Partiler ve Listeler
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Partiler ve Listeler

1 Kasımda yapılacak olan genel seçimlere 39 gün gibi kısa bir zaman kala seçime katılacak olan partiler Yüksek Seçim Kuruluna listelerini teslim ettiler.Listelerde 7 Haziran seçimlerindeki seçilebilecek yerdeki adaylar yine yerlerini korudular. Havzamızdan MHP ve CHP’den Samsun birinci sıra adayı olan Erhan Usta ve Kemal Zeybek yine partilerinde birinci sıradaki yerlerini aldılar. Ak Parti ise yine Havzamızdan veya Vezirköprü’den seçilecek sıralama da bir vekil adayına yer vermedi sadece Ak Parti altıncı sıra adayı ve yedinci sıra adayları yeni yüzlerden oluştu.

                Cumhuriyet tarihimizde ilk defa koalisyon yapamadan yani birinci olan parti ile diğer üç parti hükümet kuramadan seçime gidiyoruz. Koalisyon olmamasının bir numaralı sebebi HDP’nin barajı kimsenin ummadığı şekilde aşması ve 80 vekille parlamentoda yer almasıdır. Gidelim gitmesine ama olan ekonomimize, esnafımıza, köylümüze, çiftçimize, askerimize, polisimize ve daha sayamayacağım bir sürü kesime olmaktadır. Parti liderlerinin tuzu kuru onlar için bir sıkıntı yok olan vatandaşa olmaktadır.Liderlerin hiç birisi hükümet kurmada samimi olmadılar ve birbirlerine tuzaklar kurmanın peşinde oldular gözümüzün içine baka baka kendi siyasi çıkar ve menfaatleri için ülkemizi tekrar seçime götürüyorlar.

                Ülkemiz PKK denen alçaklarla ve onun bağlantısı olan ve ona maddi ve manevi her türlü desteği veren ülkemizi bölüp parçalamak için uğraşan Avrupa ülkeleri, İsrail, Amerika, Rusya, adı Müslüman olan ülkelerle mücadele ederken ben bu parti liderlerinin yapmış olduğu hükümet kuramama gibi bir tutuma girmelerine nasıl inanabilirim. İnanmam çünkü ülke şu anda tetik üstünde ateş çemberinde iken biz seçime gidiyoruz. Samimi olsalardı çoktan bir masa etrafında otururlardı.

Birisi diyor PKK’yı bu duruma getiren sensin al başına çal ne yaparsan yap, öbürü diyor şu şartım var bu şartım var bunları yerine getirmezsen gelme, bir diğeri zaten resmen PKK’ya hizmet ediyor sadece ismi Halkların Demokratik Partisi. Geldiğimiz nokta da ülkemiz seçimler geçeli beş ay oldu ama bir türlü koalisyon hükümeti kurulamadı ve kurulan seçim hükümeti ile seçime gidiyoruz.

                Seçim tuzu kuru olanlar için elit tabaka için çokta önemli değil ama kaybeden ekonomi ve ülkemizdeki karamsarlığa düşen iş adamları ve yatırımlardır.

Şimdi bakıyoruz suçun sahibi yok her partili ile görüşüyorum kimse suçu sahiplenmiyor seçimin sonucu yine aynı çıkarsa bilmem yine mi seçime gideriz belli değil.

                Biz ilçemiz açısından iyi bir 7 Haziran seçimi geçirdik ve ilçemizden iki vekili parlamentoya gönderdik ama kader, onlarda soluk alamadan ne olduklarını anlamadan tekrar bir seçime daha girecekler. İlçemiz güzel bir fırsat yakalamıştı ama olmadı. Milliyetçi Hareket Partisi adayımız Erhan USTA ve Cumhuriyet Halk Partisi adayımız Kemal Zeybek 1 Kasımda yapılacak seçimlerde yine aynı yerlerinden aday oldular, Ak Parti listesinde altı ve yedinci sırada ki adayını değiştirdi ve altıncı sıraya Bafralı bir aday yerleştirdi. Ak Parti bence bu seçimde 5 olan vekil sayısını 6’ya çıkarabilir, CHP yine iki vekilini korur MHP’ye gelince Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun dada işi zor gibi gözüküyor 2 olan vekil sayısını 1’e düşeceğini tahmin ediyorum.

                Daha önceki yazılarımda da çok defa söyledim bir partinin lideri çok önemlidir liderlik insanlara Allah vergisi bir sıfat olsa gerek herkes lider olamıyor veya kendini anlatacak kapasiteyi bulamıyor. Bizim halkımız artık milletvekili listelerine pek itibar etmiyor lidere bakıyor.

Bazı partiler kendini ispatlamak için elini taşın altına koyması lazım, seçmenlerinin o parti kadrolarından beklentileri artmaktadır.

                Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisine oy veren kesim aynı görüşe sahip aynı düşünceye sahip seçmenlerdir. Öyle duruma geldi ki bu iki patinin aşırı fanatik taraftarları birbirlerine düşman konumuna geldiler bu da parti liderlerinin çıkışlarından ve kendi egoları yüzünden olmaktadır.

1 Kasımdaki seçimler sonrası yine koalisyon çıkarsa milliyetçi ve muhafazakâr seçmene sahip bu iki parti koalisyona en yakın partidir.

Liderlerin söylemleri hakaret derecesinde ve seçmenleri birbirine düşman yapacak şekilde olmamalıdır. Ülkemiz için hayırlısı ne ise o olsun diyor Perşembe günü idrak edeceğimiz Kurban Bayramının ülkemiz ve ilçemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor iyi bayramlar diliyorum.

 

                                

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak