YILLAR GEÇSE BİLE CEZASIYLA ÖDEMEK ZORUNDA KALMAYIN
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

YILLAR GEÇSE BİLE CEZASIYLA ÖDEMEK ZORUNDA KALMAYIN

Konumuz özel inşaat işyerleri olup, binanızı kendiniz ya da taşeron vasıtasıyla hatta müteahhide 
vererek yaptırmanız halinde, inşaat işyeri ile ilgili yeterli asgari işçilik bildiriminde bulunmaz iseniz zaman aşımına uğrar ve herhangi bir ceza ödemem diye düşünenlerin bu konuda yanıldıklarını yıllar geçse bile tahakkuk etmeyen işçilik tutarlarını SGK’ nın gecikme zamlarıyla birlikte takip ve tahsil ettiğini hatırlatmak ve uyarmak isterim. 
ASGARİ İŞÇİLİK UYGULAMASI NEDİR 
01.01.1994 tarihinden buyana tüm işyerlerinde özellikle geçici işye-rlerinde yapılan işlerde SGY bildirilen işçilik tutarlarının belirli bir oranın altında kalmayacağı hakkındaki uygulama olarak tarif edebi-liriz. 
ÖZEL BİNA İNŞAATLARINDA SGARİ İŞÇİLİK 
NEYE GÖRE BELİRLENİR 
Özel bina inşaatlarında asgari işçilik uygulamasını yapabilmek için bazı bilgilerin bilinmesi gerekir.  
BUNLAR;  
1-İnşaatın yasa kapsamına alınış tarihi (İnşaatta ilk defa sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarih)
 2-İnşaatın bitiş tarihi 
3-İnşaatın yapı sınıf ve grubu
4-İnşaatın toplam alanı 
5-Yapının tamamlanma alanı ve oranı 
6-Uygulanacak birim fiyatı 
7-Uygulanacak işçilik oranı’ dır. 
    Bir inşaatın 5510 sayılı Yasa kapsamına alınması için gerekli ve yeterli şart hizmet akdine dayalı olarak işçi çalıştırılmasıdır. Sigortalı çalıştırılmaya başlandığı tarih itibariyle işverenin inşaatın bulunduğu çevredeki Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez Müdürlüğüne işyeri bildirgesi verilmesi gerekir. 
    Bir inşaata İLK KAZMA VURULDUĞU GÜN İTİBARİYLE İNŞAAT İÇİN DOSYA AÇILMALI, yapı denetim firması tarafından işin yüzde yüzünün bittiğini belirtir tutanak tutulduğu anda inşaat dosyası kapatılmalıdır. 
Asgari işçilik oranının belirlenmesi için gerekli olan, İnşaatın hangi sınıfa ve gruba girdiği belediyelerce verilen inşaat ruhsatlarında belirtilmektedir. 
    ASGARİ İŞÇİLİK ORANLARI; Kurum bünyesinde oluşturulan Asgari İşçilik Tespit Komisyonunca belirlenecek ve Resmi Gazete' de yayımlanacak, Tebliğ ile kamuoyuna duyurulur. 
BAZI İŞLERİN İŞÇİLİK ORANLARI: 
-Elektrik Tesisatı: % 10, Bina İnşaatı: % 9 
-Bina İnşaatı (Tünel Kalıp Sistemiyle): % 7 
İKİ YILDAN FAZLA SÜREN BİNA İNŞAATLARINDA,  
Hesaplamada, inşaatın bittiği yıldan önceki birim fiyatlar dikkate alınmaktadır. Eskiden olduğu gibi yılların ortalaması değil inşaatın bittiği yıldan önceki yılın birim fiyatı dikkate alınır. 
    Gerçek veya tüzel kişiler tarafından yapılan özel bina inşaatı işyerleri hakkında Ünitece yapılacak araştırma, bina maliyetine 
Kurumca yayımlanan tebliğ ile belirlenen asgari işçilik oranının %25 eksiği uygulanmak suretiyle yapılır. Süresinde dosya açılmamışsa indirim uygulanmaz.  
Bildirimde bulunmaz iseniz bildirimi yapılmayan inşaat işyerleri için zamanaşımı başlamadığından yani tahakkuk etmeyen borç için zamanaşımı olmadığından aradan  20 YIL GEÇSE DAHİ ASGARİ İŞÇİLİK TUTARLARINI CEZALARIYLA BİRLİKTE ÖDEMEK ZORUNDA KALIRSINIZ. 
HEM DE YÜKSEK TUTARLAR ÜZERİNDEN.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti