ÜÇ AYLAR VE REGAİB
Emekli Din Görevlisi Hayrettin ŞAHİN

ÜÇ AYLAR VE REGAİB

Zaman sel gibi akıyor, Kainat ömür sayfalarını doldurmakla meşgul. Sanki daha dün uğurladığımız üç aylar denen rahmet, bereket, mağfiret ve fazilet mevsimi yine geldi ve yine gidecek. İnsan ömrüde öyle oda gelip geçmekte. Ya cennet bahçesi ya da cehennem çukuru olan kabre doğru akmaktadır. Oraya akmayan oraya gitmeyen kimseyi gösterebilir misiniz? Hani dedelerimiz ninelerimiz...  Hani anamız babamız?
Hani dostlarımız kardeşlerimiz? Hani Allah´a Peygamber´e Kur´an-ı Kerim´e dil uzatanlar?
Hani servetlerine mevkilerine güvenerek dine hücum edenler? Nereye gittiler? Niçin aranızda yoklar? Kara toprak onlarıda bağrına çekmedi mi? Dünyada iken bir sineğin ısırmasına dahi tahammül edemeyenler acaba şimdi ne haldedirler.
İşte düşünülmesi lazım gelen, tedbir alınması lazım gelen 
hususlar bunlardır.
- Üç Aylar denen Recep-Şaban Ramazan iyilik ve güzellikler için en güzel fırsatlardır. Çünkü bu aylarda Allah´ın in´am ve ikramı her zamankinden daha fazladır. 
Hele bu aylarda bulunan Regaip, Miraç, Ber´at kadir geceleri 
sonsuz rahmet ve mağfiretlerle doludur.           
Bu senede 29 Mart Çarşamba günü 3 aylar başlıyor.  Recep Ayının İlk günüdür ilk Cuma gecesi yani önümüzdeki  Perşembe gecesi Regaip Kandilidir. Peygamberimiz (SAV) üç aylar geldiğinde Allah´ım Recep ve Şaban aylarını bize mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına kavuştur diye dua ederdi.
     Regaip: Yüce Mevla´nın kullarına rahmet ve mağfiretini sevap ve mükâfatlarını bol bol verdiği gece manasına gelir. Diğer mübarek gecelerin ilki ve habercisidir. Bazı mahsuller için bazı mevsimler vardır. Manevi dünya için de bazı zamanlar vardır. Eğer bütün gün gece ve aylar manevi bakımdan aynı olsa idi insan sürüp giden hayatta yaşadığının farkına bile varamazdı. Fakat haftada farklı bir gün Cuma ile yılda bir farklı ay Ramazan ve onun habercileri Recep şaban ile karşılaşınca ömür ağacından bir haftalık, aylık veya bir yıllık bölümünün tükendiğini hatırlayacak. Kendisine çeki düzen verecektir.
Bu mübarek gün ve geceler kendimizi denetleme ve değerlendirme bakımından çok önemlidir. Önce nefsime sonra size soruyorum. Ey Allah´ı seviyorum diyen insan borçlu olduğun kulluk borcunu Allah´ın istediği şekilde yerine getirebiliyor musun?
Peygamberi(SAV) seviyorum diyen Müslüman onun sünnetini yaşıyor musun?    Kitabım Kur´an dediğin halde onun emrine sarılıp, yasaklarından sakınıyormusun?     Allah´ın nimetleri içinde yüzdüğün halde şükrünü yerine getiriyor musun?
Düşmanın olan şeytana iman gücünle karşı koyabiliyor musun? Cennet haktır diyorsun ona layık hazırlık yapıyor musun? 
Cehennem haktır diyorsun kötülüklerden uzak durabiliyor musun? Kendi kabahatini tövbe ile düzeltmek varken onun bunun 
gıybetiyle, ayıbıyla neden uğraşıyorsun?
    Geçen yılın bu mübarek günlerinde seninle beraber olup şu anda görmediğin insanları düşünüp kendine çeki düzen verebiliyor musun? Ölüm hak olduğunda şüphe yok. Şu anda ölüme hazır mısın? Nefsinden, malından, evladından hesap vermeye gücün var mı? Evet, bütün bunları kendimize sorup durum değerlendirmesi yapmak, bu mübarek gün ve gecelerin şuuruna varmak demektir.  O halde; bu mübarek ay ve geceleri kötülüklerden bir dönüş iyiliklere yöneliş bakımından iyi değerlendirelim.  
Beş vakit namaza bir türlü müdavim olamadık mı? Üç aylarda başlayalım.Ramazan ayına hazırlık mahiyetinde, Recep ve şabanın başlangıç, orta ve sonlarında Kandilleri karşılayan günlerinde tutabildiğimiz kadar oruç tutalım. İçki, kumar vs. haramların müptelası olanlar. Bunlardan vazgeçmek bu aylar hürmetine daha kolay olacaktır. Vazgeçip kötülükler için tövbekar olalım. Alimler şu teşhisi koymuşlardır. Recep ayı kıymetli ise Şaban ayının geldiğini haber verdiği içindir.Şaban ayı kıymetli ise Ramazan ayının geldiğini haber verdiği içindir. Ramazan ayı kıymetli ise Kadir gecesinde Kur´an-Kerimin geldiğini haber verdiği içindir..Öyle ise bu ayları kıymetlendiren Kur´an ile aramız nasıl yoklayalım, yanaşalım, yapışalım, yaşayalım.
    Kendimiz, ailemiz, çevremiz, ülkemiz açısından İslam ve Kur´an dışı yaşayışı İslam dışı düşünüşü giyinişi ve hareketleri gelin elimizin tersiyle iterek, bize kucak açmış üç ayların rahmet kollarına kendimizi atalım.
    Regaibi önümüzdeki perşembeyi inşallah oruçla geçirip Cuma gecesini karşılayarak çoluk çocuğumuzla camilere koşmaya özellikle o geceyi boş veya gafletle geçirmemeye dikkat edelim. Hepinizin üç aylarını ve Regaip kandilini tebrik ediyor  Müslüman milletinin birlik ve beraberliğine vesile olmasın   Cenab-ı Hak dan niyaz ediyorum.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İYİ Parti Havza İlçe Başkanı Abdullah Baş oldu
İYİ Parti Havza İlçe Başkanı Abdullah Baş oldu
Havza'da İki Otomobil Çarpıştı: 6 Yaralı
Havza'da İki Otomobil Çarpıştı: 6 Yaralı