Referanduma  Beş Kala
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Referanduma Beş Kala

         Evet, yine bir referanduma beş gün kala dilimizin döndüğü gözümüzün gördüğü kadar birkaç kelime ile köşemizi dolduralım düşüncelerimizi paylaşalım.
Türk Milleti olarak her işin biz kolayını değil zorunu yapmanın peşinde oluyoruz bu siyasette de böyle halkımız arasında da böyle. Ülkemizin anayasasını oylama yapacağız bu anayasa her görüşün anayasası olacak ister evet çıksın ister hayır çıksın, çıkan sonuca Türk Milleti olarak uymak zorundayız. Hani bazıları diyor ya benim cumhurbaşkanım değil ben oy vermedim diyorya, deseler de cumhurbaşkanı hepimizin cumhurbaşkanıdır.  Anayasa evet çıkarsa hepimiz uymak zorundayız. Lafa gelince askeri anayasa, cunta yasası ama anayasayı bir türlü bir araya gelip düzeltemeyen uzlaşamayan partiler. Ülkemizin gündeminden bir türlü düşmeyen başkanlık veya partili Cumhurbaşkanlığı sistemi MHP ile Ak Parti’nin ortak hareket etmesi sonucu mecliste ve komis-yonlarda yaşanan kavga gürültü sonrası TBMM’den geçti ve halk oylamasına gidiyoruz Pazar günü.
Yıllardır bizleri yöneten siyasiler sivil anayasa yapalım diye toplanıyorlar ama nafile bakmışsınız ki ayrışmalar ve uzlaşmazlıklar sonucu anayasa çalışmaları fos çıkıyor. 
Pazar günü yapılacak 18 Maddelik anayasa değişikliğini referanduma götürmeden, dünyanın masrafını yapmadan mecliste çözseniz ne olurdu kıyamet mi kopardı yazık değil mi bu milletin parasını çarçur ediyorsunuz. Bir referandum bu ülkeye kaç milyonlara mal oluyor. Coğrafyamız ateş çemberi içindeyken sayın vekiller ve bizi yöneten siyasi liderler anayasamızı uzlaşma ile mecliste bitirseydiniz de enerjimizi başka konulara harcasak daha iyi olmaz mıydı?
Bakıyorum halkımız arasındaki söylemlere herkes siyasi düşünüyor sanki ülkemiz genel seçime gidiyormuş gibi propagandalar yapılıyor yapıldı, insanlar arasında ayrışmalar oluyor, kimse neye evet neye hayır dediğini araştırmadan partizanlıkla hareket ediyor.
    Dün cumhurbaşkanını seçmek için bir araya gelen iki siyasi parti, bugün başkanlık sistemini ülkemize getirmek için bir araya gelen iki siyasi parti bunlar her ne kadar da demokrasimiz tam olmasa da güzel olaylar. 
Ama bakıyorsunuz ki o bir araya gelen partiler şimdi bir birlerine ne ithamlar da bulunuyorlar. 
    Gelecek yeni sistem eğer ki referandumdan evet çıkarsa partiler arasında uzlaşmaları ve birliktelikleri zorlayacak bir sisteme doğru gideceğe benziyor. İlk etapta partili Cumhurbaşkanlığı sistemi devreye girecek ve 2019 yılında yapılacak seçimle de diğer 18 madde yürürlüğe girecek.  Ülkemiz insanlarının en çok kafasını kurcalayan konular “tek adam, 18 yaş, partili cumhurbaşkanı ve 600 milletvekili” gibi konular en çok halkımız arasında konuşulan konular oldu.
    Ak Parti ve MHP halka davalarında haklı olduklarını anlattılar ve bu referandum sayesinde Ak Parti ile yıldızı barışmayan MHP yakınlaşması Ak Parti seçmeninden olumlu sinyaller aldı. CHP ise bu düzenlemeye baştan sonuna kadar karşı çıktı o da kendi penceresinden MHP’den ihraç edilen vekillerle beraber çalışarak sistemin yanlışlıklarını anlattı. Rejim değişikliğini savundu her şeyin tek adama endeksli olduğunu savundu ve halka anlatmaya çalıştı. Ak Parti bu sistemi tek başına meclise getirmiş olsaydı belki derdik ki dikta ile yapılan bir anayasa, ama MHP de bu işin içinde olunca burada bir fikir birliği var beraberlik var iki partinin hukukçuları çalıştılar ve sonuna kadar bu anayasa referandumunu savundular.
    Benim her zaman savunduğum fikir şudur Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur, biz ilk önce partiler arası uzlaşmayı kardeşliği sağlayacağız inşallah bu çalışma ışık olur bundan sonra da bu şekilde gider, ondan sonra Türk milletinin önünde hiçbir güç duramaz. 
Bugün Irak ve Suriye’nin durumu ortada, dışarıdan bakıldığında toprakları ile vatandaşları ile bir ülke gibi görünüyor ama hiçte öyle değilmiş, Allah bizi o ülkeler gibi yapmasın.
    15 Temmuzda tankların, uçakların ve vatan haini şerefsiz askerlerin kurşunlarına göğüs geren bir milletin mensubu olmaktan gurur duyduğumu ve tüm dünyaya kim olduğumuzu tekrar hatırlattığımızı umuyorum. 
    İster evet olsun, ister hayır olsun ama kardeşliğimiz, birliğimiz, bütünlüğümüz bozulmasın Allah ilk önce ülkemizi her türlü şer odaklarından korusun.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı