SAĞLIK  HABERLERİ
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

SAĞLIK HABERLERİ

1-MUAYENE ÜCRETLERİ (KATILIM PAYI) ARTTI
Bilindiği üzere sağlıktaki reform sonrasında sağlık hizmetlerine erişim kolaylığı yaşanmış ve vatandaşlarımız hatta yabancı ülke vatandaşları da sağlık hizmetlerinden azami şekilde yararlanmışlardır.
Ancak sağlıktaki dönüşüm sonrasında özellikle her türlü sağlık hizmetinin verilmesi özel sağlık hizmet sunucularıyla yapılan sözleşmeler sağlık maliyetlerini de artırmıştır.
Bu amaçla;
"1 Ocak 2017 tarihinden itibaren vatandaşlarımız;
1-Eskiden 5 TL verdikleri devlet hastanelerindeki muayene ücreti için 6 TL,
2-Eğitim araştırma hastaneleri için verdikleri muayene ücreti için 5 TL yerine 7 TL,
3-Üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise 7 TL yerine 8 TL,
4-Özel hastanelerdeki muayene ücreti ise 12 TL yerine 15 TL ödeyeceklerdir.
Alınan sağlık hizmetlerinin Kuruma olan maliyetlerine bakıldığında yapılan artışlarla yaralar sarılmayacak, açıklar kapatılamayacaktır. Ancak vatandaşımızın ödediği ücret artışı kendileri bakımından fazla gibi görünse de alınan sağlık hizmetlerinin bedelinin makul rakamlar olduğu da düşünülmelidir.
Muayene katılım payı olarak ödenen bedellerin eczaneler vasıtasıyla tahsil edildiği göz önüne alındığında bu rakamları ilaç alırken ödemek zorunda kalacakları için yapılan artıştan sonradan haberdar olabileceklerdir.
2-ÖZEL SAĞLIK HİZMET SUNUCULARINDAN SAĞLIK HİZMETİ ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR;
1-Hastanız 112 Acil Komuta Merkezi tarafından hangi hastaneye yönlendirilmiş olursa olsun hastane hastanızı kabul etmek zorundadır
2-Hastanız acil servisten başka bir servise alınırken mutlaka hastane ile SGK arasında sözleşme olup olmadığını araştırın. Size bu konuda bilgi verilmese dahi taahhütte bulunmayın ve belge olacak mahiyette imza atmayın.
3-Hastanız acilde yoğun bakıma oradan da normal odaya alınmışsa, yoğun bakım hizmetleri için fark ücret ödemeseniz de normal odaya alındığında fark ücret isteyeceklerinden, uzun süreli tedavileri bunu göz önüne alarak yaptırın. Bu durumda hastanızı başka bir sağlık hizmet sunucusuna naklettirin.
4-Eğer sizden (en fazla) %200 den fazla ücret talep edilmişse bu durumu SGK ya bildirin. Ödediğiniz ilave ücreti geri alırsınız.
5-Bilginiz dışında T.C kimlik numaranız üzerinden muayene, tedavi ve reçete işlemleri yapıldığını öğrenmişseniz mutlaka SGY ihbarda bulunun.
6-T.C Kimlik numaranızı vererek gıyabınızda işlem yapılmasına müsaade etmeyin. 
Aksi takdirde bilginiz haricinde yapılan işlemlerden sorumlu tutulursunuz.
7-Acil servislerde verilen “Yeşil alan muayenesi” adı altında Kuruma fatura edilebilen sağlık hizmetleri hariç olmak üzere, acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri, Yoğun bakım hizmetleri, Yanık tedavisi hizmetleri, Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri), Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri, Organ, doku ve kök hücre nakillerine ilişkin sağlık hizmetleri, Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri, Hemodiyaliz tedavileri, Koklear implant yerleştirilmesi” işlemi, Kardiyovasküler cerrahi branşında yapılan cerrahi işlemler.                                 (İstisnai sağlık hizmetlerinde belirtilen işlemler hariç) olarak verilen sağlık hizmetlerinden hastalardan hiçbir suretle       İLAVE ÜCRET alınamaz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı