MEMUR  EMEKLİLERİNE MÜJDE
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

MEMUR EMEKLİLERİNE MÜJDE

         Memur emeklilerinin 30 yılı aşan süreyle ilgili çalışmaları hakkında sorun yaratan düzenlemenin Anayasa Mah-kemesince iptaline rağmen karar tarihinden (07/01/2015) sonrakiler bu düzenlemelerden yararlanarak 30 yılı geçen sürelere ilişkin ikramiyeleri alabiliyorken, karar tarihinden önce emekli olanlar bu sürelere ait ikramiye tutarlarını alabilmek için konuyu yargıya intikal ettirmek zorunda kalmışlardır.
    SGK aleyhine açılan davaların tamamının Kurum aleyhine sonuçlanması nedeniyle de bu konuda yeni bir düzenleme yapılması gerekmiştir.
    İşte yapılan son düzenlemeyle Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararında belirttiği ve Danıştay 11. İdare mahkemesinin kararı doğrultusunda 07/01/2015 tarihinden önce emekli olanlar da 30 yılı aşan sürelere ilişkin ikramiye tutarlarını alma hakkına kavuşmuşlardır.
    Böylece örneğin 40 yıllık hizmet süresine sahip bir kamu görevlisi 7 Ocak 2015 den önce emekliye ayrılmış olsaydı 30 maaş tutarında ikramiye alabilecekken bu tarihten sonra emekli olması halinde 40 maaş tutarında emekli ikramiyesi alma hakkına kavuşmuştu.
    Ancak bu hak, Anayasa’nın 153 maddesindeki “Anayasa Mahkemesinin iptal kararları geriye doğru işlemez” şeklindeki hüküm gerekçe gösterilerek 7 Ocak 2015’den önce emekli olanlara uygulanmamıştı.
    8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

    BU DÜZENLEMEDEN SONRA:
1- Memur Emeklileri ne kadar çalışmış olursa olsun ve hangi tarihte emekli olmuş olursa olsun bu sürelere ilişkin ikramiye tutarlarını alacaklardır.

2- 30 yılı aşan sürelere ilişkin memur ne zaman emekli olmuş ise o tarihteki katsayı üzerinden hesaplanacak olan ikramiye tutarları kanuni faiziyle birlikte ödenecektir.

3- Yapılacak ödemenin 7.500 TL si başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerisinde ödenecek olup kalan kısmı ise takip eden yılın aynı ayı içerisinde ödenecektir.

4- Dava açmış olanların davaları yersiz olarak kabul edilip dava masrafları SGK tarafından ödenecektir.
    
    Uygulamada ortaya çıkabilecek en önemli sorun olarak emekli olan memurun emekli olduğu tarihteki katsayının esas alınacak olmasıdır ki bu durumda da başvuru sahibine başvuru tarihinden itibaren kanuni faiz uygulanacak olmasıdır ki bu durum bazı emekliler için hak kayıpları ve mağduriyet yaratabilecektir.
    
    Bu konuda açılmış olan çok sayıda dava da bu hükümler çerçevesinde yersiz kalacağından kendiliğinden kalkmış olacaktır. Bu durumda hem Kurum hem de Yargı uyuşmazlıklardan kurtulmuş olacaktır.
    
    Memur emeklileri 30 yılı geçen çalışma sürelerinin karşılığında emekli ikramiyelerine kavuşacaklardır.          Uygulamanın hayırlı olmasını temenni ediyorum..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti