İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

Bu hafta iş sağlığı ve güvenliği hakkında az bilinen hatta çoğumuzun bilmediği çalışma alanlarından kuaförler ve bazı meslek gruplarının yükümlülüğünü izah edeceğim. Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar hariç diğerleri bu yükümlülüklere uymak zorundadır. 

KUAFÖRLER TEHLİKELİ SINIFTA YER ALIYOR 

26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine göre, kuaför/berber/güzellik salonları “tehlikeli” sınıfta yer almakta olup bu işyerlerinde; iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesi veya ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden bu hizmetin temin edilmesi yükümlülüğü 1 OCAK 2104 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 

Yani bu tarihten itibaren, bu grupta yer alan işyerleri iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmek 

zorundadır.  

Çalışan sayısı 10'un altında olan 'tehlikeli' ve 'çok tehlikeli' sınıfına giren iş yerlerinin hekim ve iş güvenliği bulundurma maliyetini Sosyal Güvenlik Kurumu üstleniyor. 

HANGİ İŞYERLERİ KAPSAMDA  

Kendi başına dükkân açan ve bir tek kendisi çalışarak hizmet veren kuaförler hariç bütün kuaförler 

1 Ocak 2014 tarihinden itibaren iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmek zorundadır. 

Aynı şekilde, güzellik salonları,  hamam, kaplıca ve saunalar da tehlikeli sınıfta yer alıyor. Hatta kuru temizleme çok tehlikeli sınıfta yer alıyor. 

Bunun yanı sıra, emlakçı, bakkal, kırtasiye gibi diğer esnaflar ‘az tehlikeli’ sınıfta yer aldıkları için 1 Temmuz 2016’ya kadar iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunlulukları bulunmamaktadır.  

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılan yönetmelik uyarınca 10’dan az çalışanı bulunan ‘az tehlikeli’ işyerlerinin işverenleri veya işveren vekilleri 

Çalışma Bakanlığı’nın uzaktan eğitim yoluyla düzenleyeceği eğitim programına katılan işverenler bu eğitim sonrası kendi iş-yerlerindeki iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilecek.   

1 Temmuz 2016’dan sonra bu eğitimi almış işverenler iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmek zorunda kalmayacak 

NE YAPILMASI GEREKİYOR 

Öncelikle bu işyerleri risk değerlendirmesi yapmak zorundadır. 

Risk değerlendirmesi; kuaför/berber/güzellik salonlarında var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekli çalışmaları kapsar. 

Risk değerlendirmesi çalışmalarının bir ekip tarafından yürütülmesi gerekmektedir. İhtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere dışarıdaki kişi ve kuruluşlardan da hizmet alınabilir.  

1 Ocak 2014’ten bugüne iş güvenliği uzmanı görevlendirmek zorunda olan bir berber dükkanı, eğer görevlendirme yapmadıysa her ay için 6 bin 167 TL idari para cezası öder.

(Bu cezalar her yıl güncellenmektedir) Ayrıca işyeri hekimi görevlendirmediği için de aynı miktarda ceza söz konusu olacaktır. ANCAK UYGULAMADA BU CEZALAR YAZILMIYOR. SADECE O AY İÇİN CEZA KESİLİYOR. 

Bu nedenle  yukarıda belirtilen işyerleri sınıfında yer alıyorsanız bu cezaları ödemek zorunda kalmamak için önlem alalım. 

Kazasız ve sağlıklı günler dileğiyle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler