KIDEM TAZMİNATI ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

KIDEM TAZMİNATI ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR

Herhangi bir işyerinde çalışıyorsanız kıdem tazminatına hak kazanarak işten ayrılabileceğiniz haller konusunda sizleri aydınlatma ihtiyacı hasıl olmuştur. Çünkü işten ayrılma durumunda kıdem tazminatı alabilecek durumda olanlar dahi bu durumdan haberdar olmadıkları ve bilmedikleri için kıdem tazminatı alamadan işten ayrılmaktadırlar.

1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesi halen yürürlükte olup bu maddeye göre:

1-    Aynı işverene ait işyerinde en az 1 yıl çalışma süresinin olması,

2-    İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık veya işin durması ve benzeri nedenlerle,

3-    Askerlik görevi nedeniyle,

4-    Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması halinde,

5-    Kadın işçinin evlenmesi nedeniyle 1 yıl içinde,

6-    İşçinin ölümü halinde,

İşten ayrılma durumlarında KIDEM TAZMİNATI ödenir.

Ayrıca; 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14'ncü maddesi uyarınca malullük aylığı almak amacıyla işten ayrılana ve yaşlılık aylığı almak için yaş dışındaki sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayılarını tamamlayarak kendi isteğiyle işten ayrılanlara kıdem tazminatı ödeneceği belirtilmiştir.

Bu şartlar altında işçi işten ayrılmaz da kendi isteği ile işten ayrılırsa kendisine kıdem tazminatı ödenmez.

Örnek: Sigortalı A çalıştığı işyerinden hamile olduğu için çıkmak istemektedir. Bu durumda hamileliği evlendiği 1 yıl içinde oluşmuş da ayrılıyorsa KIDEM TAZMİNATI alacaktır.Ancak  doğumdan önceki ve sonraki dönemde toplamda 112 gün olarak ücretli doğum izni bulunmaktadır.

KIDEM TAZMİNAT TUTARI NASIL HESAPLANIR

İşçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.

Kıdem tazminatının hesaplanması, son ücret üzerinden yapılır. Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret bu tazminatın hesabına esas tutulur.

KIDEM TAZMİNATINDA ÇÖZÜM BEKLEYEN HUSUSLAR

1-İşçinin kendi iteğiyle de olsa işten ayrılması halinde kıdem tazminatına hak kazanması gerekirken, kıdem tazminatı ödenmemesi,

2- İşçinin 360 günden az çalışması halinde dahi bu sürelerin çalışılan süreye eklenerek hesap edilmesi gerektiği halde, aynı işverene bağlı işyerinde 1 yıldan az çalışılması halinde kıdem tazminatını alamaması,

Önemli sorun teşkil etmektedir.

Zira özellikle memuriyete geçirilmiş olan belediye çalışanları, işçi olarak geçirdikleri sürelerin kıdem tazminatlarını alamamaktadır. Çünkü bu kişiler işçi iken istifa etmiş ve öylece memuriyete geçmiş sayılmaktadırlar.

Mübarek Kurban Bayramınızı kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti