Düğünlerde Lütfen Çanak, Çömlek İşini Bırakalım
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Düğünlerde Lütfen Çanak, Çömlek İşini Bırakalım

Malumunuz bu aylar Havzamızda ve ülkemizde düğünlerin yoğun olduğu aylardır. Hepimiz bu aşamalardan geçiyoruz ve geçmekteyiz. Hepimiz kızımız oğlumuzu vakti gelince evlendireceğiz. Düğün yapmak ülkemiz şartlarında çok ağırlaşan ve aileleri kara kara düşündüren bir durum haline geldi. Tabiki evlilik çağına gelen gençlerimizin evlenmesi ve ebebeyinlerinde onlara maddi ve manevi olarak yardımcı olmaları gerekmektedir. Evlilik dinimizin ve devletimizin her yetişkin gence tavsiye ettiği ve Peygamberimizin sünneti olan bir olaydır. Ne diyor dinimiz Hadis-i Şerifte “Evleniniz, çoğalınız, çünkü ben Kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.”

Yapılan evliliklerin kalıcı olması için eşlerin birbirlerine sevgi ve saygılı olmaları ve yuvanın sağlam temeller üzerine kurulması gerekir.

                Bugünün şartlarında evliliklerin uzun ömürlü ve kalıcı olması gerekmektedir, çünkü nesil gittikçe artık rayından çıkmaya başlamaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre boşanmaların hızla yükseldiği, yuvaların dağıldığı tespit edilmektedir.  Çünkü bozulmayan tek kurum bu olması lazım. Gelecek nesillerimize ailenin önemini, evlilik kurumunun hassasiyetini anlatacak nesiller yetiştirmemiz lazım.

                Bu aylar evlenmelerin yoğun olduğu aylar ve düğün yapan gençlere ve ailelere en çok lazım olan maddi yardımlardır. İlçemizdeki düğünlerin çoğuna katılmaya çalışıyorum ve hepimiz görüyoruz salona gittiğimizde önümüzde bir yığın paketler halinde içerisinde artık bardak, tabak, çanak, battaniye, fincan takımı, saat ve daha aklıma gelmeyen bir sürü hediyeler.

Hediyeleşmek güzel bir adet, düğün yapana yardımcı olmak istiyor düğüne katılan misafirler. Ben zannetmiyorum ki düğün sahibi bu durumdan memnun olsun, oda istemiyor ama ne yapsın hediye diye vatandaş almış eline üç liralık beş liralık paketleri geliyor düğüne.

Ben bakıyorum bazen düğünlerde üzülüyorum değerli okurlarımız. Adama bakıyorum trilyonluk eline bakıyorum çanak çömlek paketi ve şahsen ben düğün sahibinden çok utanıyorum o trilyonluk adamın elinde o paketi görünce. Bunlar ilçemizin gerçekleri ama olmaması lazım diye düşünüyorum.

Kardeşim düğüne katılıyorsan düğün sahibinin en çok neye ihtiyacı olur nakit paraya, zaten düğün sahibi yeni çiftlerin tabağını, bardağını, tenceresini, demliğini almış evini düzmüş sen niye bir daha adama çanak çömlek götürüyorsun.

Kıymetli Havzalı hemşerilerim gelin bu huyunuzdan vazgeçin, bu adet Havzamızda bakıyorum düğünlerde yaygın olarak gözüme çarpmaktadır. Düğün sahibinin en çok ihtiyacı olan maddi olarak paradır. Kardeşim hiç bir şey bilmiyorsan düğün sahibine zarfa koy 5 TL veya 10 TL. Para, utanıyorsan eğer isminide yazma bu daha makbul olur ve düğün sahibininse bir yarasına merhem olur.

                Günümüz şartlarında en kötü bir düğünün 50-100 bin gibi bir maliyeti olduğunu düşünürsek verilen çanak çömlek yerine nakit paranın daha makbul olacağını düşünmekteyim ve çok konuştuğum Havzalı hemşerilerimizde bana hak vermektedirler. Gelin kıymetli ve yardımsever hemşerilerimiz bu çanak çömlek işini bırakalım ve düğün yapan ailelere para yardımında bulunalım. Hatta bence düğün salonlarımızda her girişte seçim sandığı gibi bir sandık koyup gelen zarfların onun içine atılması da daha şık olacağını düşünüyorum.

Belki bu yazımdan dolayı züccaciye işi yapan kardeşlerim bana kızacaklar ama onlarında bu konuda dertli olduklarını biliyorum. Çünkü düğün sonu toplanan çanak çömlekleri düğün sahipleri zücaciyeciye götürüp başka eşyalarla takas ettiklerini biliyoruz.

                Son olarak yardımsever Havzalı hemşerilerimizden istirham ediyorum düğünlerde hediye çanak çömlek değil, nakit para verelim, verelim ki düğün sahibi her gelene Allah Razı olsun gelenden gidenden desin. Yoksa bir araba çanak çömlek getirmişler sanki bizde yoktu demesinler.

Hoş cakalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak