ÇALIŞMA SÜRESİ ARTTIKÇA EMEKLİ AYLIĞI DÜŞERMİ
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

ÇALIŞMA SÜRESİ ARTTIKÇA EMEKLİ AYLIĞI DÜŞERMİ

Son günlerde hatta son yıllarda kamuoyunda sürekli gündemde olan ancak bir türlü çözüm bulunamayan emekli aylıklarının her yıl düşmesinin doğru olup olmadığı ve düşüş nedeni hakkında bilgi vereceğim.

5510 sayılı Kanunun mevzuat komisyon başkanlığını yaptığım sırada da emekli aylığının her yıl düşeceği, bu nedenle bu konuda tedbir alınması gerekliliğini vurgulamış bir bürokrat olarak emeklilik sisteminin revize edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Zaten bu konuda Sayın Bakanımızın da bürokratlara bu konuda bir çalışma yapılması talimatı vermesi konunun önemini ortaya koymaktadır.

AYLIK DÜŞÜYORMU

Maalesef aylık bağlama oranlarının düşürülmesi nedeniyle aylıklar gittikçe düşüyor.

Çünkü 2000 yılına kadar A aylığı, 200-2008 arası B aylığı ve 2008 sonrası C aylığı olarak hesaplama yapılıyor.

2000 yılına kadar ;

Ortalama çalışma süresi 5000 gün olan bir kişiye %60, 9000 gün olan bir kişiye de %76 üzerinden aylık bağlanıyordu.

2000-2008 arası;

Aylık bağlama oranları düşürüldü, böylece 5000 gün üzerinden %55’ e, 9000 gün üzerinden ise %65’ e düşürüldü. Çünkü ilk 3600 gün için %35, sonraki 5400 günün her bir 360 günü için de %2, 9000 günden sonra her 360 gün için de %1.5 olarak aylık bağlama oranı belirlendi.

2008 sonrası;

Her bir 360 gün için %2 üzerinden aylık bağlanmaktadır. Böylece 9000 gün üzerinden %50 aylık bağlama oranı olmuştur.

BU HESABA GÖRE;

Sistemde geçen her yıl emekli aylık bağlama oranınız düşeceğinden, emekli aylığı da haliyle bir önceki yıla oranla düşmüş olacaktır.

Esasen sosyal güvenlik reformuyla aktüeryal dengeler gözetilirken emekli aylıklarının yıldan yıla düşeceği gözden kaçmamış olsa da tedbir alınamamıştır. Zaten 4447 sayılı Kanunla 2000 yılında başlatılan bu süreç 5510 sayılı Kanunla da devam ettirilmiştir.

Bugün itibarıyla emekli olmak için gerekli olan şartları tamamlamış iseniz, bundan sonra adınıza ödenecek prime esas kazanç 5 bin 300 TL den düşük ise emekli aylığınız artmayacak bilakis düşecektir. Bu nedenle bu durumda olanların bir an önce emekli olmaları kendi lehlerine olacaktır.

EMEKLİLİK YAŞI DEĞİŞİRMİ

Emeklilik yaşı kademeli geçiş sistemiyle şu anda ortalama 51 yaşa ancak gelmiştir. Hedeflenen yaş 58-60 olduğu halde bu yaş ortalamasına gelinememiştir. Burada unutulmaması gereken durum 2008 öncesi sistemde olanlar halen eski yaş düzenlemesine göre emekli olmaktadır.

Bu nedenle emeklilik yaşıyla ilgili bir düzenleme yapılması beklenmemelidir. Çünkü dünyanın en erken emeklilik yaşına sahip ülkelerinden birisi olan ülkemizde gelecek nesillerin emeklilik haklarını da düşünmek zorunda olduğumuz unutulmamalıdır.

Ancak emekli aylıklarıyla ilgili sistemin revize edilerek emekli aylıklarında meydana gelen düşüşlerin önlenmesi mümkün olabilir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı