KAMUDA İŞÇİYKEN MEMUR KADROSUNA GEÇENLERE MÜJDE!
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

KAMUDA İŞÇİYKEN MEMUR KADROSUNA GEÇENLERE MÜJDE!

Yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere önemli bir gelişme olan ve kamuda çalışırken aslında istifa etmeden ya da işten çıkarılmaksızın memur statüsünde çalışmaya başlayan binlerce çalışanımızı ilgilendiren bu konuyla ilgili uygulama başladı ve mağduriyetler gideriliyor.

UYGULAMA NASILDI?

Daha önce kamuda işçi iken memur kadrosuna atananlara emekli olduğunda sadece memurlukta geçen sürenin ikramiyesi ödeniyordu. Bir çok memur bu durum nedeniyle mağdur oldu. Hatta SGK bazı memurlara fazla emekli ikramiyesi ödedim diyerek işçilikte geçen süreye ait ikramiye tutarını geri istedi. Bazı memurlar dava açarak haklarını almak istedi.

EKSİK İKRAMİYE ÖDENMESİNİN NEDENİ NEYDİ?

Kurum yönetmeliği, yönetim kurulu kararı veya kurum içi sınavlarla  herhangi bir ödeme yapılmadan aynı kamu kurumda 'devlet memuru' statüsüne geçen  kamu görevlilerinin, işçilikte geçen süreleri emekli ikramiyesine sayılmıyordu. 

Kurumlar, 'bu tür statü değişikliklerinin 1475 sayılı İş Kanununun 14.  maddesinde sayılan kıdem tazminatına hak kazandırıcı nedenler arasında yer  almadığını' sebep göstererek önceki çalışma sürelerinin emekli ikramiyesinin  hesaplanmasında dikkate almıyordu.

Halbuki işçi memur kadrosuna atanırken istifa etmiyor ya da işveren onu işinden çıkarmıyordu. Yani kişi aynı çalışmasına memur olarak devam ediyordu. Bir diğer anlatımla işçinin iradesinden çok işverenin iradesi söz konusu olduğu halde, emekli olunca, Kurum tarafından işçilikte geçen sürelerin emekli ikramiye tutarı 1475 sayılı Kanun gerekçe gösterilerek ödenmiyordu.

KİMLER ETKİLENİYOR?

Kamuda işçi statüsünde olup ta memur statüsünde çalışmaya devam ettirilen tüm çalışanları ilgilendirmektedir. Bilhassa geçmişte belediye çalışanlarını ilgilendiren bu konu bundan sonrakileri de yakından ilgilendirecektir. Bu durumda 10 bin memur olduğu bilinmektedir. Çünkü kamuda üniversite mezunu ya da teknik personel olup ta işçi statüsünde çalışan taşeron işçilerin memurluğa geçmeleri halinde aynı sorunla karşılaşacakları ve emekli olduklarında işçilikte geçirilen sürelerin emekli ikramiyesini alamamaları söz konusu olacaktır.

UYGULAMA NASIL OLACAK?

Uygulamayı örnekle anlatalım:

ÖRNEK: Belediyede 6 yıl işçi olarak çalıştıktan sonra 1991 yılında memur kadrosuna geçen A şahsı 2011 yılında emekli olmuştur. Bu durumda 1991-2011 yılları arasında geçen 20 yıla ait ikramiye tutarı hesaplanarak ikramiye ödenmekte, 1991 öncesi 6 yıl ikramiye hesabında değerlendirmeye alınmamaktaydı. Yani işçi iken geçen süre maaş hesabında değerlendiriliyor, ancak ikramiye hesabına katılmıyordu.

Yeni uygulamada ise; A şahsının 1991-2013 yılları ile 1991 öncesi geçen 6 yıllık sürenin ikramiyesi hesaplanacaktır.

Diğer bir anlatımla; A şahsı 22 yıl üzerinden değil 28 yıl üzerinden emekli ikramiyesi alacaktır.

Bir yanlışlık düzeltilmiş ve mağduriyet giderilmiştir. Sağlık ve mutluluklar dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı