TIBBİ CİHAZLAR  SAĞLIK BAKANLIĞINCA  KARŞILANACAK
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

TIBBİ CİHAZLAR SAĞLIK BAKANLIĞINCA KARŞILANACAK

Haberimizin başlığında da belirtildiği üzere hastanede yatarak tedavi görmeyenlerin tıbbi cihaz-ları kendileri tarafından satın alınıp, SGK ya fatura ediliyor sonrasında ise şahsın hesabına SGK tarafından yatırılıyor. Mevcut uygulamada yatarak tedavi gören sigortalılarımızın tıbbi ci-hazları ise hastaneler tarafından karşılandığından sigortalı taburcu edildikten sonra tıbbi cihaza ihtiyaç duyarsa kendisi satın almak zorunda kalmaktadır.
Ancak SGK ve Sağlık Bakanlığı ile yapılan anlaşma gereğince bundan böyle, hastaneden taburcu edilerek evde bakım hizmeti alacak olan hastaların tıbbi cihazlarını Sağlık Bakanlığı karşılayacak ve SGK’ da ödeyecektir.
Özellikle uzun dönem tedavi gerektiren ancak hastaneden taburcu edilen hastaların gereksinim duydukları tıbbi cihazları piyasadan satın almaları ya da SGK ya gelerek almaları sorun oluşturmaktadır.
İşte bu konuyla ilgili olarak SGK ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan anlaşma gereğince taburcu edilen hastaların evde bakımı yapılacak olması nedeniyle gereksinimleri olan tıbbi cihazlar Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanacağından, bu durumda olan hastaların yakınları tıbbi cihaz temini konusunda sıkıntı ile karşılaşmayacaklardır.
    Yaklaşık bu durumda olan 400 bin hastanın sağlık hizmetlerini evlerinde kolayca alabilecekleri düşünüldüğünde, hastane ortamından uzak kalmak ta daha tercih edilir hale geleceğinden, evde bakım hizmeti alacak hasta sayısı da artacaktır.
GSS PRİMLERİ 53 TL OLDU
1 Ocak 2012 tarihinden itibaren hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişileri SGK re’sen genel sağlık sigortası kapsamına almaya başladığı ve zamanla toplumun önemli bir kesimi GSS prim borçlusu haline geldiğini hepimiz biliyoruz. GSS prim borçluları için birkaç kez yapılandırma, taksitlendirme imkanı tanındığı halde, toplumun önemli bir kesimi GSS prim borçlusu durumunda ve bu sayı her geçen gün artıyor. Yaşanan bu sorunlar uzun süredir eleştiri ve sıkıntılara sebep olduğundan, bu sorunlara çözüm getirmek üzere 23 Şubat 2017 tarihinde Meclis’te kabul edilen 6824 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile bazı önemli düzenlemeler yapıldı. (Kanun 8 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.) 1 Nisan 2017 tarihinde yürürlüğe girecek söz konusu düzenlemelere göre; MADDE 15 – 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (f) bendine aşağıdaki cümle eklenmiştir.
“Ancak, 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendine tabi olanlar için genel sağlık sigortası primi, prime esas kazancın %3’ü olup, bu oranı %12’ye kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.”
    Gelir testi yaptırma zorunluluğu ortadan kalkacak. Hiçbir sosyal güvencesi olmadığı, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında hiç kimse üzerinden sağlık yardımı alma imkanı olmadığı için genel sağlık sigortası kapsamına alınan kişiler, aylık brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranında aylık GSS primi ödeyecek. 2017 yılı için aylık 53 lira ödenecek. Bakanlar Kurulu isterse bu yüzde 3’lük oranı yüzde 12’ye kadar artırabilecek. Zaten şu anda da aylık GSS primi yüzde 12 üzerinden hesaplanıyor.
Benim maddi durumum iyi değil, ben 53 lira dahi aylık GSS primi ödeyemem diyenler ise gelir testine başvuracak. Gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa o zaman GSS primini Devlet ödeyecek.
    Ayrıca önemli diğer hususi geçmiş GSS prim borçları için de bu hükme göre tahsilat yapılacaktır. 
Örneğin: 1 yıllık geçmiş GSS prim borcunuz varsa bu tutar aylık 53 TL üzerinden hesaplanacaktır. Dolayısıyla geçmişten gelen ve ödenmeyen GSS prim borçları aylık 53 TL üzerinde ise bu kısım silinecektir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı