Bugün 24 Kasım
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Bugün 24 Kasım

Öğretmenler, geleceğimizin mimarlarıdır. Öğretmenler gelecek kuşakları eğitir ve şekillendirir, bu nedenle öğretmenlerin eğittikleri çocuklar geleceğimize bir meşale gibi ışık tutacak olan ve geleceğimizi şekillendirecek olan kişilerdir.

24 Kasım Öğretmenler Günü her zaman hatırlanmayı ve değer verilmeyi hak eden çok sevgili öğretmenlerimizin günüdür. Öğretmen bizleri bilgi ile aydınlatan bir mumdur. Yansıttığı ışık bilgi ile aydınlanmamızı, karanlıklardan kurtularak önümüzü görmemizi sağlar.

Bu mesleğe ömrünü adamış, işini severek yapan, kendinden çok öğrencilerini düşünen öyle öğretmenlerimiz vardır ki onların önünde saygıyla eğilmek gerekir. Öğretmenlik, kutsal bir meslektir. Öğretmen, ufacık zihinleri yoğurarak kendini ifade edip düşünebilen bir birey meydana getirir.

Ülkemizde öğretmenlerin pek çok sorunu bulunmaktadır. Bunların en önemlisi genç neslin öğretmenlere karşı saygısını yitirmiş olmasıdır. Bunun pek çok sebebi vardır fakat yine de bu gerçek öğretmeni fazlasıyla üzmekte ve yıprat maktadır. Bunun dışında öğretmenleri maddi ve sosyal haklarında da iyileştirmeler yapmak gerekmektedir. Ülkemizde evini geçindirip, çocuklarını okutabilmek için ek iş yapan pek çok öğretmen vardır.

Durum ne olursa olsun öğretmenler elleri öpülecek, her zaman saygı ve sevgiyi hak eden insanlardır. Onlara sadece bu önemli günde değil, her zaman hatırlayıp değer vermek gerekir.

Öğretmenler, öğrencilerini kendi çocukları gibi eğitirler ve kendi bilgilerini öğrencilerine aktarırlar böylece onları vatanına, milletine yararlı birer vatandaş olarak yetiştirirler.

Bugün Suriye’de yaşanan mülteci dramını ve ülkesini terk edip kaçan insanların nasıl ülkelerini bırakıp kaçtıklarını görmekteyiz. Bunun sebebi oradaki vatan millet bayrak sevgisinden yoksun yetişen ve yetiştirilen insanların olmasındandır. Eğer ki oradaki eğiticiler ve öğretmenler vatan sevgisini iyi aşılamış olsalardı o insanlar vatanını ölürlerdi de terk etmezlerdi.

Bu yüzden de öğretmenlik vicdana dayalı olan kutsal bir meslektir.

Her sene 24 Kasım günü tüm yurt genelinde öğretmenler günü olarak kullanılmaktadır. Ancak şunu bilmeliyiz ki öğretmenlerimiz bizim için çok değerlidir bu nedenle her günü onlara 24 Kasım gibi hissettirmeliyiz ki onlar da değerli olduklarını ve mesleklerinin ne kadar kutsal olduğunu hissedebilsinler.

Kısacası öğretmenlerimizi sadece bizi bilgi topuna tutan kişiler olarak görmemeliyiz onlar bize doğru yolu göstermeye çalışan ve bizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamaya çalışan kişilerdir.

Bu durumun bilincinde olmalıyız.

 

  24 Kasım öğretmenler günü ile ilgili sözler;

- Öğretmenim bana bir harf öğret kırk yıl kölen olayım.

- Öğretmen, durmadan usanmadan bilgiyi akıtan bir çeşme gibidir.

- Öğretmenler, öğrencileri için yürüyen bir ansiklopedidir.

- Öğretmenler, toplumları cehaletin karanlığından çıkaracak olan meşalelerdir.

- Öğretmenlik, yeryüzündeki en kutsal meslektir.

- Öğretmenlerimiz geleceğimizin mimarıdır.

- Öğretmen sadece bilgisini değil sevgisini de paylaşır.

- Öğretmen bir heykeltıraş ise öğrenciler şekillenmeye hazır olan ham kildir.

 

- Eğer bir millet kurtarılacak ise öğretmenlere önem verilmelidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak