Gündem  Ak Parti İlçe Başkanlığı
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Gündem Ak Parti İlçe Başkanlığı

          İlçemizde geçen hafta sonu şok bir kararla Ak Parti ilçe başkanı ve yönetiminin hiçbir sebep belirtmeksizin genel merkez tarafından topluca istifası istendi ve akabinde ilçe teşkilatı üyelerinin 20 asıl 20 yedek hepsi istifalarını verdiler. Ak Parti il başkanı Muharrem Göksel’in basında yer alan demeçlerine göre bizim dışımızda ve genel merkez kararı ile uyumsuzluk üzerine Havza ve Atakum teşkilatlarımızın başkan ve yönetiminin istifaları istendiğini belirtti.
    Yaklaşık olarak 2008 yılından beri yani sekiz yıldır Havza ilçe başkanlığı görevini yürüten Mahmut Karahan’ın geçen hafta sonu istifası genel merkez tarafından istendi ve kendisi de istifasını sundu. İlçe başkanı olduğu günden beri hiçbir zaman belediye başkanı olan Murat İkiz’le yıldızı barışmayan Karahan’ın ilçe başkanlığı yaptığı dönem içerisinde belediye başkanı ile karşılıklı olarak  küslük ve anlaşmazlık içerisinde oluşu da istifasının istenmesinde etken olduğu tahmin edilmektedir. Zaten Ak Parti Samsun il başkanlığından yapılan çeşitli açıklamalara göre “uyumsuzluk” ifadesi ya belediye başkanı veya il başkanlığı ile olduğu anlamındadır. Yaklaşık olarak sekiz yıldır ilçe başkanlığı yapan Karahan’ın bu zaman içerisinde 2013 yılında parti içerisinde yaşanan huzursuzluk nedeni ile Karahan dâhil dokuz kişinin istifası alınmış ve uzunca bir zaman sonra tekrar Karahan yeni yönetimini oluşturarak 2014 deki kongreye partisini taşımış ve kongrede tek aday olarak girerek seçilmiş ve bu görevi geçen hafta başına kadar götürmüştü.
    İlçemizin kaderi midir havasından mıdır suyundan mıdır bilemiyoruz ama bir türlü birlik beraberlik ve dayanışmayı Havza olarak sağlayamıyoruz. Benim bildiğim kadarıyla önceki yıllarda Belediye başkanı Celal Er ile Milletvekili İrfan Demiralp çekişmesi, akabinde Tuncer Keskin ile Eşref Bozkurt çakışmaları ve son olarak ta Murat İkiz ve Mahmut Karahan arasında yıllardır süregelen küskünlük ve çakışmalar hep ilçemizi negatif etkiler yapmıştır. 
Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan ile Rus lider Putin bile ülke çıkarları için barışırken bizimkiler Havza için barışmayı bırakın fotoğraf karelerinde dahi yan yana gelmeyi istemediler.
Yaşadığımız bu çekişmeler sürecinde hep Havzamız kaybetmiştir ve halende tüm Havzalılar bunun sıkıntısını çekmektedir. Yaşanan bu kısır çekişmeler yüzünden ilçemiz bir sürü yatırımlardan mahrum bırakılarak kaderine terk edilmişidir. İlçe başkanı ve belediye başkanı çatışması yüzünden sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, meclis üyeleri ve halkımız ikiye bölünmüş ve ayrışmalar yaşanmıştır. İlçemize yapılacak hizmetler şahsi hırslar yüzünden ve hep ben yaptım, sen yaptın kavgasına dönmüştür. 
             İşsizliğin hat safhada olduğu, göçün alabildiğince yüksek olduğu ve artık sadece insanların yazın tatillerini geçirdikleri küçük bir tatil bölgesi haline gelmiştir ilçemiz. Gençlerimiz bu kısır çekişmeler yüzünden nasibini almış ve yaklaşık olarak 10 yıldır Havza Organize Sanayimizi faaliyete geçiremedik ve gençlerimiz işsizlik yüzünden yaşlı anne ve babalarını bırakıp gurbete çalışmaya gitmektedirler. Ülkemizde tek başına bir iktidar yıllardır elimizin altında iken biz bu fırsatı kaçırdık ve bizim nüfusumuzun yarısı dahi olamayan Kavak’ta organize sanayi varken bizde halen yok ve ilçemizden Kavak’a çalışmaya gidenler var. İlçe esnafını ve Havzamızı bitiren Dörtyol mevkiinde olan sıkıntılar, sanayi sitelerimizde olan yol problemleri, ilçemizin kanayan yarası olan otopark sorunu, eski hastanemizin ne olacağı ve bir soru problem varken biz başka konularla yıllarımızı heba ettik.
    NASIL BİR BAŞKAN OLMALI
    İlçemiz malumunuz dedikodunun ayaklı gazetelerin yoğun olduğu bir ilçe ve bu yüzden halk arasında yeni ilçe başkanı olacak isimler telaffuz edilmektedir. Ben bunlara girmeyeceğim, yukarıda yazdığım sıkıntıların ilçemizde tekrar yaşanmaması için feragat etmesi gerekenler ilçe başkanı ve belediye başkanıdır. Ak Parti’de kimsenin koltuğu sağlam değildir her an her şey olabilir. Ak Parti de ilçe başkanının şu veya bu olması çokta önemli değil, atanan ilçe başkan yeter ki Havza için insanları bir araya getirsin partide ve diğer sivil toplum kuruluşları arasında kaynaşmayı sağlasın. İlçede ki küslükleri kavgaları bitirsin ve toplumsal uzlaşmayı sağlasın. 
    İlçemizin özlediği tablo ilçe başkanı ve yönetimiyle, belediye başkanı ve meclis üyeleriyle, muhtarlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla aynı fotoğraf karesinde olan yapmacık değil gerçek görüntüdür. İlçemizi diğer ilçeler içerisinde birlik ve beraberliği ile öne çıkaracak ve parmakla gösterilecek bir ilçe haline getirecek mütevazı, insanlara tepeden bakmayacak bir başkan olmalıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı