Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Seçimleri
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Seçimleri

Bu hafta sonu ilçemizin kapanma noktasına getirilen Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi seçimi var. Pazar günü Belediye Kültür Sarayında yapılacak olan seçimde şu an itibari ile üç aday yarışacak. Artık her yıl genel kurul yok, üç yılda bir genel kurul yapılacak olması sevindiricidir.

Bölgemizin sayılı kooperatiflerinden olan ve 150 bin TL’ye kadar kredi verebilen bir kooperatif bugün itibari ile yetkilerinin çoğu kısıtlanmış, verdiği paraları alamayan, 75 ile 100 bin lira arası kredi verebilen ve bunu da Halk bankası süzgecinden geçmeden kredi alamayan kooperatif durumuna getirilmiştir. Şimdi ben burada tek tek şu şunu yapmıştır, bu bunu yapmıştır dememe gerek yok, zaten küçük bir ilçe olduğumuz için herkesin ne yaptığını esnafımız bilmektedir. Kooperatifin bu durma getirilmesine sebep olanlar ortadadır. Böyle kurumlarda görev yapanlar ve hele de paranın çok döndüğü bir kurumlarda görev alanlar yaptıkları iyiliklerle ve kötülüklerle anılacaklarının bilincinde olsa gerek diye düşünmekteyim. Kooperatif hazirun listesinde 900’e yakın üye var bunlar içerisinde ölen insanlar var, işi terk etmiş esnaflıkla alakası olmayan insanlar var, neden bu zamana kadar bu liste temizlenmemiş hangi amaçla bekletilmiş anlamakta sıkıntı çekiyorum. Ne demiş atalarımız “Eşek Ölür Kalır Semeri, İnsan Ölür Kalır Eseri” bu sözden hareketle herkes kendine bir pay çıkarması lazım. İnsanlar görev yaptıkları kurumlarda sadece koltuk sevdası ve para için oturmamalıdır, mensubu oldukları camiaya ne gibi hizmetlerde bulunacağının muhasebesini yapmalıdır.

Kooperatifi yönetmeye talip olan arkadaşlar buranın sadece başkandan ibaret olmadığını ve beş kişilik yönetim ve iki kişilik denetim ve orada çalışan üç dört personel den de oluştuğunu iyi bilmeleri lazım. Başkan gemiyi batağa sürüklediği zaman yanındakiler dur demediği vakit kendilerinin de batacaklarını iyi bilmelidir. Bu kuruma düzgün bir şekilde ödemesini yapan insanların hakları ne olacak, bile bile batak olduğu bilinen insanlara sanki babasının parası gibi verilen paraların ve sonunda da geri alınamayan paralar ne olacak. Yapılacak seçimler öncesi bakıyorum hiçbir aday Kooperatifimize şunu yapacağız, esnafımıza bu hizmeti sunacağız gibi hiçbir vaatleri yok. Adayım diye ortaya çıkanların yazılı bir belge ile hizmetlerini esnafa sunmaları lazım.

Esnaf Kefaletlerin Görevi Nedir

Türkiye'de toplumun önemli bir kesimini oluşturan milyonlarca esnafımız var.

Bir anlamda toplumun ana omurgasını oluşturan bizleriz. Bu nedenle de Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana devletimiz zaman zaman esnaf kesimini desteklemek için ucuz kredi olanağı sağlamaktadır.

Halk Bankası da bu misyonu yerine getirmek ve esnafa ucuz kredi vermek için kurulmuş bir banka. Peki, esnaf bu bankanın sunduğu ucuz kredi olanaklarından yararlanabiliyor mu?

Bazılarına göre evet, bazılarına göre ise hayır.

1993 yılında Demirel hükümeti zamanında bir kararname çıkarılmış, Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin beş kuruş kaynağı yok diyerek esnaflarımız Kooperatiflere ve ondan sonra Halk Bankasına yönlendirilerek bu kooperatiflere yapılan kesintilerle kaynak aktarılmış.

1993'ten önce esnaf doğrudan doğruya bankadan kredi alabiliyormuş fakat sonraları ilgili bankadan para alabilmek için Kooperatifler aracı kılınmış.

Amaç bizim gibi küçük esnafa ucuz kredi vermekse, Halk Bankası Esnafın bankası ise Esnaf Kefalet Kooperatiflerine ne ihtiyaç var, bize arada komisyonculuk görevi yapan kooperatifleri kaldırın paramızdan yapılan kesintiler de daha düşük olsun. Böylece Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin yönetenlerin, çalışanların maaş ve giderleri yine esnafın sırtına binmez."

                Hafta sonu yapılacak seçimin esnafa yakışır bir şekilde geçmesi temennisiyle tüm esnaf camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Seçilen arkadaşlarımızın da ben değil biz diyerek seçime katılması lazım. Koltuk sevdası ile değil, esnafa hizmet sevdası sloganı ile hareket edilmesi ve önceki yönetimin hatalardan ders alarak adımlarını atması gerektiği düşüncesi ile aday arkadaşlarımıza yapılacak seçimde başarılar diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak