Genel Sağlık Sigortasında Dikkat Edilecek Hususlar
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

Genel Sağlık Sigortasında Dikkat Edilecek Hususlar

Bu hafta özellikle kamuoyunca merak edilen ve bu konuda henüz bilgi eksikliği yaşanan konularla ilgili soruları cevaplandırarak ilgilileri bilgilendirmek istiyorum. Bilineceği üzere GSS borçluları için geçmişe yönelik olarak 2015/30 Eylüle kadar uzatılan gelir testi yaptırmak artık geçmiş borçlar için mümkün değil. Bundan sonra da aynı duruma düşmemek için mutlaka gelir testi yaptırılması gerekmektedir. Aksi takdirde ileride biriken GSS prim borçlarıyla yine karşılaşılacaktır.

Eğer çalışmıyor ve bakmakla yükümlü değilseniz, yani ailenizden sağlık yardımı alma hakkınız yoksa, GSS zorunlu olduğu için sağlık yardımı almasanız dahi adına GSS prim borcu tahakkuk edecektir.

SORU: Sigortalı olarak çalışmıyorum. Herhangi bir sağlık yardımı da almıyorum. Bu durumda da sağlık primi ödeyecek miyim?

CEVAP: Sigortalı olmamanız durumunda sağlık primi ödemek zorundasınız. Çünkü eğer daha önce çalıştıysanız 100 güne kadar sağlık yardımı alırsınız. Ancak bu süre sonrasında adınıza sağlık prim borcu tahakkuk edecektir. Yani siz sağlık yardımı almasanız bile SGK sizi zorunlu sağlık sigortalısı saymakta ve resen tescil etmektedir. Bu nedenle gelir testi yaptırmazsanız asgari ücretin iki katı üzerinden sağlık prim borcu tahakkuk eder.Gelir testi yaptırmanız durumunda ise hane içinde bir kişiye düşen gelir tutarı asgari ücretin brüt tutarının 1/3 ünün altında ise sağlık priminizi devlet karşılar, bu rakamın üzerinde ise o tutarın %12 si üzerinden sağlık primi ödersiniz.

SORU: GSS prim borçları için yeni bir af çalışması var mı?

CEVAP: Henüz somut bir çalışma olmamasına rağmen Sayın Başbakanımızın bu konudaki beyanatında, ilk icraatlarının gelir testi borçlarının tamamını silmek olduğunu söylemesi özellikle de, gelir testi borcu yüzünden gençlerin strese girmemesi gerektiğini belirtmesi, hatta bundan sonra yeni mezun olmuş gençlerden GSS primi alınmayacağını, bunun yerine de 2 sene bekleyerek gencin iş sahibi olmasının bekleneceğini söylemesi yeni bir düzenleme yapılacağına işaret etmektedir.

Aslında bu konuyla ilgili yapılan yapılandırma ve gelir testi sorunların büyük bir kısmına çare olmuştu. Ancak gelir testi yaptırmayanlarla yeniden devam eden aynı sorunun kökten çözülmesi de gerekmektedir.

SORU: Gelir testi nasıl ve nerede yapılır?

CEVAP: Gelir testi SGK da yapılmamaktadır. Gelir testi, kişilerin bağlı bulundukları ilçe kaymakamlıkları tarafından yapılmaktadır. Bunun için gelir testi yaptıracakların bağlı bulundukları ilçe kaymakamlıklarına başvurmaları gerekmektedir.  Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşlar ikametgah adresine en yakın noktada bulunan ilçe kaymakamlıklarına gelir testi başvurusu yaparak kendilerine verilen formları eksiksiz tam olarak doldururlar. Altına doğru olduğu ile ilgili beyan ve taahhütte bulunurlar. Gelir durumlarına göre bu formlar değerlendirilir ve daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bu kişilerin ne kadar prim ödeyeceklerini belirler. Bu kişiler primlerini kaymakamlıklara değil Sosyal Güvenlik Kurumuna öderler.

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ, Engelli vatandaşlarımız için engelleri kaldıracak işler yapmalıyız. Her şeyden önce her bireyin bir gün engelli olabileceğini düşünerek yaşaması gerekir ki buna göre yaşasın ve davransın. Acımak değil, sevmek ve saymak, onların haklarını da korumak olmalı görevimiz. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı