Yüksek Öğrenimde Devam Eden Öğrenciler
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

Yüksek Öğrenimde Devam Eden Öğrenciler

Bu hafta yüksek öğrenim gören çocukların sağlık yardımı ile ölüm ve gelir aylığını hangi durumlarda alabilecekleri hakkında bilgi vereceğiz.

Yüksek öğrenime devam eden öğrencilerin müstahaklığını belirleyen iki süre söz konusu olup bunlardan birincisi öğrenim süresi, ikincisi ise yaş sınırıdır. Öğrenim süresi azami süresini aşmadığı ve yüksek öğrenimdeki yaş sınırı aşılmadığı sürece öğrenciler sağlık yardımına ve ölüm/gelir aylığına müstahak olacaklardır.

19/11/2014 tarihli ve 6569 sayılı Kanunun 28 inci maddesi ile 4/11/1981 tarihli 2547 sayılı Yüksek öğretim Kanununun 44 üncü maddesinin (c) bendinde belirtilen azami süreler değiştirilmiş olup, bu süreler aşağıda gösterilmiştir.

Hazırlık Önlisans Lisans

Öğrenim Süresi 1 yıl 2 yıl 4 yıl 5 yıl 6 yıl

Azami Süre 2 yıl 4 yıl 7 yıl 8 yıl 9 yıl

Ancak,26/11/2014tarihiitibariyleöğrencilikkaydıbulunanyükseköğretimkurumuöğrencileri için azami süreler yeniden başlatılmıştır.

Buna göre sağlık yardımı yapılması veya aylık/gelir bağlanmasında azami öğrenim süreleri esas alınacaktır.

Örnek:12/4/2012 tarihinde vefat eden sigortalıdan dolayı 1/5/2012 tarihinden itibaren ölüm aylığı bağlanan ve doğum tarihi 29/10/1990 olan erkek çocuk, 7/9/2010 tarihinde öğrenim süresi iki yıl olan önlisans programına kayıt yaptırmış olup, halen 1. sınıfta kayıtlı öğrencidir. Erkek çocuk, kayıt olduğu dönemden başlamak üzere azami öğrenim süresi olan dört yıl içinde (7/9/2014 tarihinde) ilgili programı tamamlamak zorunda iken 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun geçici 67 nci maddesi gereğince 26/11/2014 tarihinden itibaren azami sürelerin hesaplanmasında daha önceki öğrenim süreleri dikkate alınmayacağından öğrencinin öğrenci hakkı devam ettiği sürece yaşını dolduracağı tarihe kadar ölüm aylığına müstahak olacaktır.

Bir başka ifadeyle öğrencilik süresi söz konusu azami süreleri aşsa da yaş sınırına kadar ölüm aylığı ve sağlık yardımı alacaktır.

Aktif öğrenci: Azami eğitim sürelerinde olmak kaydıyla her dönem kaydını yenileyerek öğrenimine devam eden öğrenciye sağlık yardımı yapılacak olup ölüm ve gelir/aylığı da bağlanacaktır.

Kayıt donduran öğrenci: Dondurulan süreler de azami öğrenim sürelerine ilave edileceğinden, tün haklar dondurulan dönem sonuna kadar devam edecektir. Ancak kaydını yenilemeden donduran öğrenciye sağlık yardımı yapılmayacak ve ölüm 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler