Tirit ve İlçemiz
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Tirit ve İlçemiz

Her ilçenin idarecileri ilçesini ülkeye ve dünyaya tanıtmak için muhakkak bir malzeme bulur ve bu malzeme üzerinden ilçesinin tanıtımına çok önem verir.

Bizim ilçemiz tarihteki yeri itibari ile Atatürk’ün kurtuluş savaşını başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun ve akabinde 26 Mayıs 1919’da geldiği ilçemizde yaklaşık olarak 18 gün gibi uzun zaman kaldığı ve kurtuluş savaşının temellerinin projelerinin hazırlandığı bir ilçe olarak tarihte yerini almış ve o gün anısına ilçemizde bu tarihi yaşatmak için her sene çeşitli etkinlikler düzenlenerek bir festival havasında kutlanmaktadır. Bu 25 Mayıs Atatürk’ü anma festivali vasıtasıyla ilçemizi ve tarihi önemini Türkiye ve dünyaya anlatmak için görsel ve yazılı medyayı kullanarak çeşitli programlar yaparak yıllarca tanıttık ve tanıtmaya da devam etmekteyiz.

Yaklaşık olarak son on yıldır da ilçemizle özdeşleşen ve en son olarak Havza, V.Köprü, Kavak, Lâdik, Asarcık iç bölge belediyeler diye bildiğimiz bu belediyeler bu tirit ’in patentini alarak bu işi resmileştirmiş oldular. Bundan sonra bu saydığım belediyeler ve bu bölgedeki dernekler haricinde hiç kimse Kaz Tiridi programı yapmaları mümkün değildir.

                Tirit bizim bu bölgemizde malumunuz köylerimizde bir kümes hayvanı olan Kaz’ın eskiden evlerimizde bacalara asılarak kızartılıp ve yağının kazın altında bulunan bir kapta biriktirilip ve o yağla yapılan yufka ekmeğinin kazın kendi yağıyla yağlanıp sofralarda yer alması olarak biliriz.

Yıllar önce sıradan bir yemek olarak yediğimiz ve kışın uzun gecelerinin eğlencelerinin yemeği olan ve hatta her gece bir evde kaz yeme gecesi olarak yapılan bu gelenek yaklaşık olarak on yıldır ilçemizin patentli ve pahalı bir yemeği olmuştur.                Tirit ‘in ne demek olduğunu kimse bu kadar bilmedi eskiden bu kadar gelişmiş TV programları ve sosyal medya olmadığı için sadece bizim köylerimizde yenen sıradan bir yemekti.

                Gelelim bugünlerdeki tirit programlarımıza. Tirit ‘in bu kadar yaygın olmasında ve Türkiye’ye tanıtılmasında ve bu işin patentinin alınmasında en büyük emeği olan hiç şüphesiz belediye başkanımız Sayın Murat İkiz olduğunu kabul etmek gerek. Yaklaşık olarak on yıldır tiridi Avrupa’da, İstanbul’da, Samsun’da ve Havza’da canlı yayın programları yaparak anlatmış ve bu sayede insanlar bizim bölgemizin sıradan bir yemek kültürü olan bu yemeği tanımıştır.

Bu yapılan tanıtımlar sayesinde ilçemizde kaz fiyatları bugün itibari ile en ucuzu 100 TL’ye çıkmış, ilçemizde bu sektörde hizmet veren işletme sayısı hiç yokken 6-7 tane olmuştur. Köylerde kaz besleyenlerin sayısı artmış ve bu sayede de köyde yaşayanlar için ayrı bir geçim kaynağı olmuştur.

                Bu konuları anlattıktan sonra Cumartesi akşam Samsun’da Havza Belediyesi, Havza ve Köylerini sevenleri derneği, 25 Mayıs Havzalılar Derneği’nin ortaklaşa organize ettiği geleneksel Havzalılar tirit gecemizden birkaç izlenimlerimi aktarayım. Tabii bu tür organizasyonları yapmak çok zor onu belirtmek istiyorum. Gecede her zamankinden farklı olarak Havzalılardan fazla yabancı misafir çoktu salonda her zamanki gibi boş yer kalmadı bazı misafirler belki de ayakta kaldı veya geri gittiler. Gecede konuşma yapan kişiler tirit bahane önemli olan kaynaşma birlik ve beraberlik vurgusu yaptılar, programa her görüşten insanlar çağırılmış fakat ağırlık olarak iktidar partisi daha fazla idi. Programda ne iktidar partisi ne de muhalefet milletvekilleri vardı. Programda en dikkatimi çeken şu oldu, protokol konuşmaları ve yenen tirit sonrası salon anında protokolle beraber bir anda boşaldı.

Bence bu olmamalıydı çünkü Aks TV canlı yayın yapmakta idi ve tüm Türkiye’den ve dünyadan izlenmekte olan bir program olarak salonun bir anda boşalması uygun olmadığını düşünüyorum.

                Bu tür programlarda herkesi memnun etme gibi bir şansınız yoktur, tabii ufak tefek aksaklıklar olacaktır, eleştirilerde olacaktır, teşekkürler de olacaktır. Ama dedim ya başta ilçenizi kültürünüzü tanıtmak için bir şeyleri araç olarak kullanmanız lazım, Havza Belediyesi de ilçesini bu şekilde tanıtmaktadır.

                Dün akşamki tirit ve daha önceki yıllarda yapılan tirit programlarında emeği olan tüm derneklerimize ve Havza belediye personeline yapmış oldukları bu tanıtım dolayısıyla ilçemiz adına teşekkür ediyorum.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı