Son Fırsatı Kaçırmayın
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

Son Fırsatı Kaçırmayın

    6736 sayılı Kanunla yapılandırma talebinde bulunanların taksit ödeme süreleri uzatıldı.
Daha önceki yapılandırmaya başvurmayan vatandaşlara ikinci bir şans tanıyan, bazı kamu alacaklarını yeniden yapılandıran kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.
    Haziran 2016 ve önceki dönemlere ilişkin işveren ve sigortalılardan, prim borçlarını 03.08.2016 tarihli ve 6736 sayılı Kanun'la yapılandıranların 2017 yılı-nın Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksit ödeme süreleri 4 er ay uzatılmış, böylece ilk taksitini 2016 Kasım ayında ödeyen ve 2. Taksitini 31 Ocak 2017 tarihinde ödemez ise yapılandırması bozulacaklar için bu sürenin son ödeme tarihi 31 Mayıs 2017 olmuştur.
İşte bu sebeple anılan yapılandırmaya başvuranların yapılandırmalarının bozulmaması için son gün 31 Mayıs tarihini kaçırmamaları gerekiyor.
Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitlerden;
- İlk ikisinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi,
- Bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi,
- Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksitlerin geç ödeme zammıyla birlikte son taksiti izleyen ayın sonuna kadar da ödenmemesi, hâlinde Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybediliyor.
    Bu durumda, Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitlerden ilk iki-sinin süresinde ve tam olarak ödenmesi Kanundan yararlanma hakkının devamı için zorunlu olduğundan, taksitli ödeme seçe-neğini tercih eden borçluların 31 Mayıs 2017 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ilk iki taksiti tam olarak ödemeleri gerekmektedir.
SON YAPILANDIRMADA HANGİ BORÇLAR KAPSAMDA
SGK'ya bağlı tahsil dairele-rince takip edilen, tahakkuk ettiği halde ödenmemiş 2017 yılı Mart ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası primi, yaşlılık aylığı, emekli aylığı veya malullük aylığı bağlandıktan sonra sigortalı sayılmasını gerektirir nitelikte çalışması nedeniyle ilgili mevzuatına göre ödenmesi gereken 2016 yılı Şubat ayı ve önceki aylara ilişkin sosyal güvenlik destek primi, Mart 2017 sonuna kadar bitirilen özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin yapıların ön değerlendirme, araştırma veya tespit sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bütün bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları kapsamdadır.
BAĞKUR’LULAR İÇİN HİZMET SÜRELERİNİ İHYA FIRSATI
Daha önce çeşitli tarihlerde çıkarılan yasalarla Bağ-Kur’ luların birikmiş prim borçları silinmiş, dolayısıyla hizmet süreleri de dondurulmuştu. Yani emeklilik hesabında kullanılamayacak duruma gelmişti. Son olarak 2015'te çıkarılan torba kanun ile Bağ-Kur prim borcu 12 ay ve daha fazla olanların bu borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu.
NE YAPILMASI GEREKİYOR
SGK’ ya başvuru yapıp, dondurulan hizmet sürelerini ihya talebinde bulunmanız gerekiyor. Hesaplanan borç tutarını, tarafınıza tebliğ edildikten sonra 3 ay içinde tamamen yatırmanız halinde bu süreler hizmet süresi olarak yeniden canlanmış oluyor. 
Ancak bu süreleri her zaman güncel prim üzerinden ödeyerek ihya etme imkanınınız da bulunmaktadır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı