İşsizlik En Büyük Sorun
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

İşsizlik En Büyük Sorun

Okulların açılması ile birlikte okulların temizlik işlerinde çalıştırılmak üzere tüm Türkiye’de İŞKUR aracılığı ile altı aylık geçici işçi alımı müracaatları başlamış ve yoğun bir talep olmuştur.

Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi ilçemizde tüm okullarda temizlik işlerinde çalıştırılmak üzere 70 adet geçici işçi alımı için yaklaşık olarak 600 kişi müracaatta bulunmuştur.

Ülkemizin bir türlü çözemediği işsizlik sorunu her iktidar döneminde olduğu gibi şimdiki iktidarda da devam etmektedir.

İlçemizin kanayan yarası olan işsizlik sorunu gittikçe daha da büyümektedir ve bir türlü önlenememektedir. Malum ilçemizde insanların iş sahası olarak gördükleri yerler hastane, belediye, millî eğitim kurumlarıdır. Özel sektörde iş sahasının az olması insanlarımızı resmi kurumlara akın etmeye zorlamaktadır.

İlçemizde yıllar önce temeli atılan Havza Organize Sanayi Sitesi işsizlik sorununu ortadan kaldırmak ve gençlerimizi anne ve babalarının yanından başka diyarlara mecbur bırakmadan kendi memleketlerinde çalışmak, yaşamak ve ölmek amacıyla yapılan bir adımdı.

 Bu amaçla yaklaşık olarak 14 yıl önce temeli atılan Havza Organize Sanayi Sitemizin faaliyete geçmemesi ve yaşanan siyasi kısır çekişmeler arasında ilçemizi terk eden binlerce genç nüfusumuz ve bugün geldiğimiz noktada 70 kişinin alınacağı bir kuruma 600 kişinin başvurması herhalde bazı insanların kemiklerini sızlatır diye düşünüyorum. 14 yıldır sadece cek caklarla geçen bir istihdam sahası Mayıs 2019 yılında beş fabrikanın temel atma töreni ile ancak faaliyete başlayabilecek.

İlçemizin en büyük sorunu olan işsizlik sorununa çare olacağını düşündüğümüz ve başka da bir çıkar yolumuzun olmadığı Organize Sanayi Sitemizde temelleri atılan beş fabrikadan sadece birisi ancak bu yılsonuna doğru faaliyete geçeceğe benziyor, diğer dört fabrika ise 2020 yılında tahminim faaliyete başlar. En büyük şanssızlığımız Havza Organize Sanayi Sitesi ülkemizde yaşanan ekonomik krizin yaşandığı bir döneme rastlaması olarak gözükmektedir. Ekonomik kriz olmasa idi belki de Havza Organize Sanayi Sitesinde bacalar tütmeye ve yüzlerce kişi çalışmaya başlayacaktı.

Gelinen nokta da artık malumunuz hükümetlerin fabrika açma gibi bir lüksleri yok, toplumu artık üretmeden tüketen, her türlü teknolojiden faydalanan hazırcı bir toplum haline getirirseniz sonuçlarına katlanmak durumunda kalırsınız. Yetişmekte olan nesil çalışmadan kısa yoldan para kazanmanın yollarını öğrenmeye merak saran bir nesil oldu.

Son zamanların en gözde ve dolgun maaşlı mesleği asker, polislik oldu. Çevremizde bir sürü gençler özel sektörde doyurucu bir maaş ve iş bulamayınca mecburen sözleşmeli asker veya polis olmayı tercih etmektedir.

Sonuç olarak hükümetimizin bir an önce taşralardaki OSB’lere önem vermeli bizimki gibi başlangıcından sonra 14 yıl sonra fabrika temeli atılan OSB’ler olmamalı. Tüm Türkiye’yi İstanbul’a doldurmanın ve Türkiye’nin sadece İstanbul’dan ibaret olmadığının bir an önce anlaşılması lazım. Taşralardaki OSB’lere bedava yer mi veriyorsunuz, destek mi yapıyorsunuz bilmediğim ne gibi yardımlar varsa yapın özel sektöre destek olun OSB’ler çalışsın üretsin.

Gelecek için bir şeyler yapın gençlerimiz işsiz, Üniversite bitiren nesil çoğaldı işsizlik artmaktadır. Memuriyette mecbur olan 65 yaş emeklilik yaşını uygun bir yaşa çekin ve bugün temizlik işçisi olabilmek için dahi belediye, milli eğitim, hastane gibi kurumlara Üniversiteli geçlerimiz müracaat etmektedir. Eğitimde çıtayı yükselttik ama işsizlikte çıta gittikçe düşmektedir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak