ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİNE VERİLEN HAKLAR
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİNE VERİLEN HAKLAR

Son günlerde ülkemizde yaşanan olaylar sonucunda maalesef şehitlerimiz ve gazilerimizin sayısı artmakta olup, şehit ailelerine sağlanan yardımlar hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmek gerektiğini düşünüyorum. Gerçi vatanı için canını feda eden şehitlerimiz ya da yaralanarak belki de bir ömür boyu o izleri taşıyan gazilerimize ne yapılırsa yapılsın o acıyı hafifletmeyecektir. Ancak yaşamlarını devam ettirmek durumunda olan ailelerin yardımına koşmanın da bir zaruret olduğu aşikardır.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNCE SAĞLANAN YARDIMLAR:

SGK’ dan sağlanan yardımlar dışında Türk Silahlı Kuvvetlerince Şehit ve Gazi ailelerine yapılan; ölüm yardımı, harcırah ödemesi, 12 aya kadar ek tazminat, nakdi tazminatlar  ödenmektedir.

SGK TARAFINDAN SAĞLANAN YARDIMLAR

SGK şehit ve Gazi ailelerine yaptığı yardımlar;

1-Nakdi yardımlar, 2-Kamu Kurum ve Kuruluşlarından alınan indirimler,3-Çocuklarına sağlanan eğitim ve öğrenim yardımları,4-Sağlık Yardımları,5-İş ve istihdam konusunda sağlanan yardımlar olarak sıralanabilir.

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre subay, astsubay, uzman jandarma, sivil memur, uzman erbaş ve erbaş/erlerin vazife malullüğünü gerektiren sebeplerle hayatlarını kaybetmeleri şehit olmaları halinde; hizmet süresi 30 yıla kadar olanlara 30 yıl hizmet yapmış gibi, hizmet süresi 30 yıldan fazla olanlara ise fiili ve itibari hizmet süresi toplamı üzerinden AYLIK BAĞLANIR.

Vazife malullüğü gerektiren sebeplerle Gazi olan subay, astsubay, uzman, jandarma ve uzman erbaşlara hizmet süresi ve malullük derecesi üzerinden, erbaş/erlere ise öğrenim durumlarına göre hesaplanan miktarlarda aylık bağlanır.

Uzun vadeli sigorta kollarına tabi çalışan maluller diğer şartları (yaş, prim ödeme gün sayısı vb.) yerine getirdikleri takdirde kendilerine yaşlılık (İKİNCİ EMEKLİLİK) aylığı bağlanır. Bu şekilde yaşlılık aylığı almayı hak edemeyenlerin kesilen primleri, talepleri halinde, yaş şartını doldurmalarını müteakip SGK tarafından iade edilir. .

Gazi ve Şehit yakınlarından aylık alanların sağlık hizmetlerinden KATILIM PAYI ALINMAMAKTADIR. Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren olaylar nedeniyle vazife malullüğü aylığı alan malul personelin (erbaş/er dahil) sağlık kurulu raporu ile ihtiyaç duydukları her türlü ortez/protez ve diğer iyileştirici araç/gereçler, herhangi bir katılım payı veya fark alınmaksızın ve kısıtlama getirilmeksizin SGK tarafından karşılanır.

 

Şehit personelin vefat tarihinde, evli bulunmayan kız çocuklarına aylık bağlanır. Şehit ve Gazilerimizin vefat tarihinde 18 yaşını, ortaöğrenim yapmakta ise 20 ve yükseköğrenim yapmakta ise 25 yaşını doldurmamış erkek çocuklarına aylık bağlanır.Ayrıca çocuklarına, ilköğretim öğrencileri için (1250), lise öğrencileri için (1875) ve yüksek öğrenim öğrencileri için (2500) gösterge rakamlarının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar her yıl eğitim ve öğretim yardımı yapılır. 5510 ve 5434 sayılı kanunlar gereğince; harp/vazife malullüğünü gerektiren sebeplerle hayatını kaybeden ya da harp/vazife malulü olan personelin dul/yetimlerine ya da kendilerine SGK tarafından aylık bağlanmasına esas olan tarihten geçerli olmak üzere, başvuru tarihini izleyen yılın en geç ilk üç ayı içinde ve takip eden her yıl ek ödeme yapılır. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti