ENGELLİLERE ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI VE TANINAN HAKLAR
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

ENGELLİLERE ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI VE TANINAN HAKLAR

Bu hafta bizlere ulaşan soruları cevaplandırarak bu konularda gerekli bilgilendirme yapmaya çalışacağım.

SORU: Engelli işçi statüsünde çalışanlar nasıl erken emekli olabilirler, yararlanma şartları nelerdir?

CEVAP: Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce bu kanunun ilgili maddesine göre malül sayılan ve bu nedenle malullük aylığından yararlanamayan sigortalılar, yaşları ne olursa olsun en az 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar.

SGK’ca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, SGK Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

1-% 50 ila % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılara, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,-

2-% 40 ila % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılara, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaş şartı aranmaksızın yaşlılık aylığından yararlanırlar.

Bu şartlarla aylık bağlananlar, SGK’ ca kontrol muayenesine tabi tutulabilir. Ayrıca, hizmet akdine tabi bir veya birkaç işveren yanında çalıştırılan işçiler için 4320 gün ve 4680 gün şartları, işe giriş tarihlerine göre 3600 günden başlamak ve her yıl 100’er gün artırılmak ve belirtilen 4320 ve 4680 günü geçmemek suretiyle kademeli geçiş uygulanmaktadır.

ENGELİLLERE TANINAN BAZI HAKLAR(ÖNEMLİ GÖRDÜKLERİMİZ)

1-Su İndirimi: Her belediye bu indirimi uygulamak zorundadır. Örneğin: Ankara’da 18 yaşını dolduranlar için indirim oranı %50’dir.

2-Ulaşım: Belediye otobüslerinden %40 ve üzeri engel oranına sahip olanlar ücretsiz, ’’ağır engelli’ ’ibareli raporu olanlara kendisi ile birlikte olan bir refakatçi de ücretsiz yararlanır. Şehirlerarası yolculuklarda ise %30 indirim uygulanmalıdır. TCDD seferlerinde, şehir içi ve şehir dışı seferlerinde %40 ve üzeri engellilere %50 indirimli ulaşım imkanı veriyor. Ağır engelliler için bir refakatçisi de %50 indirimli ulaşımdan yararlanır.

3-Gelir Vergisi İndirimi: %40 ve üzeri tüm engelli çalışan ve engelli çocuğu olan çalışanlar gelir vergisi indiriminden yararlanır. Serbest çalışanlar da bu hakkı kullanır.

4- Emlak Vergisi Muafiyeti: :200 metrekareyi geçmemek şartı ile tek evde emlak vergisi muafiyeti vardır. Evin engelli bireyin üzerinde olması gereklidir.

5-Muayenelerde öncelik:Tüm hastanelerde muayene sırasında öncelik hakkı vardır.

6- İstihdamda öncelik: Elli ve üzeri çalışanı bulunan özel sektör şirketlerinde en az %3 engelli personel çalıştırılmaktadır. Bu personelin sigorta priminin tamamı, %3′lük yasal kotasının üzerinde engelli personel çalıştıran özel şirketlerin fazladan çalıştırdıkları engelli personele ait sigorta primlerinin de tamamı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

Tüm hakları bu bölümde yazamadık. Ancak engellilerin engelsizce yaşamlarını sürdürebilecekleri bir ülke olmamız için daha çok çalışmamız gerektiğini belirtebiliriz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti