GÜNAYDIN DİYORUM
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

GÜNAYDIN DİYORUM

“Zincir Marketlere Sınırlama”

Hafta sonu Türkiye Gazetesini okurken gözüme bir haber ilişti ve kendi kendime dedim ki günaydın. Gerçekten de ülkemizde bazı işlerin önü açılıyor insanların canını okuyorlar okuduktan sonra da veya iş işten geçtikten sonra da önlem almaya kalkıyorlar.

Amaç nedir veya bilinçli olarak mı yapılıyor çözemedim ve bizi yöneten hükümetler ne yapmaya çalışıyorlar aklım almıyor.

Ben daha önceki yıllarda Havza Esnafı Taşmı yesin diye bir yazı kaleme aldım ve bu zincir marketlerin bu denli yayılmasının yanlış olduğunu ilçemizde hepsinden birer adet olmasının doğru olacağını şube sayılarının çoğalmasının yanlışlığını bakkalları bitireceğini dile getirmiştim. Mahalle sokak demeden adım başı zincir marketlere müsaade ederseniz şimdi de kısıtlamak için yasa çıkartmaya çalışırsınız.

Af edersiniz zaten küçük esnafın ağzına ettiniz şimdi gönül almaya çalışıyorsunuz.

Haberin detaylarını aktarayım size;

Ulusal gazetenin haberine göre üzerinde çalışılan yasa ile birlikte, zincir marketlerin açılmasına belli sınırlar getirilecek. Böylece rekabet edemez duruma gelen bakkallar ve küçük esnaf korunacak. Ticaret Bakanlığı ve milletvekillerinin üzerinde çalıştığı “Perakende Ticaretin Düzenlenmesi” hakkındaki yasada yapılacak değişiklikle;

Zincir marketlerin birbirine yakın mesafede açılmasını önleyen adımlar da atılacak.

Zincir marketlerin her yerde açılmasına sınır getirilecek.

Nüfus kriteri ve marketlerin birbirine uzaklığı esas alınacak.

Market markalı ürünlerin satışı da kısıtlanacak.

Bakkalların da zincir marketlerle rekabet için ucuz mala ulaşmasına imkân sağlanacak.

Marketlere yöresel ürün satma zorunluluğu da getirilecek.

“AVM'ler de küçük esnaf için sıkıntı oluyor.

Bunlara da çekidüzen getiriliyor. Son dönemlerde bakkal büyüklüğünde zincir mağaza açılıyor. Küçük esnaf ve bakkallar da haliyle rekabet edemiyor. Köylere kadar neredeyse bunlardan açılmaya başlandı. Bu durum haksız rekabeti beraberinde getiriyor. Bunların çok iyi denetlenmesi gerekiyor. Bakkalların mal alımlarında kooperatifleşmesi sağlanırsa, ucuz mala ulaşmaları kolaylaşır ve rekabet güçleri artar.

Yeni düzenleme ile adım başı bir zincir market olmayacak, büyüklük ölçüsü gelecek.

Bakkal büyüklüğünde zincir market açılamayacak.

Aksi hâlde mahalle bakkalları yaşayamaz” görüşünde birleşti.

Sayı 35 Bine Çıktı

Geçtiğimiz aylarda bir araştırma şirketi tarafından açıklanan “Yerel Zincirler” raporuna göre; Türkiye genelinde yerel ve ulusal kapsamda 234 market zinciri, yaklaşık 35 bin şube ile faaliyet gösteriyor. Bunun yaklaşık yüzde 60'ını, üç büyük market zinciri oluşturuyor. İndirim marketlerin sektördeki payı, yüzde 76'ya kadar ulaşmış durumda. Şube sayısının 2025'e kadar 50 bine yaklaşması, zincir marketlerin pazar payının da böylece yüzde 80'in üzerine çıkması bekleniyor. Türkiye'de vatandaşlar en çok zincir marketlerden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Hem ucuz hem kaliteli ürüne ulaşmak isteyen tüketici, önce zincir marketlerin yolunu tutuyor.

Ulusal gazetenin haberi bizim yıllar önce köşemizde yazıp çizdiğimizi doğruluyor ama iş işten geçtikten sonra küçük bakkalı marketi bitirdikten sonra yapsanız ne olur yapmasanız ne olur, zaten bu yasa çıkana kadar da çoğu yere şube açarlar zaten.

Ben rekabet olmasın vatandaş ucuz alışveriş yapmasın demiyorum, olsun ama sınırlı olsun siz Havza gibi bir ilçede bir zincir marketi 5-6 şube müsaade ederseniz tabi ki bakkal diye bir işletme kalmaz. Bakkal amca ile tüm Türkiye’de şubesi bulunan bir marketi yarıştırırsanız olacağı budur.

Her işte olduğu gibi bunda da iş işten geçtikten sonra kısıtlama, sınırlama, düzenleme getirmeye çalışmak akıl işi değil. Son zamanların yaygın olan internet alışverişi çılgınlığına da bir düzenleme getirirler diye tahmin ediyorum. Her şeyimizi internetten alalım esnaf kardeşlerimizde siftah yapacam diye sabahtan akşama kadar beklesin dursun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Canlı Hayvan Pazarı %70 Hibe İle Modernize Ediliyor
Canlı Hayvan Pazarı %70 Hibe İle Modernize Ediliyor
1. Dünya Savaşı Döneminde Vezirköprü'de Şehit Edilen Askerler Anıldı
1. Dünya Savaşı Döneminde Vezirköprü'de Şehit Edilen Askerler Anıldı