YAŞLI BAKIM AYLIĞI
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

YAŞLI BAKIM AYLIĞI

Yaşlı bakım parası, gerekli koşulları sağlayan ailelerde sağlık raporunda %50 ve üzeri özürlü olarak değerlendirilmiş hastalara bakım için devlet tarafından karşılanan bir ücrettir.

Yaşlı bakım parasına başvurmak için birtakım şartlara sahip olmak gerekir. Bu şartları taşımayanların yaşlı bakım parası alması mümkün değildir. Bu nedenle yazımızda yaşlı bakım parası almak için gereken şartlar izah edilecektir.

YAŞLI BAKIM AYLIĞI ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Gerekli şartları sağlayan ve engellisine bakan kişiye EVDE BAKIM MAAŞI AYLIK olarak ödenmektedir.

1-Evde bakım parasının alınabilmesi için engellinin bulunduğu HANEDE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİRİN ASGARİ ÜCRETİN ÜÇTE İKİSİNDEN DÜŞÜK OLMASI GEREKMEKTEDİR.

2-Başkasının yardımı ve bakımı olmadan, gündelik hayatını devam ettirmesi mümkün olmayan, yeme, içme, tuvalet ve temizlik vb. ihtiyaçlarını tek başına gideremeyen, özürlülere verilecek özürlü sağlık kurulu raporlarında da “AĞIR ÖZÜRLÜ (EVET,HAYIR)” KISMINDA “EVET” İŞARETLENMİŞ her özürlü başvuru hakkına sahiptir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın takibinde olan evde bakım parasına gerekli olan şartları taşıyan herkes başvurabilir. GEREKLİ ŞARTLARI SAĞLAYAN VE ENGELLİSİNE BAKAN KİŞİYE 1305 TL ÖDENMEKTEDİR.

Evde bakım maaşındaki gelir kriteri de asgari ücrete endeksli. Engelliye bakan kişinin evde bakım maaşı alabilmesi için hanede kişi başına düşer gelir miktarının asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekiyor. Asgari ücrete gelen zamla birlikte bu rakam 1219,35 TL oldu.

2022 engelli aylıkları; Yüzde 40 ile 69 arası için 480 TL, yüzde 70 ve üzeri için 720 TL oldu. EVDE BAKIM AYLIĞI İSE 1305 TL OLDU.

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK

Bakım ihtiyacı olan engellilerin evde bakım ücreti/evde bakıma destek yardımından faydalanması için AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜKLERİNE başvuru yapılması gerekmektedir. Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik kapsamında işlem yapılmaktadır.

BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER

- Özürlü ve bakıcı olarak yazılan kişinin kimlik fotokopileri.

- Devlet Hastanelerinden alınan ağırlı özürlü olduğunu gösterir özürlü sağlık kurulu raporu veya fotokopisi

- Özürlüye ilişkin iki adet vesikalık fotoğraf.

- Özürlüye ilişkin varsa öğrenim durumunu gösterir belge veya sureti.

- Özürlünün vasisi var ise, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı

- Anne babanın boşanmış olması hâlinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı

BAŞVURU NE ZAMAN SONUÇLANIR

Başvurunun SHÇEK İl Müdürlüğü’ne ulaşmasını takiben, özürlü ve ailesi hakkında, sosyal çalışmacı, doktor, fizyoterapist, çocuk gelişimci, hemşire, sağlık memuru ve sosyolog unvanına sahip en az üç kişiden oluşan bakım hizmetleri değerlendirme heyeti, ÖZÜRLÜYÜ VE AİLESİNİ İKAMETİNDE VE İKAMET ADRESİNDE YAŞAMIYORLARSA FİİLEN YAŞADIKLARI YERDE GEREKLİ İNCELEMELERİ YAPARAK BAKIM RAPORU HAZIRLAR. Bakım raporunun hazırlanması sürecinde, acil durumlar haricinde, yukarıdaki belgelerin SHÇEK İl Müdürlüğü’ne ulaşması ile başvuru sahibinin oturduğu yer dikkate alınarak işlem sıralaması yapılır. Başvurunun sonuçlanması, normal süreçte 3-6 aylık bir süre aldığı belirtilmektedir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı