İNŞAAT KAZALARININ ÖNLENMESİ
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

İNŞAAT KAZALARININ ÖNLENMESİ

Bu haftaki yazımız inşaat işyerlerinde alınacak önlemler hakkında olacaktır. Bilindiği üzere en fazla iş kazasının yaşandığı inşaatlarda alınabilecek basit önlemler dahi kaza sayısını azaltacaktır.

Yoksa kaza kader değildir. çünkü Allah insanlara akıl vermiş ve her türlü tedbiri aldıktan sonra kader olabileceği tartışmasız olarak kabul edilmelidir. Aksi takdirde ülkemizde iş kazaları aynı hızla devam edecektir.

İNŞAATLARDA ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

1-İnşaat işyerlerinde işin niteliğine göre iskele kurulmalıdır. İskeleler işin yapımına göre işçinin güvenliğini sağlayacak nitelikte, işçinin düşmesini engelleyecek şekilde korkuluklu olmalıdır. Bununla birlikte düşme vb darbelere dayanıklı olmalıdır.

2- Her işveren; yüksekten düşme tehlikesi bulunan kısımlarda çalışanlara kişisel koruyucu donanım olarak emniyet kemeri vermelidir.3 metreden yüksek çalışmalarda zorunludur.

3- Her işveren; İnşaat işlerinde çalışanlara kişisel koruyucu donanım olarak Koruyucu baretler verecektir. İşveren, işçilerin kişisel koruyucu donanımları uygun şekilde kullanmaları için her türlü önlemi alacaktır. İşçiler de kendilerine verilen kişisel koruyucu donanımları aldıkları eğitime ve talimata uygun olarak kullanmakla yükümlüdür.

4-Yük asansörü ve gırgır vinci doğru ve dengeli kurulmalı, altından işçi geçmeyecek bir yerde olmalıdır.

5-İnşaat içerisinde açıkta iletkenler bulunmaktadır. İletkenler, dış etkilere karşı uygun şekilde korunmalıdır.

6-Çıplak metal kısımlı elektrik cihazları, uygun bir şekilde topraklanacaktır. Bütün iş ekipmanı, işçilerin doğrudan veya dolaylı olarak elektrikle temas riskinden korunmasına uygun olmalıdır.

7-İşyerleri yeterli derecede aydınlatılmalıdır.

8-Merdivenler, sabitlenmiş geçici merdivenler, yükleme yerleri ve rampaları da dahil olmak üzere trafik yolları; kolay ve güvenli geçişi sağlayacak, buraların yakınında çalışanlar için tehlike yaratmayacak şekilde tasarlanıp yapılmalıdır.

9- İlkyardım odaları yeterli ilk yardım malzeme ve ekipmanı ile teçhiz edilecek ve sedyeler kullanıma hazır halde bulundurulmalıdır.

10-Çalışma koşullarının gerektirdiği her yerde ilkyardım ekipmanı bulundurulmalıdır.

11-Her işveren; işin niteliği ve gereğine göre koruyucu gözlükler, yüz siperlikleri veya elle tutulan yüz koruyucuları vermelidir.

12-Yüksekten düşmeler, özellikle yeterli yükseklikte sağlam korkuluklarla veya aynı korumayı sağlayabilen başka yollarla önlenecektir. Korkuluklarda en az; bir tarabzan, orta seviyesinde bir ara korkuluk ve tabanında eteklik bulunmalıdır.

13-İş elbisesi giymek zorunda olan işçilerin, etik olarak veya sağlık nedenleriyle, uygun olmayan bir yerde soyunmalarına izin verilmeyecek, işçiler için uygun soyunma yerleri sağlanacaktır. Çalışma, dinlenme, yıkanma ve soyunma yerlerinin yakınında, yeterli sayıda tuvalet ve lavabo ile temizlik malzemesi bulundurulmalıdır.

14-İşveren, güvenlik ve sağlık işaretlerini bulundurmak ve uygun şekilde kullanmak zorundadır.

15-Yapı alanının etrafı ve çevresi kolayca görülebilecek ve fark edilebilecek şekilde çevrilecek ve işaretlenecektir.

Kazasız günler dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı