EMEKLİLERE  VERİLECEK  PROMOSYONLARDA  ENGELLER KALKTI
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

EMEKLİLERE VERİLECEK PROMOSYONLARDA ENGELLER KALKTI

        SGK’ dan emekli aylığı almakta olan yaklaşık 11.5 milyon emekliye promosyonda başvuru ve ödeme süreci başlamıştı. Ancak, PROMOSYON için daha önce getirilen '2 fatura için otomatik ödeme talimatı' ile 'kredi kartı veya kredili mevduat hesabı' şartları emekliye eziyet haline gelince SGK bu konuda yeniden düğmeye bastı ve bankalarla bu konuyu görüşerek çözdü.

BANKALARLA YENİ 
PROTOKOLLER İMZALANIYOR

Yeni imzalanan protokole göre; Emeklinin sadece bankaya 'MAAŞIMI 3 YIL SİZDEN ALACAĞIM' sözünü vermesi yeterli olacak. Bunun için de bankalar, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yeni protokol imzalayacak. 
SGK, 3 şartın yer aldığı protokole imza atan 15 banka ve PTT ile şimdi de yeni anlaşma için çalışıyor.
Ancak alınan bilgilere göre şimdilik yeni sözleşme 7 bankayla imzalanma aşamasında olup, "Yeni protokol 3 kamu      (Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank) ve 4 özel bankayla (İş Bankası, DenizBank, ING Bank, Fibabanka) imzalanacak. Bundan böyle, emeklinin promosyon almak için nüfus kağıdıyla bankaya gidip 3 yıl maaşını başka yere taşımayacağını taahhüt etmesi yeterli olacak.
Bazı bankalar şubeye gitme zorunluluğunu da kaldırdı; çağrı merkezleri, internet ve SMS ile başvuru imkanı getirildi.      Yeni protokollerin henüz imzalanmamasına karşın, bazı bankalar şimdiden şartları kaldırdı. 
Ziraat Bankası ve Vakıfbank, internet sitelerinde yer alan duyurularda promosyon için sadece 3 yıllık taahhüdün yeterli olduğu kaydedildi.
DUL VE YETİMLERİN 
DURUMU NE OLACAK

    Vefat eden emeklilerin maaşlarını alan eş ve çocukları da promosyondan yararlanacak. 
Vefat eden emeklilerin dul eşi ve yetim çocuklarına, payları oranında maaş bağlanıyor. 
Bu kişilere ödenecek promosyon da payları oranında olacak.                                                                                   Örneğin; eşinin maaşının yüzde 50'sini alan dul eş, 300 liralık promosyonun da 150 lirasını alacaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı