MEVCUT YAPILANDIRMAYA  BAŞVURMAYANLARA  YENİ İMKAN
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

MEVCUT YAPILANDIRMAYA BAŞVURMAYANLARA YENİ İMKAN

2016 yılı Haziran ayına kadar olan prim borçları yapılandırılmış ve peşin ödemede indirim ve taksitle ödemede düşük faiz seçenekleri getirilmişti. 
Mevcut yapılandırma uygulamasına 2016 Haziran’dan önceki borçlar dahil iken ,yeni uygulamayla  1 Temmuz 2016’dan 31 Mart 2017 tarihine kadar olan dönem içinde vadesinde ödenmemiş vergi, gümrük vergisi, SOSYAL GÜVENLİK PRİMLERİ ve bir kısım kamu alacakları yeniden yapılandırma kapsamında olacaktır. 
HANGİ DÖNEMLERİ KAPSAYACAK 
Geçen yıl haziran ayı ve daha öncesi dönemlerde borcu olduğu halde, bu borçları için yapılandırmaya müracaat etmeyen vatandaşların da yeni getirilen kanundan yararlanmaları mümkün olup, yeniden yapılandırma başvurusunda bulunabileceklerdir.  
    Bu nedenle 2017 Mart ayına kadar olan bütün vergi, prim ve diğer bazı kamu alacakları yeniden yapılandırılmış olacaktır.  
PEŞİN ÖDEME İNDİRİMİ VE 36 AYA KADAR TAKSİT İMKANI 
Yeni uygulamada  peşin ödeme indirimi ve 36 aya kadar taksit imkanı olacağı dikkate alındığında kamu alacaklarının tahsilinde vatandaşlar için büyük bir kolaylık sağlandığını söyleyebiliriz. 
SGK' nın bu kapsamda yapılandıracağı tutarın 23 milyar lira civarında olduğu ifade edilmektedir. 
SGK NE KADAR TAHSİLAT YAPTI 
SGK geçmiş yapılandırma kapsamında bugüne kadar 3 milyar lira tahsilat yapmış olup yeni yapılandırma kapsamında da tahsilatı hızlandırmak ve ödeme kolaylığı sağlamak amaçlanmaktadır. 
BAŞVURU NE ZAMAN 
Kanun tasarısı TBMM’ den çıkarsa Haziran ayında başvuruların alınacağı, Ödemelerin ise Ağustos ayı içinde yapılacağı öngörülüyor. 
    Öteden beri sürdürülmekte olan yapılandırmaların sonuçları itibarıyla vatandaşa kolaylık sağladığı ve tahsil imkanını artırdığı söylenebilir. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
E Twinning Masalımın Sesi Projesi  Merkez İlkokulunda Başlıyor
E Twinning Masalımın Sesi Projesi Merkez İlkokulunda Başlıyor
Trafik Kazası 12 Yaralı
Trafik Kazası 12 Yaralı