Tuğrul Türkeş ve MHP
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Tuğrul Türkeş ve MHP

7 Haziran’da yapılan genel seçimlerden sonra nerde ise üç ay gibi bir zaman sonra ancak bir seçim hükümeti kurularak 1 Kasım tarihinde yapılacak erken genel seçimler öncesi geçici bakanlar kurulu hükümeti oluşturuldu. Ak Parti Cumhurbaşkanından almış olduğu yetki ile hükümet kurma çalışmalarına başlamış ve başarılı

olamamıştır. Davutoğlu hükümeti kuramayınca Cumhur-başkanına görevi geri iade etmişti. Cumhurbaşkanı da Cumhuriyet Halk Partisine hükümeti kurma görevini vermemiş ve 1 Kasımda erken seçim yapılması kararını almıştır. Buda demokrasimiz için iyi bir sınav değildi çünkü rahmetli Süleyman Demirel’de aynı hareketi yapmış ve halk nazarında iyi karşılanmamıştı.

Bu süreçte tekrar Davutoğlu görevlendirilmiş ve siyasi parti-lerden ve bağımsız kişilerden oluşan seçim hükümeti kurmak için bazı bürokrat ve siyasilere mektup göndermiş ve olay bundan sonra patlak vermiştir. CHP ve MHP seçim hükümetinde yer almayacağını belirtmiş HDP ise biz varız demişti. Bakanlık görevi için davet edilen CHP’li üyeler görev almayacaklarını belirtmiş, MHP’den ise sadece Tuğrul Türkeş bu görevi kabul etmiş ve Türkeş partisi tarafından vatan haini, miras yedi, satılmış gibi sözlere muhatap kalmıştı. HDP’den ise iki vekil bakan olarak göreve başladılar.

Şimdi burada Tuğrul Türkeş’in almış olduğu karar par-tisi için kötü ama Ak Parti için çok önemli bir sonuç ifade et-miştir. Milliyetçi Hareket Partisinde genel başkan, başkan yardımcıları, vekiller, partililer gerek görsel medyadan gerekse sosyal medyadan adamcağıza demediklerini bırakmadılar, her türlü hakareti yaptılar. Tuğrul Türkeş ise bu eleştirilere kulak tıkayarak susmayı tercih etmiş ve ben hala MHP’liyim diyerek hakaretlere toplu olarak cevap vereceğini bildirmiş.

Bu hareket MHP’de özellikle Tuğrul Türkeş’e görev verilmesi ve görevi de onun kabul etmesi tabii ki bazı kesim-lere mesaj olacağını düşünüyorum. MHP halk nazarında oy kaybetmiştir ve kaybetmeye de devam edeceğe benziyor. Çünkü bu partiye gönül veren bir sürü insan artık MHP’den aktif rol beklemektedir. Devlet Bahçeli devlet adamı olabilir ama siyasetçi olarak halk nazarında sınıfta kaldığını bir kez daha göstermiştir. Bir parti halktan ne için oy ister iktidar olmak için oy ister, ben bahçelide bu cesareti göremiyorum, bu liderin ülke yöneltmek gibi bir derdi de yok zaten.

Sen hükümet olacağın yerde başkasıyla kurun ben yokum diyorsun, seçim hükümeti kuralım olmaz diyorsun, elini taşın altına koymuyorsun talimat veriyorsun. On üç yıldır muhale-fettesin sana umut bağlayan senden bir şeyler uman seçmen-lerini küstürüyorsun. Bu gidişle yavru muhalefet ve hatta mecliste dördüncü parti konumunda olacağa da benziyorsun.

Türkeş’in bakanlığı kabul etmesi aslında bu partideki sıkıntıların bir patlaması olsa gerek. Seçimlere iki ay gibi bir zaman var bu seçimler MHP’nin oylarını artıracak mı yoksa yükseltecek mi göreceğiz, ama benim düşünceme göre oyların yükselmesi çok zor gibi gözükmektedir. Türkeş belki siyasi intihar yapmış olabilir o onun sorunudur bakarsınız ki Türkeş Ak Parti den Milletvekili olabilir neden ol-masın bu siyaset.Bu ülke siyaseti en iyi okuyan bir lider olarak Tayyip Erdoğan’ı iyi tanımaktadır. Hangi hamleleri ne zaman yapacağını ve kimleri partisine katacağını çok iyi bilmektedir. Bugünlerde Saadet Parti ve Büyük Birlik Partisininde seçimde Ak Parti ile ittifak yapacağını düşünürsek Ak Partinin seçim stratejisini anlamakta zorlanmayız. Tayyip Erdoğan Milliyetçi oylara talip haberiniz ola.

ZAFER BAYRAMI

Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da zaferle sonuçlanan Başkomu-tanlık Meydan Muharebesi’ni anmak için kutlanan bayramdır. Türkiye Birinci Dünya Savaşı yenilgisini zafere dönüştürerek, ittifak devletleri arasında dünya savaşını yenik bitirmeyen tek devlet oldu.

Bu zaferin kahramanlarını başta başkomutan Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere rahmetle anıyor, ruhları şad olsun diyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı