SAĞLIKTA İLAVE ÜCRET
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

SAĞLIKTA İLAVE ÜCRET

Bu haftaki yazımız sağlıkla ilgili olacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı sağlıkta dönüşüm projesine imza atarken sigortalılarımızın ilave ücret ve diğer konularda mağdur olmamaları amaçlanmıştı. Ancak özel sağlık kuruluşlarının da ilave ücret alarak ticari hayatlarına devam edebilecekleri de göz önüne alınarak ortak mutabakata varılmıştı.

İLAVE ÜCRET NEDİR

Özel sağlık kuruluşlarında alınan muayene ve tedavi bedellerinin SGK tarafından ödenen kısmın üzerinde alınan ücret ilave ücrettir.

NE KADAR İLAVE ÜCRET ALINABİLİR

Şu anda %200 oranında ilave ücret alan sağlık kuruluşları mevcut olup, özel sağlık kuruluşlarına gittiğinizde ilave ücretin ne kadar olduğunu mutlaka sorun ve ne kadar ilave ücret ödemeniz gerektiğini öğrenerek tedaviye başlayın.

ACİLDE İLAVE ÜCRET VARMI

Aslında acilde ilave ücret yoktur. Ancak acil olarak herhangi bir özel sağlık kuruluşuna gittiğinizde durumunuzun aciliyeti nedeniyle hastane tarafından size hemen müdahale yapılması gerekmektedir. Bu durumda ilave ücret ödemezsiniz.

Fakat özel sağlık kuruluşuna gittiğinizde acilde giriş yapsanız bile eğer bir hastaneden acilen sevk edilip ambulansla gitmediyseniz daha dikkatli olmalısınız. Çünkü bu durumda acilden alsalar bile sonraki tedavileri normal polikliniklere sevk etmek suretiyle sizden ilave ücret alabilirler. Hatta acilde size imzalatacakları taahhüt belgesi ile her şeyi kabul eder hale gelebilirsiniz.

Bunun yanı sıra eğer tedaviniz uzun sürecek ve bir çok tetkik, tahlil ve görüntüleme yapılacaksa her biri için ilave ücret ödersiniz. Hatta sizi özel odaya aldıklarında durum daha da vahim hale gelebilir. Eğer acil girişim var nasıl olsa fark almazlar diyorsanız yanılıyorsunuz. Bu durumda sizden otelcilik hizmet ücreti altında en lüks otel ücretinin üzerinde yatak ve oda ücreti alırlar.

ACİLDE İLAVE ÜCRET ALINIRSA NE YAPMALISINIZ

Bu durumda size verdikleri fatura ve eki belgelerle birlikte sağlık sosyal güvenlik merkezine ya da sosyal güvenlik merkezine bir dilekçe ile müracaat ederek şikayetçi olabilirsiniz. Gerçekten size ilave ücret konusunda bilgi vermeden fatura kestilerse buna razı olmayın. Ancak acilde iken size bilgi verdilerse bu durumda şikayetçi olsanız da sonuç alamayabilirsiniz.

Buna rağmen acilde giriş yapanların zor durumları dikkate alındığında özel sağlık kuruluşundan ilave ücretin tamamını ya da bir kısmını SGK talep edip hastaya ödetebilir.

HANGİ TEDAVİLERDE İLAVE ÜCRET ALINAMAZ

-Acil servisler,

-Yoğun bakım,

-Yanık tedavisi,

-Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),

-Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,

-Organ, doku ve hücre nakilleri,

-Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,

-Diyaliz tedavileri,

.

-Kardiyovasküler cerrahi işlemleri (Üniversite hastanelerinde öğretim üyesi tarafından verilen hizmet hariç).

Sağlıklı günler dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
E Twinning Masalımın Sesi Projesi  Merkez İlkokulunda Başlıyor
E Twinning Masalımın Sesi Projesi Merkez İlkokulunda Başlıyor
Trafik Kazası 12 Yaralı
Trafik Kazası 12 Yaralı