2016’DA BEKLENTİLERİMİZ
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

2016’DA BEKLENTİLERİMİZ

Bugün 2016 yılının 5. Günü ve bu yılda diğer yıllarda olduğu gibi yavaş yavaş erimeye başladı. Geçen hafta ki yazımda sizlerle 2015 yılında ilçemizde ve ülkemizde yaşanan olaylara kısaca değindim Malumunuz ilçemiz tarih, termal ve Karadeniz iklimi hakim bir ilçe olup konumu itibari ile de Karadeniz’in boğazı yani giriş kapısı. Güney bölgesi dediğimiz bu bölge de bulunan V.Köprü, Kavak, Ladik ve Asarcık ilçeleri içerisinde ekonomik ve stratejik öneme sahip bir ilçe. İlçemizi tam ortadan ikiye bölen Karadeniz sahil yolu, Devlet Demir Yolu ve ilçemize 15 dakika kadar uzaklıkta bulunan Merzifon havalimanı ile ilçemiz adeta bir cazibe merkezi.

Fakat biz elimizdeki imkanları yeteri kadar değerlendirebildik mi veya değerlendirebiliyor muyuz?

Bu soruyu sormak lazım bu ilçede bu güne kadar ki siyasette ve bürokraside ilçemizde söz sahibi olan muhteremlere. İlçemiz her zaman siyasi kısır çekişmeler yüzünden dün olduğu gibi bugünde kaybediyor ve kaybetmeye de devam ediyor.

            KAPLICALARIMIZ

            İlçemizin bir numaralı gelir kaynağı olan kaplıcalarımızı bir hamam kültüründen başka bir adım ileri götüremedik. Her ilçeye nasip olmayacak bir nimete sahip olmamıza rağmen bir türlü ilçemize Ancere Otel haricinde bir tesis kazandıramadık, işletme sahiplerine ve yatırımcılara ilçemize bir türlü termali değerlendirecek tesisler yaptıramadık. Yıllardır gözümüzün içine baka baka Hacı Osman Deresine akan bir nimeti yıllara heba ettik ve ediyoruz. Adı üstünde Havza, termal, kaynak suyu olarak bildiğimiz bu değerli hazineyi siyasi çıkarlar uğruna heba ettik. Daha önceki senelerde de yazdım Kaplıcalar bölgesindeki mahallemize bir kentsel dönüşüm lazım diye belirttim ama bu güne kadar hiçbir kıpırdama yok. Belediye başkanımız beş yıldızlı beş otel diye yıllardır ekranlarda reklamını yaptığı yatırımdan hiç haber yok. Sadece yıllar sonra bir Fizik Tedavi Hastanesi kazandırdık ilçemize o da turizme hizmet değil hastalara hizmet olacak. Umarım termalimiz 2016’da cekcak larla geçmez.

                ORGANİZE SANAYİMİZ

            Hepimizin ortak sorunu işsizlik. Ben her zaman şunu söylüyorum ilk önce iş, sonra eş ve sonrada ev. Bu sıralama ile gidersek her şey daha güzel olur. Ama bakıyoruz ilçemizde işsizlerimize iş yok ama konut sektörü aldı başını gidiyor. Hiçbir yatırımcı, müteahhit veya iş adamı iş sahası kurayım gençlerimiz işsiz, eşsiz kalmasın diyen yok alabildiğine konut yapımı aldı başını gidiyor.

Tabiki sıcak para, al tapunu ver paramı bankalarımız aç kurt gibi bekliyor insanları.

Evet değerli okurlarımız burası Türkiye, burası bürokrasinin alabildiğine işlediği adamın varsa işinin yapıldığı, adamın varsa adaletin olduğu, adamın varsa sağlığının olduğu, adamın varsa evraklarının tıkır tıkır yürüdüğü bir Türkiye.

Yıl 2007 Samsun-Havza Tarımsal Ürünler İşleme ve Tarım Makinaları İhtisas Organize Sanayisi kuruluyor elde ne var elde boş bir arazi var, 2016 yılınıda sayarsak tam koskoca 9 yıl geçiyor ve hala biz organize sanayi bekliyoruz ilçemize ve gençlerimize iş sahası olacak diye. Ben burada kimseyi suçlamıyorum sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunları ve iş takibindeki mekanizmanın nasıl işlediğini ve bazı sorumsuz insanlarında bunu fırsat bilerek böyle bir yatırımın      9 yıldır ne aşamada olduğunu siz değerli okurlarıma sunuyorum ve bu konuyu kişilere indirgemeden kapatıyorum.  Umarım Organize Sanayimiz 2016’da cekcak larla geçmez.

KAPALI SEBZE MEYVE, YAĞ YOĞURT VE HAYVAN PAZARI

Ak Parti iktidarında Havza Belediyesi 3. Dönemini yaşamakta hepte bilindiği üzere tek başına iktidarlarla ülkemiz yönetildi. Havza belediyesi olarak biz bu tek başına iktidar nimetlerinde sizce ne kadar faydalanabildik? Bugün gelir kaynağı reçberliğe ve hayvancılığa dayalı olan bir ilçede insanlarımız ürettikleri malları satmak ve geçimlerini sağlamak için pazarlara geliyorlar. Bu hava şartlarında insanlarımız soğukta, karda kışta, yağmurda tüm soğuğu ve yağmuru iliklerine kadar hissediyorlar ve belediyemiz bununla ilgili üç dönemdir hiçbir çalışma yapmamıştır. Köylü vatandaşlarımızın temiz ve üstü kapalı bir ortamda ticaretlerini yapmaları için bir an önce ilçemize üç tane kapalı Pazar yapması lazım.  Bu üç tane Pazar yerinin yapılması belediyemizin bütçesini sarsacak kadar maliyet mi teşekkül etmektedir veya başka sebepleri mi vardır bilemiyoruz.

 

Umarım Kapalı Pazar Yerlerimiz 2016’da cekcak larla geçmez.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı