili olarak 5510 sayılı Kanunun 102/e/4 ve 102/e/5. Maddesi gereğince idari para cezası uygulanması gerektiği sonucuna varılacaktır.

Kayıt dışı işçi çalıştırmakla aynı sayılabilecek eksik ücret vermekten kaçınmak bu nedenle ayrı bir önem arz etmektedir. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
E Twinning Masalımın Sesi Projesi  Merkez İlkokulunda Başlıyor
E Twinning Masalımın Sesi Projesi Merkez İlkokulunda Başlıyor
Trafik Kazası 12 Yaralı
Trafik Kazası 12 Yaralı