Siyasi Hatalar ve Siyasetçi
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Siyasi Hatalar ve Siyasetçi

Siyaset mekanizmasını çalıştıran siyasetçiler her zaman gerçek anlamda ülkesini ve vatandaşlarını düşünen insanlar olması lazım. Her ne kadar doğru iş yaptıklarını söyleseler de bizi yönetenler de hata yaptıklarını itiraf ediyorlar, ama onların yapmış oldukları hatalar kabullenilmesi zor sonuçlar doğurabiliyor.

Nitekim Sayın Cumhurbaşkanının yapmış olduğu hatalar gibi. O zaman başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan Ergenekon balyoz operasyonları adı altında bir sürü paşaları ve bürokratları hatta genelkurmay başkanını bile hapse girmesine göz yummuştu. Cumhurbaşkanı olduktan sonra harbiye de teğmenlere ve paşalara yapmış olduğu bir konuşmasında da hatasını kabul etti ve bizi cemaat kandırdı sizlere yanlış yapıldı demişti.

Bu günlere geldiğimizde her şeyi göze alarak savunduğu çözüm süreci ile alakalı olarak ta yapmış olduğu yanlışı Beştepede Muhtarlarla yapmış olduğu bir konuşmada, bunlar çözüm sürecinde boş durmamışlar silah ve bomba depolamışlar dedi. “Günaydın Sayın Cumhurbaşkanım” bunun böyle olduğunu ve PKK’ya ve HDP’ye güven olmayacağını sağır sultan ve çoban bile bilirken siz nasıl oldu da anlamadınız hayret doğrusu.

Siz belki analar ağlamasın kan akmasın diye askere polise PKK’ya silah sıkmayın dediniz, kaçakçıyı, eşkıyayı, gerillayı rahat bırakın istediğini yapsın dediniz, PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ı muhatap aldınız ama sonuç ne oldu, beğendiniz mi yaptığınızı. Açılım süreci nasıl oldu da bir anda sona erdi.

Tabi ki aile değil devlet yönetiyorsunuz kolay değil işiniz çok zor ama bir sürü danışmanınız var, açılımda sizlere yardımcı olan akilleriniz var hiç mi bunlara sormadınız biz doğru mu yanlış mı yapıyoruz diye.

PKK’ya veya onun savunucusu olanlara vermediğiniz kalmadı her istediğini yaptınız,

Cumhuriyet tarihimizde hiçbir siyasi hükümetlerin vermediği tavizleri verdiniz verdinizde size birisi çıkıp ta teşekkür mü ettiler, göz bebeğiniz gibi baktığınız HDP’lilerin size karşı bir kez olsun teşekkürünü gördünüz mü? adamlara elinizi uzattınız ama adamlar olmaz kolunu da ver dedi, ağızlarına geleni söylediler sonuç hüsran.

                HDP kimsenin ummadığı şekilde meclise gelince sizde şaşırdınız ne yapacağınızı. On üç yıldır başkanlık sistemini getiremediniz ama başkan gibi her istediğinizi yaptınız. HDP meclise girince de baktınız ki olmadı bunlar bana nerde ise bir tek küfür etmedikleri kaldı dediniz ve çözüm sürecini noktaladınız. İki senedir susan silahlar nasıl oldu da birden canlandı bir sürü polisimiz askerimiz şehit oldu.

                Sayın Cumhurbaşkanım, seçim sonuçları çıkınca ortaya zaten mideniz bulandı ve o akşam belki de siz kararınızı verdiniz ve ülkeyi seçime nasıl götürebilirim planlarını o akşamdan yapmaya başladınız ve sonunda da istediğinizi yine yaptınız hayırlı olsun. Hiçbir zaman samimi bir şekilde koalisyonu düşünmediniz oyalama taktikleri ile zamanı doldurdunuz. Şimdi ben ve benim gibi bir sürü insan merak ediyor bir kasım da yine mecliste koalisyon çıkarsa yine mi seçime gideceğiz diye düşünüyorum. Cumhuriyet tarihimizde ilkleri gerçekleştiren siz yine bir ilki daha gerçekleştiriyorsunuz.

                Suçun sahibi bulunmaz, vatandaşlarımızla konuşuyoruz çeşitli siyasi görüşlerle fikir alışverişinde bulunuyoruz koalisyonun kurulamamasındaki baş aktörler Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli ve tabi ki 80 vekille meclise giren HDP dir. HDP Meclisin, siyasi liderlerin ve tüp ülkenin kimyasını bozmuştur.

Dikkat ederseniz Cumhuriyet Halk Partisi ve onun genel başkanı olan Kılıçdaroğlu’nu kimse suçlamıyor çünkü bu süreçte en başarılı lider Kılıçdaroğlu’dur.

                Ateş düştüğü yeri yakıyor, ne bir bürokratın ne bir bakanın ve ne bir siyasetçinin yakınının şehit olduğunu görmüyoruz olan yine gariban insanlara oluyor.

Benim âcizane düşüncem terörü biz ancak iktidar muhalefet bir araya gelip bir masaya oturup çözebiliriz. Silahla, tankla, uçakla, tüfekle bu sorun çözülmez. Çünkü karşınızda gerillaya maddi manevi destek veren Avrupa ülkeleri, İsrail, Amerika ve hatta Müslüman diye bildiğimiz komşu ülkeler var.

                PKK konusunu siyaset malzemesi yapmaya devam ederseniz iktidar muhalefet kim olursa olsun her zaman kaybetmeye ve vatandaşın gözünden düşmeye mecburdur. Samimi olduğunuzu anlayayım ki hepiniz bir masaya oturun ve bu sorunu çözün.

Sizin siyasi egolarınız yüzünden bir sürü vatan evladı şehit olmaktadır. Hepimiz şehit olalım ama sizin siyasi tuzaklarınız yüzünden değil gerçek davalar uğruna şehit olalım.  

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı