HÜKÜMET PROGRAMINDAKİ YENİ HAKLAR
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

HÜKÜMET PROGRAMINDAKİ YENİ HAKLAR

Bu haftaki yazımız Sayın Başbakanımızın kamuoyuna açıkladığı Hükümet Programında Sosyal Güvenliğe dair yeni haklar hakkında olacaktır.

SOSYAL GÜVENLİĞE İLİŞKİN YENİ HAKLAR NELER OLACAK

1-Tüm işçi ve Bağkur emeklilerine önümüzdeki dönemde yıllık ilave 1.200 TL verilecek.

2- Yüzde 15’ten yüzde 10’a indirilen Bağkur Sigortalısı olan esnafımızın emekli aylıklarından kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesintisi önümüzdeki dönemde tamamen kaldırılacak.

3- Önümüzdeki yıl için asgari ücretin 1.300 TL’ye yükseltilmesi yönünde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na teklifte bulunulacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre, asgari ücrette farklılaştırma sağlanacak.

4- 51 ilimizde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki İşveren Sigorta Primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu kaldırılacak. Böylece bu imkândan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlanacak.

5- Muhtarların 950 TL olan maaşı 1.300 TL’ye yükseltecek.

6- 65 yaş aylığı alan yaşlılarımızın kimin yanında yaşarsa yaşasın kesinti olmadan maaşını almasını sağlanacak.(Yanında kaldığı kişiye göre muhtaçlık kriteri aranmayacak)

7-Polislerin 2200 olan ek göstergeleri 3000’e çıkacak. Polislerin emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 artırılacak. Böylece maaşlarında 240 lira ile 580 lira arasında artış sağlanacak.

8-Uzman erbaşların 2200 olan ek göstergelerini 3000’e çıkacak. Er ve Erbaşların harçlığı 30 liradan 100 liraya yükselecek. Askeri öğrencilerin harçlığı da 400 TL olacaktır.

9-Astsubay emeklilerinin 2003 öncesi ve sonrası oluşan farkın kapatılmasına yönelik intibakları sağlanacak.

10-Gençlerde evliliğin teşvik edilmesi amacıyla tasarlanan çeyiz hesabı uygulamaya geçirilecek.

11-Evde bakım hizmetlerinin sosyal hizmeti de kapsayacak şekilde yeniden tasarlanması sağlanacak.

12- Yoksul ailelere belirli ölçütlerle internet erişimi imkânı sağlanacak.

13-Engelli genç ve çocukların kısa süreli gündüz ve yatılı bakımı için güvenli bir biçimde bırakılabilecekleri ‘Engelli Yaşam Merkezleri’ kurulacak. Sosyal faaliyet yapabilmelerine imkân verecek şekilde gençlik merkezlerinde ortam oluşturulacak.

14-Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi sağlanacak.

15- İşçi ve memur tüm çalışan kadınlara doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkı ve çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanınacak.

Hükümetimiz tarafından açıklanan bu önemli sosyal güvenlik haklarının hayırlı olmasını diliyor, bu hakların diğer kesimlere de yaygınlaştırılacağını ümit ediyorum. Asgari ücrette meydana gelen artışın işverenlere yük getireceği söylense de artışın ekonomiye de olumlu katkıları olacağından, işverenlere geri dönüşü olacaktır.

Sağlık ve mutluluklar dileğiyle.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı