NİÇİN  BÖYLE    OLUYOR?
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

NİÇİN BÖYLE OLUYOR?

Bu başlığın altında yazılabilecek o kadar çok durum olmasına rağmen, biz emekli aylıkları ve emekli ikramiyelerinde yaşanılan hak kayıplarına değineceğiz.
Sosyal güvenlikte 2000 ve 2008 yıllarında yapılan iki önemli değişiklikle emekli aylıkları gittikçe düşen bir seyir izlemiş ve izleyecektir.
    Önce 4447 sayılı Kanun sonra da 5510 sayılı Kanun emekli aylığı bağlama sistemini tamamen değiştirilmiştir. Bilerek yıllar itibarıyla emekli aylıklarının düşmesine göz yumulmuştur.
    İkinci konumuz ise memur emeklilerinden 30 yıl üzerinde çalışanlara bu sürelerin ikramiye tutarları ve-rilmezken yapılan değişikliklerle bu tutarlar verilmeye başlanması ancak güncellenmeden ödeme yapılmasıdır.
    Bu durum da nedeni belli olmayan bazı uygulamalar olduğunu ortaya koymaktadır
EMEKLİ AYLIKLARI 
NEDEN DÜŞÜYOR DENİLİYOR?
    Çünkü eskiden emekli olan bir şahsa göre yeni emekli olanlar daha şanssız sayılabilir.
Örneğin: 2005 yılında 5400 gün üzerinden emekli maaşı alan bir kişinin emekli aylığı hesaplamasında geriye doğru gidildiğinde 2000 öncesi 10 yıl 2000 sonrası da 5 yıl prim ödeme süresi bulunduğu varsayıldığında, 2000 yılına kadar hem Bağ-Kur hem de SSK aylık bağlama sisteminde son bulunulan basamak ve gösterge üze-rinden emekli aylığı hesaplanmaktaydı.
    Bu nedenle 2000 sonrasında geçecek süre ne kadar fazla ise aylık ta o kadar düşmektedir. Çünkü 2000 sonrası ortalama kazanç üzerinden aylık hesabı yapılmakta, bu durumda emekli aylıkları düşük olmaktadır.
ÇÖZÜM NEDİR
Aslında konunun çözümü mümkün, ancak erken emeklilik nedeniyle oluşan açıkları azaltmak ve nimet külfet dengesini oluşturma adına yapılan reformlarda hak kayıplarını önleyecek çözümler üretilmedi.
Eğer konuyu çözmek istiyorsak her şeyden önce sosyal güvenlik sisteminin açıklarına neden olacak erken emeklilik konusunun tam olarak çözülmesi ve geleceğe yönelik tedbirler alınması gerekmektedir.
Bunun için alt sınır aylıklarını tüm kesimler için yani SSK’ lısından Bağ-Kur tarım sigortalısına kadar uygulanması gerekmektedir.
    1060 TL emekli aylığı alan bir şahsın bu parayla evini geçindirmesi mümkün gözükmüyor. O halde uzun vadede planlar yapılmalı ve emeklilere bağlanacak aylığın alt sınırı yüksek olmalı, ülkenin gerçeklerine uygun olmalıdır.
    Emekli olanlar emekli olduktan sonra da çalışma hayatına devam etmek zorunda kalmaktadır. Çünkü aldığı para evin geçimi için yetmiyorsa mecburen çalışıyor bu defa SGDP kesintisiyle karşılaşıyor.
    Emeklilik sonrasında çalışılan sürelerde SGDP kesintisi yapıldığı halde prim kadar alınan bu tutarlar kişinin emeklilik süresine ilave edilmiyor.
    Memur emeklilerinde 30 yılı geçen hizmet süresi olanlar bu sürelere ait ikramiyeleri alacaklar ancak güncel değerler üzerinden değil de geçmiş tarihteki rakamlar üzerinden yapılmaktadır. 
    Örneğin 1 yıla sadece 50 TL emekli ikramiyesi ödenmesi olayın önemini daha da artırmaktadır.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı