EVDE BAKIM PARASI ALMANIN ŞARTLARI
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

EVDE BAKIM PARASI ALMANIN ŞARTLARI

 

Kamuoyunda evde bakım parası olarak bilinen sosyal yardım niteliği taşıyan maddi bir yardım olan evde bakım parası alabilmek için hangi kriterler aranmaktadır. Evde bakım parasını kimler hangi şartlarla alabilir konusu, sıkça sorulan konular arasında olup, bu konuyla ilgili yeniden bilgi vermenin yararlı olacağını düşündük.

Engelli kişilerin bakımlarının devlet desteği ile yapılması sosyal devlet olmanın bir gereği olup, bu sayede engellilerin (bakıma muhtaç olanların) bakımları da maddi destekli olarak yapılabildiği için bakan kişi için de bir külfet olmaktan çıkmakta ya da bu külfet nispeten de olsa azaltılmaktadır.

 

ŞARTLAR:

1-Engelliye bakan kişinin evde bakım parası alabilmesi için ilk şart, bakımı yapılacak kişinin en az %50 oranında engeli (RAPORDA AĞIR ENGELLİ  BELİRTİLECEK) olduğunun tespit edilmesidir. Raporda engellinin bakıma muhtaç olduğunun da ayrıca belirtilmesi gerekmektedir.

2- Evde bakım parasının alınabilmesi için engellinin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması gerekmektedir. İkinci yarı itibarıyla bu rakam 606.95 TL’dir. Engellinin yaşadığı hanede 3 kişi varsa evde bakım parası alınabilmesi için bu hanedeki toplam gelirin 1.820 TL’yi geçmemesi gerekir.

3- Evde bakım parası alınabilmesi için engelliye bakan kişiyle engelli arasında kan bağı bulunması şartı var. Ancak yönetmelik üvey akrabaların da bakım parası alabileceğini söylüyor. Engelliye bakan kişinin engelli ile aynı adreste ikamet etmesi de şart. Aksi taktirde bakım hizmetinin tam anlamıyla yerine getirilmeyeceği düşünülerek evde bakım parası ödenmiyor. Ancak engelliye bakacak başka kişinin bulunamaması ve engellinin veya yasal temsilcisinin özel veya resmi merkezlerde bakım hizmeti almayı istememesi hâlinde; bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin de bakım hizmetinin verilmesinde sorun veya yetersizlik olmayacağı yönündeki görüşü ile bakım hizmeti her gün rahatlıkla gelinip gidilebilecek yakınlıktaki farklı adresteki akraba tarafından da verilebilmektedir.

Engellinin yemek yeme ve tuvalet ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilmesi  bakım parası almasına mani bir durum değildir.

Ancak, engellinin yürüme becerisi, merdiven inip çıkmada başka birisinin yardımına ihtiyaç duyma, kendisine yönelik tehlikeleri anlayabilme gibi kriterler de başkasının bakımına muhtaç olmayı belirliyor.

ÖDENECEK TUTAR:

Bu şartlara uyanlara aylık 830.84 TL ödeme yapılıyor.

Evde bakım parası alacakların bu hususlara dikkat etmeleri ve bu kriterlere uyan yakınları için evde bakım parası alabilecekleri unutulmamalıdır.

Engelsiz ve sağlıklı bir yaşam için engelleri de ortadan kaldırmalıyız. Sağlıklı günler dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti