SOSYAL GÜVENLİĞİNİZE DAİR SORULAR VE CEVAPLARI
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

SOSYAL GÜVENLİĞİNİZE DAİR SORULAR VE CEVAPLARI

Vatandaşlardan bize ulaşan soruları cevaplandırmak suretiyle çeşitli konular hakkında siz değerli okurlarımızı da bilgilendirmek istiyorum.

Aşağıdaki sorularda tazminat hakkı, memur ikramiyesinin alınabilme koşulları, emekli olmak isterken hangi kurum ve statüden emekli olabileceğiniz ve engelli oranının maluliyete yetmeyecek derecede olması halleri izah edilmektedir.

SORU :1.6.1985 SSK başlangıcım var. 5350 günü 17 ŞUBAT 2018’de doluyor. 2008’den sonra taşeron işçi olarak çalışıyorum. Emekli olmadan ikramiyemi alabilir miyim? (soru sahibi erkek sigortalı)

CEVAP: 1985’teki girişiniz nedeniyle 49 yaşında, 25 yıl sigortalılık ve 5300 günle emekli olabilirsiniz. Yaş ve sigortalılık süreniz dolmuş. Primleriniz de 17 ŞUBAT 2018’de dolduğunda emekli olabilirsiniz. Emekli olmanız nedeniyle 2008’den bugüne olan 9 yıllık süreye ait kıdem tazminatınızı da alabilirsiniz. SSK’lılar emekli olurken ikramiye değil kıdem tazminatı alabilir.

SORU: Memuriyette 12 yılı doldurdum, 10 ayda dışarıda sigortam var. 2 yıl da kızımdan dolayı emekliliğe süre olarak sayılıyor. Toplamda yaklaşık 14 yıl oluyor. 15 yılını dolduran memurların istifa edebilecekleri bilgisini edindim, doğru mudur?

CEVAP: Memuriyetten istifa ettikten sonra ikramiye alabilmek için gerekli bazı şartlar var. Askerlik için ayrılan ve memuriyete dönmeyen, evlenip 1 yıl içinde istifa eden ve yine tekrar memuriyete dönmeyen kadınlar ve 8.9.1999’dan önce memur olanlardan 15 yıllık hizmeti ve 3600 prim günü varken istifa edenler ikramiye haklarını kaybetmiyor. Ancak 8.9.1999 tarihinden sonra memur olanlar 25 yıl ve 4500 gün primi varsa ileride SSK’lı veya Bağ-Kur’lu olarak emekli olduklarında memuriyet süreleri için ikramiye alabiliyor. Sizin durumunuzda ne yazık ki böyle bir hakkınız bulunmuyor.

SORU: İlk kez 1992’de sigortalı oldum ve bugüne kadar hep SSK’lı oldum. İki yıl önce çalıştığım şirkete ortak oldum. SSK’lı olarak emekli olamayacağımı söylediler. Bu doğru mu?

CEVAP: İlk kez 1 Ekim 2008 öncesi sigortalı olmuş kişiler son 7 yıl içerisinde hangi kuruma en uzun süre prim ödemişlerse o kurumdan yani o statüde emekli olur. Dolayısıyla siz son 7 yıl içerisinde 2 yıl Bağ-Kur’lu, 5 yıl SSK’lısınız. Bu nedenle SSK’dan emekli olabilirsiniz.

SORU: Annem rahmetli eşinden memur emeklisi maaşı alıyor. 1750 TL ve yüzde 40 engellilik oranıyla. Kendisinin emekli olabilme durumu var mı ve maaş olarak bir azalma olur mu?

CEVAP: Anneniz, babanızdan dolayı ölüm aylığı alıyorsa ve kendisi üzerinden de emekli olursa dul aylığının miktarı yüzde 50’yi geçemez. Ancak %40 oranıyla malulen emekli olamaz. Sağlık Kurulunca bu oran %40 olarak belirlenmişse % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
E Twinning Masalımın Sesi Projesi  Merkez İlkokulunda Başlıyor
E Twinning Masalımın Sesi Projesi Merkez İlkokulunda Başlıyor
Trafik Kazası 12 Yaralı
Trafik Kazası 12 Yaralı