MUHTARA PRİM MÜJDESİ
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

MUHTARA PRİM MÜJDESİ

Öncelikle muhtarların görev ve yetkileri hakkında kısa bir bilgi vererek muhtarların neden sigortalı olduklarını da izah edelim. Daha sonra da muhtarların sigorta primleri hususundaki gelişmeyi duyuralım.

Anayasa’nın 5241. Sayılı Kanunu ile açıklanmış olan Muhtar Görev ve Yetkileri Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkilatına Dair Kanun(10.04.1944) başlığı altında toplanmıştır. Bu kanuna göre „Şehir ve kasabalarda kurulu bulunan ve Belediye Kanununun 8 inci maddesine göre kurulacak olan mahallelerde bir muhtar ve muhtarın başkanlığında bir ihtiyar heyeti bulunur. Yapılacak işler bakımından bir kaç mahallenin bir muhtar ve ihtiyar heyetine bağlanması veya bir mahallede birden fazla muhtar ve ihtiyar heyeti bulunması belediye meclisinin kararına ve o mahallin en büyük mülkiye memurunun tasdikine bağlıdır“.

Bu hükme göre muhtar kamu görevi yürüten kişilerdir. Bu nedenle 5510 sayılı Kanunun 4/1-b bendine göre Köy ve Mahalle Muhtarları zorunlu sigortalı sayılmışlardır.

Daha önce de 1479 sayılı Bağ-Kur Kanununda da muhtarlar zorunlu sigortalı sayılmışlardır.

Öteden beri muhtarlarımızın aldıkları maaşlar az olduğu için primlerini ödeme konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle maaşlarında artışlar yapılmış olmakla birlikte prim ödemelerinin devlet tarafından karşılanması söz konusu olmamıştı.

TBMM’ de yapılan görüşmelerde sık sık gündem konusu olan, ancak kısmi çözümler üretilebilen muhtarların görevlerine bakıldığında, köy ve mahallelerimizde kamu düzeninin sağlanması bakımından önemli sayılabilecek görevler yaptıkları, ancak başkaca meslekleri de icra ettikleri görülmektedir.

Ülkemizde yaklaşık 49 bin muhtar bulunmakla birlikte muhtarların bir kısmı zaten başka mesleki faaliyetler nedeniyle sigortalı olmuş ya da emekli şahıslar olduğu düşünüldüğünde bu sayının bir kısmının daha önceden de prim ödediği görülecektir.

Özellikle son yıllarda muhtarların maaşlarında ciddi artışlar sağlanmıştır. 2013 yılında 438 TL, 2104 yılında 877 TL, 2015 yılında 947 TL ve 2016 yılında 1300 TL olan maaşları 2017 yılında 1406 TL olmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımızın son muhtarlar toplantısında da açıkladığı üzere, bundan böyle muhtar sigortalılarımızın primleri Devlet tarafından karşılanacağından muhtarlarımız prim ödemeyecekleri için 2000 TL üzerinde maaş alacaklardır.

Yapılan düzenleme kamu görevini ifa eden muhtarlarımızın daha etkin çalışmasını da sağlayacaktır. Çünkü muhtar seçilmiş birisi başka bir işle iştigal etmeksizin de geçimini sürdürebilirse daha da verimli olacak ve köy ya da mahallesindeki sorunlarla yakından da ilgilenerek çözebilecektir.

Seçimle iş başına gelen Muhtarlarımız için önemli sayılabilecek bu düzenlemenin köy ve mahallerimiz için de olumlu yansımalarının olacağını düşünüyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
E Twinning Masalımın Sesi Projesi  Merkez İlkokulunda Başlıyor
E Twinning Masalımın Sesi Projesi Merkez İlkokulunda Başlıyor
Trafik Kazası 12 Yaralı
Trafik Kazası 12 Yaralı