Esnaf Kefalet Seçim Analizi
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Esnaf Kefalet Seçim Analizi

Hafta sonu Pazar günü ilçemiz belediye kültür sarayında gerçekleşen kooperatif seçimi izlenimlerimi sizlerle paylaşmak isterim.

Geçen haftaki yazımda sizlere Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile alakalı seçim öncesi bazı bilgileri paylaşarak yapılanları ve yapılması gerekenleri yazdım herkes kendine bir pay çıkardığını düşünüyorum.

Pazar günü gerçekleşen seçime, Arif Gökmen’den sonra başkanlık görevine gelen Emin Aysan, Ömer Büyük, Fehmi Gündoğdu başkanlık için yarıştılar. Yaklaşık olarak yirmi yıldır böyle bir seçim yaşamayan Kooperatif seçimlerinde yoğun bir katılım oldu. Üç adayın yarıştığı seçimde ipi göğüsleyen Ömer Büyük ve çalışma arkadaşları oldu.

                Divan başkanlığını Alaçam Kooperatif başkanı Mehmet Aydoğdu, Yakakent Koop. Bşk. Yaşar Genç, Madeni İşler Esnaf Odası Bşk. Olarak ben ve Esnaf Fırat Özer’in yaptığı genel kurul gündem maddelerinin görüşülmesi sonrası en son madde olarak seçimlere geçildi ve öğlen saat 11’de başlayan genel kurul yapılan seçimlerle akşam saat 17.30 gibi sona erdi.

                Yoğun bir katılımla gerçekleşen Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi seçimine Ömer Büyük turuncu liste, Emin Aysan beyaz liste, Fehmi Gündoğdu ise mavi liste ile katıldılar. Seçimlerde 752 oy kullanıldı, vekâlet olarak noter onaylı 49, elden onaylı 38, toplamda 87 oy kullanıldı 4 oy geçersiz sayıldı. Hazirun listesinde 905 üyesi bulunan seçime vekâletler hariç 665 kişi direk katılım sağladılar, salonda emniyet mensupları önlemini almışlardı fakat onlara görev düşmeden esnafımız büyük bir olgunluk ve demokrasi örneği göstererek en ufak bir tartışma dahi olmadan güzel bir seçim oldu.

Yoğun katılımın olduğu seçim sonucunda Ömer Büyük 398, Emin Aysan 242, Fehmi Gündoğdu 116 oy aldılar. Bu seçim sonucu Ömer Büyük ve ekibi kooperatifi 3 yıllığına yönetme hakkına sahip oldular. Sonuçların açıklanması sonrası Ömer Büyük yapılan alkışlamalara hayır diyerek “kazana Havza olmuştur diyerek” alkışlamaları susturdu ve yaptığı konuşmada herkese teşekkür etti.

Yeni yönetimin işi zor ama imkânsız diye hiçbir şey yoktur. Disiplinli bir yönetim ve idare ile kooperatifin sorunlarını çözeceklerini biliyorum. Yapacakları sıkı bir bütçe ve alacakların tahsilatı konusunda özverili bir şekilde çalıştıkları zaman üç yıl sonra yapılacak genel kurulda ortakların karşısına çıktıkları zaman muhasebelerini yaparlar.

Yeni yönetime tavsiyelerim önceki hatalara düşmemeleridir, burada görev yapanların kul hakkı yemeden görev yapmaları gerekir, önüne gelene babasının parasını verir gibi para dağıtmamaları, para verecekleri şahısları ve kefillerini iyice araştırıp ona göre para vermeleri, sicili sağlam üyelerine öncelik vermeleri, kooperatif hazirun listesinden bir an önce alakası olmayan isimlerin çıkartılması çok büyük önem arz etmektedir, ortaklarının üniversitede okuyan çocukları varsa imkanları nispetinde burs vermeleri ve bunun gibi bazı hizmetleri diğer kooperatiflere bakarak onların yaptıkları önemli hizmetlerden ders almak gerekir.

                Sözlerime burada son verirken Ömer Büyük ve ekibine yapacakları hizmetlerde başarılar dilerken güzel bir demokrasi örneği gösteren esnaflarımıza da Kooperatif kredilerine muhtaç olmadan ticaretlerini yapmalarını temenni ederim.

                Afrin Harekatı

                Yaşadığımız kooperatif seçimleri vesilesi ile bu konuya fazla değinemedik. Kıymetli okurlarımız bu konuya kısaca değineyim çünkü konu on gündür ülkemizin bir numaralı gündemi. Allah ülkemiz üzerinde emeli olanları kahru perişan etsin. Evinde iradeyi sağlayamayan insanlar bile bakıyorsunuz kafasına göre ileri geri konuşuyor.

Yaşadığımız bu Afrin operasyonu bizleri kenetlediğini zannediyorum, arada değişik sesler çıkacak tabiki ama bütüne baktığımızda hem fikiriz.

Bize düşen devletimize, ordumuza sonuna kadar sahip çıkmaktır. Afrin olsun, diğer yerler olsun hep tek yürek olmaktır. Göreve giden askerlerimizin ağızlarından çıkan kelimeler bizleri duygulandırıp ağlatmaktadır. Allah yar ve yardımcıları olsun. Ülkesi için canlarını fedaya hazır olan evlatlarımıza kardeşlerimize dua edelim yeter.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak