EMEKLİ MAAŞLARI NE OLACAK
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

EMEKLİ MAAŞLARI NE OLACAK

Bu haftaki yazımızda kamuoyunca merak edilen ve beklenilen bazı konularla ilgili bilgi vereceğim. Bilindiği üzere hükümet programında yer alan bazı hususları  daha önce aktarmıştım.

 

EMEKLİ MAAŞLARI NE OLACAK

Memur ve emekliler için belirlenecek ücret/maaş ve aylık zamları enflasyona göre belirlendiği için daha önce verilen maaş ve aylıklar enflasyona göre artırılmakta ya da belirlenmektedir.

Temmuz-Ekim enflasyonu yüzde 2.96 çıkmıştı. Kasım ayı ve Aralık ayı ile birlikte enflasyon oranı 3.00 ün üzerinde gerçekleşecek. Bu durumda 5510 sayılı Kanunun 4/1-a (SSK) ve 4/1-b (Bağ-Kur) emeklilerine 100 liralık artışa ek olarak verilecek zammın yüzde 3'ün üzerinde olacağı kesinleşecek. Memur emeklilerine de fark göründü. Kesin rakam için 2 veri kaldı

Yaklaşık 10.9 milyon emeklinin gözü, Ocak zamlarına çevrildi. SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak zammını, memur emeklileri de farkını öğrenmek için enflasyon verilerine kilitlendi.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yıl Ocak ve Temmuz'da enflasyon zammı alıyor. Ocak 2016'da SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, 2015'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam verilecek. Bunun 4 aylık dönemindeki enflasyon belli oldu.

100 LİRALIK SEYYANEN ZAM GELİYOR

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu enflasyon zammının yanı sıra, 100 liralık seyyanen zam da alacak. Hükümet, 1 Kasım seçimleri için vaat ettiği 100 liralık ekstra zammı, yasa çıkartarak maaşlara yansıtacak.

Memur ve memur emeklileri de Ocak'ta yüzde 6'lık toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıp alamayacağını öğrenmek için verileri yakından takip ediyor.

Bu yıl maaşlar Ocak'ta yüzde 3 artırılmıştı. Temmuz'da bir yüzde 3 zam daha yapılmış, ayrıca ilk 6 aylık dönemde oluşan yüzde 1.76'lık enflasyon farkı maaşlara eklenmişti.

Bu yılın ikinci 6 ayında enflasyon toplu sözleşme zammını aşarsa, memurlar ve memur emeklileri fark alacak. Temmuz- Ekim dönemi enflasyonunun yüzde 2.96 çıkmasıyla, fark ihtimali güçlendi.

MAAŞTAN SGDP KESİNTİSİ KALKIYOR

Hükümetin emeklilere yönelik bir vaadi daha önümüzdeki günlerde hayata geçecek. Emekli olup esnaflık yapanların maaşından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kalkacak. Hükümet, daha önce kesinti oranını yüzde 15'ten yüzde 10'a çekmişti. Şimdi tamamen sıfırlanacak. Böylece emekli esnafın gelirinde artış sağlanacak. Bir başka anlatımla esnaf olup emekli iseniz aylığınız en az 100 TL daha artmış olacak.

 

Daha iyi yaşam koşulları sağlanabilmesi için ekonomimizin gelişmesi ve sosyal güvenliğe bütçeden ayrılan payın artırılarak açık gözüyle görülmemesi gerekmektedir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı