Camiler Haftası’na Hüzünlü Giriyoruz
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Camiler Haftası’na Hüzünlü Giriyoruz

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri camiler ve din görevlileri haftası olarak kutlanır ve bize diyanet teşkilatı mensupları camiler haftasında camilerimizi temiz tutalım, camileri cemaatlerle dolduralım, camide cemaatle kılınan namaz evde kılınan namazdan 27 kat daha sevaptır, camiler evimizdir, camilerde yapılan ibadetler çok eftaldir diye hep söylemişlerdir.

Bu sene bakıyoruz ki salgın hastalık dolayısı ile nerde ise camilere gelmeyin, camilerde korona var, camilerden size hastalık bulaşır gibi ifadelerle karşı karşıyayız.

Her ne hikmetse tüm Türkiye’deki uygulamalar hiç birbirini tutmuyor, özellikle ilçemizdeki camilerden sorumlu şahıslardan mı kaynaklanıyor yoksa ilçe idarecilerinden veya ilçe hıfzıssıhha kurulundan mı kaynaklanıyor ilçemizde çok ama çok sıkı tedbirler uygulanmakta. Hatta cami görevlileri cemaatle kavga edecek dereceye kadar gelmektedirler.

Ülkemizde her bölgede ilçe hıfzıssıhha kurulunun almış olduğu kararlar farklı farklı uygulamalara sahne oluyor. İlçemizi yöneten veya bu işlerle alakalı olanlar nerde ise camilerimizi ibadete kapatacak derecede sıkı tedbirler almaktalar. Amaçları tahminim ilçemiz camilerinin içerisinde bu salgın hastalıkla alakalı sıkıntı çıkmasın, ama dışarıda ne olursa olsun mantığı hâkim. Çünkü camiden çıkan insanlar çay ocağında, parkta, kafede, çeşitli yerlerde maskesiz, mesafesiz saatlerce oturduklarını görmekteyiz.

Ben daha önce bu konuyla alakalı olarak camiler ibadete açıldığı zaman yazmış olduğum makalemde de şu ifadelere yer verdim. Bende bir cami cemaati olarak bu hastalıktan önce vakit namazlarımı sürekli camide eda etmeye çalışıyordum çünkü biliyoruz ki camide cemaatle yapılan ibadet tek başına yapılan ibadetten daha üstün olduğunu biliyoruz. Ama artık eskisi kadar gitmiyorum çünkü cemaati bazen yapılan saçma uygulamalar yüzünden camiden soğuttular.

Bakıyoruz camilerimizdeki ibadetlere sabah namazında sıkıntı yok, öğlen namazının ilk sünneti ve farzı kıl son iki sünnete geldim mi virüs var, ikindi namazında tam kılıyoruz virüs yok, akşam namazında farzda virüs yok son iki sünnette virüs var, yatsı namazında ilk sünnet ve farzda virüs yok son sünnet ve salat-ı vitirde virüs var, namaz sonunda tesbihat olsa da olur olmasa da olur onda sıkıntı yok, namaz sonu aşrı şerif veya bakara süreleri artık hiç yok. Farz namazları eda edildikten sonra görevliler yetkilisinden almış olduğu talimat doğrultusunda elinden gelse camileri kapatacaklar. İşte size camiler haftasında camilerimizde yapılan ibadetlerin özeti. Bu yüzden camiye zaten zor giden cemaat ve 60 yaş üstü insanlar idi bu vesile ile gelmesi beklenen genç cemaat de camilerden tamamen soğudu ve soğutuldu. Bomboş camilerde camiler ve din görevlileri haftanız kutlu olsun.

Ama şunu da daha iyi biliyoruz ki camiye giden insanlar camiye elini yüzünü yıkayıp, temiz elbiselerini giyip, maskesini ve seccadesini alıp ve hatta gusül abdestini alıp öyle gidiyor. Camiye giden cemaat temiz ferah ve geniş havalandırmalı camilerde sosyal mesafe kuralına uyarak camide ibadet yapmaya özen gösteriyor ve hatta taburede namaz kılan insanımız alnı secdeye değmese bile tabure altına seccade sererek ibadet yapıyor.

Bu dünyayı saran virüs hastalık dolayısıyla dünya da ve ülkemizde çeşitli önlemler alındı ve alınmakta buna kimsenin itirazı olamaz fakat aklıma ve mantığıma sığmayan konuları bu camiler haftası dolayısıyla gündeme getirmekte bizim görevimiz.

İlçemizdeki camileri Cuma namazlarını farklı camilerde eda ederek geziyorum ve caminin bahçesine girdiğim zaman o cami ve görevlisi hakkında hemen fikir sahibi oluyorum. Merkez camilerimizde hepsinde imam ve müezzin olmak üzere iki görevli var. Aslan yattığı yerden belli olur misali cami dışı ve içi kendini belli etmektedir. Bu görevli arkadaşlar oradan ekmek yediğini ve geçimlerini bu ibadethanelerden sağladıklarını unutmamalıdır. Caminin bahçesi, şadırvanı, iç temizliği görevi olmasa bile icabında yapmalıdır çünkü cemaat sizi cami görevlisi olarak bilmektedir. Camilerden sorumlu arkadaşlar masa başında oturup ahkâm kesmemeli cami cami gezip camilerin iç ve dış temizliklerini kontrol etmeli ve gerekeni yapmalıdır.

Salgın hastalığı öne sürerek camilerden başta sorumlu olanlar kaçmamalıdır, bize çeşitli vaazlarda cami cemaati olmanın önemini nasihat edenler bakıyorsunuz ki camilerde vakit namazlarında görünmemekte. Camiler ve din görevlileri haftası kutlu olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı