İŞ KAZALARI DURDURULAMAZMI?
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

İŞ KAZALARI DURDURULAMAZMI?

Bu haftaki yazımız iş kazalarının nedenleri hakkında olacaktır. Aslında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ikincil mevzuat(Tüzük ve Yönetmelikler) AB normlarında hazırlanmış ve uygulamaya konulmuş olmasına rağmen iş kazalarında artış hızı durmamış bilakis artarak devam etmiştir. Sürekli olarak basın aracılığıyla takip edilen ve hemen hemen her gün ölümle sonuçlanan iş kazaları ülkemizin kaderi olmaktan çıkarılmalıdır.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin yazılı, görsel, dijital basından takip ettiği, emek-meslek örgütlerinden gelen bilgiler ile işçiler, işçi yakınlarının bildirimleri ışığında tespit edebildiği kadarıyla 2015 yılının ilk dokuz ayında iş kazalarında 1317 işçi öldü. Dokuz ayda en fazla işçi geçtiğimiz Eylül ayında hayatını kaybetti. Kış ayı olması nedeniyle tarım ve inşaatlarda yaşanan ölümlerin en aza inmesiyle 85 ölümle Şubat ayı işçilerin ‘en az öldüğü’ ay oldu. Son dört yılın Eylül ayı işçi ölümlerine bakıldığında en yüksek yıl yine 2015 oldu. Verilere göre; 2012 Eylül’ünde en az 83, 2013 Eylül ayında en az 125, 2014 yılının Eylül ayında en az 152 işçi hayatını kaybetti. 2015 yılının Eylül ayında ise en az 177 işçi yaşamını yitirdi. Geçtiğimiz 2014 yılında da 1886 işçi iş kazalarına bağlı olarak hayatını kaybetmişti.

İŞ KAZALARINDA ÖLÜMLER EN ÇOK TARIM VE İNŞAAT SEKTÖRÜNDE

Eylül ayında hayatını kaybeden işçilerin çalıştığı iş kolları, en çok ölümlerin tarım, inşaat, yol ve taşımacılık alanında gerçekleşti. Verilere göre; tarım , orman iş kolunda 49, inşaat-yol iş kolunda 40, taşımacılık iş kolunda 23, ticaret-büro-eğitim iş kolunda 14, madencilik ve sağlık iş kollarında ise 10′ar işçi yaşamını yitirdi. 17 işçi ölümüyle İstanbul ilk sırada yer alırken, onu 12 ölümle Antalya, 10 ölümle Hatay, 8 ölümle Kayseri, 7 ölümle Balıkesir ve 6′şar ölümle Bursa, İzmir, Manisa illeri izledi.

SGK verilerinde de resmi olarak kayıtlara geçen ölümlü iş kazaları bu rakamlara yakın olarak gerçekleşmiştir.

İŞ KAZALARI AZALTILAMAZMI?

İş kazalarının azaltılması için kurallara uygun çalışma ortamları sağlanmalı ve çalışanlarla birlikte işverenler ile İSG uzmanları birlikte hareket etmelidirler.

Ülkemizde en çok toplu ölümlerin/iş kazalarının gerçekleştiği maden işyerleri ile ilgili tedbirler artırılmış olmasına karşın iş kazalarının önlenmesi mümkün olamayacaktır. Çünkü insan hayatının önemli olduğu işyerleri projeleri hayata geçirilmedikçe, sadece ticari boyutu düşünüldüğü sürece söz konusu iş kazaları devam edecektir.

İnşaat ve tarım iş kollarında ise çoğu kez hiçbir önlem alınmamakta ve kaderci bir anlayış sergilenmektedir.

Bu nedenle inşaatlarda meydana gelen kazalar artık iş kazası olmaktan ziyade tedbirsiz olarak işçi çalıştırılması sonucunda bir nevi cinayete dönüşmektedir.

Örneğin 33 katlı bir inşaatta çalışan bir hemşerimizin iş kazası sonucu ölümü bir dizi tedbirsizliğin sonucu  gerçekleşmiştir.

İş kazalarının azaltılması ve önlenmesi mümkündür. Yeter ki işveren, çalışan ve İş sağlığı ve güvenliği alanında çalışanlar birlikte hareket etsinler ve kuralları uygulasınlar.

Toplum olarak çevremize ilgili olmalıyız. Çevremizde iş güvenliğine uymayanları görürsek önce uyarmalı sonra da ihbar etmeliyiz. Çalışanlar kendi can güvenliğini hiçe sayıp hiçbir kurala uymuyorsa işveren de sessiz kalıyorsa bizler yani kamuoyu sessiz kalmayalım. Kazasız günler dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti