GSS VE  EMEKLİLİK  HAKKINDAKİ  SORULARINIZ
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

GSS VE EMEKLİLİK HAKKINDAKİ SORULARINIZ

Konu başlığımızdan da anlaşılacağı üzere kamu-oyunca pek bilinmeyen ancak başımıza geldiğinde ortaya çıkan konularla ilgili bizlere gelen soruları cevaplandırarak sizleri bilgilendirmek istiyorum.

SORU: Babam eski Bağ-Kur sigortalısıydı. 30.01.2012 tarihinde vefat etti. 

Anneme aylık bağlanınca, ben de annem alsın sadece, ben nasıl olsa yakında işe girerim diye aylık bağlatmadım, görevliler de öyle yap dediler, ancak daha sonra bana GSS prim borcu geldi. Borcu sorduğumda çalışmadığım ancak babamdan dolayı bekar kız çocuğu olduğum için hak sahibi olduğum döneme ait olduğunu öğrendim. Hak sahibi olmama rağmen GSS prim borcu çıkar mı, bu borç yasal mıdır?

CEVAP: Çalışmayan kız çocukları evlenmedikleri sürece baba veya annelerinden yetim aylığı aldıkları gibi sağlık yardımı da alabilmektedir. Ancak siz ölüm aylığı almadığınız dönemde çalışmadığınız için sağlık yardımı da almadığınızdan hak sahibi olarak nitelendirilmemeniz nedeniyle borç tahakkuk ettirilmiş, bu durumda GSS prim borcu çıkmaması için ya gelir testi yaptırmanız ya da yetim aylığı bağlatmanız gerekirdi. Bununla birlikte yapılan işlem doğru değildir. Aslında o dönemde hak sahipliği sıfatınız olduğundan GSS prim borcunuz silinmelidir. Borcu ödemeyip itiraz edin, idarenin cevabı olumsuz olursa borç büyükse dava açarak borçtan kurtulabilirsiniz.

SORU: Eski Bağ-Kur sigortalısıyım. Sigortalılık sürem doldu. Ancak yaşım dolunca emekli olacağım için çalışmadım. Bu sırada sağlık yardımı da almadım. Ancak yaştan dolayı beklerken adıma GSS borcu tahakkuk etmiş. Herhangi bir gelirim yok. Emeklilik için dilekçe verdiğimde birikmiş borcun var ödemezsen aylığı bağlayamayız dediler. Ne yapabilirim?

CEVAP: Yaşı beklerken sağlık yardımı almasanız bile 1.1.2012 tarihinden bu yana zorunlu GSS’ lisiniz. Yani o tarihten bugüne kadar sağlık yardımı almasanız bile prim borcunuz doğar. Bunun için gelir testi yaptırmanız ve buna göre geliriniz olmadığından priminizi devlet öderdi. Geriye dönük gelir testi 30.09.2015 tarihine kadar devam etmişti. Şimdi ise bu imkanı gelir testi yapan birim yani sosyal yardımlaşma fonu sağlayabilir mi bilemiyorum. Zira gelirinizin olmadığını belgeleyebilirseniz ya da fondan bu tutarı ödemeleri mümkün olursa aylığınız bağlanacaktır. Aksi takdirde borcu ödemeniz gerekir. Bağ-Kur sigortalıları için aylık bağlanabilmesi için, kanunda her türlü prim borcunun bulunmama şartı olduğundan, borcunuz olduğu için aylık bağlamazlar.

       SORU: Babam 15.08.2015 tarihinde vefat etti. Babamın sigortası Bağ-Kurdu. Annem için ölüm aylığı talebinde bulunduk. Bize aylığınız bağlanacak gidebilirsiniz, yazı gelince aylığınızı bankadan alabilirsiniz dediler. 2015 Ağustos ayı prim borcunu da aylıktan mahsup ederiz denildi. Ancak şimdi prim borcu olduğu için aylık bağlanamadı dediler.  Ne yapabilirim?

CEVAP: Babanızın ölümü nedeniyle hak sahiple-rine aylık bağlanması için prim borcunun olmaması şartı Kanundan gelen bir hüküm olmakla birlikte görevlilerin bu durumu söylemeleri gerekirdi. Çünkü bağlanacak aylıktan mahsup edilerek borcun ödenmesi söz konusu olmayıp, borç ödendikten sonra aylık bağlanabilmektedir. 

Ancak görevliler hakkında şikayette bulunabilir ya da dava konusu yapabilirsiniz.

5510 sayılı Kanun öncesinde borç olsa da bağlanı-yordu. Ancak 1.10.2008 sonrası ölüm vakalarında prim borcu olmaması şartı aranıyor. Sağlıklı günler dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti