SGK PEŞİNİ  BIRAKMIYOR
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

SGK PEŞİNİ BIRAKMIYOR


    Yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere SGK anlaşmalı boşanan ancak aynı evde yaşadığı tespit edilen çiftlerden bugüne kadar 24 bin kişinin üzerinde denetim yaptı ve yaklaşık 8 bin civarında kız çocuğunun da gelir ve aylığını kesti.
SGK söz konusu denetimleri 5 yıldan beri yapmakta olup, bundan böyle de devam ettirecektir.
Çünkü YETİM aylığı dediğimiz, kız çocuğuna anne ve/veya babasından bağlanan aylığı alabilmek adına çiftlerin boşanmayı göze alması son yıllarda denetimlerde ortaya çıkan acı bir tablodur.
    Yetim aylığı bilindiği üzere hangi yaşta olursa olsun kız çocuğu evli olmadığı sürece bağlanan bir aylık türü olup fazlaca suiistimal edilen bir ödeme türüdür. 
Normal olarak kız çocuğunun toplum içinde güvencesinin olması için verilen bu hakkın son yıllarda suiistimal edilmesi oldukça düşündürücüdür.

NASIL TESPİT YAPILIYOR
    Çoğunlukla ihbar mekanizması devreye girmekte ve alınan ihbarlar sonucunda yapılan denetimlerde tespit edilen hususla değerlendirilerek durum açıklığa kavuşturulmaktadır.
    Denetim elemanı vasıtasıyla yapılan denetimlerde  boşanan çiftin aynı evde yaşadığı tespit edilmiş ise derhal aylığı kesilmekte ve o ana kadar yapılan tüm ödemeler geçmişe doğru gidilmek suretiyle yasal faizi ile birlikte aylık sahibinden geri alınmaktadır.
Genel olarak denetmenler yaşanılan eve gelerek yerinde tespit yapmakta ve çevredekilerin de bilgilerine başvurulmaktadır. Komşuları, muhtar ve çevredekilerden bilgi alınmaktadır.
    Bu durumda evin suyu, elektriği, doğalgaz vb aboneliklerine bakılmakta ve alınan ifadelerle birlikte değerlendirilmektedir. Eğer boşanan çift aynı evde sürekli yaşamayıp, çocukların görülmesi ya da hastalık gibi durumlar nedeniyle o evde bulunuyor olduğunu ileri sürer ise bu durum da ifadeler ve abonelikler vasıtasıyla tespit edilebiliyor.

TESPİTLER DOĞRUMU, YANLIŞSA NE YAPILIYOR
Aslında yapılan tespitlerde bir çok kriter baz alındığından tespitler büyük oranda isabetli olmaktadır. 
Bu konuda gelen itirazlar daha sonra yeniden değerlendirilmekte ve yanlışlık yapılmış ise işlemden geri dönülmektedir. Yani kesilen aylık yeniden bağlanmakta alınan paralar varsa geri iade edilmektedir.

SAHTE BOŞANMALAR ÇOĞALDI
Resmi nikahtan kaçınan çiftler kadının yetim aylığı alabilmesi için anlaşarak boşanıyorlar ama bu boşanma sadece kağıt üzerinde kalıyor.
    Bu durumun önüne geçmek amacıyla denetimler git gide artıyor ancak sahte boşanan çiftlerin sayısı da artıyor. Nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla karşı karşıya kalacağını bilmeden ya da bilerek bu işe tevessül edenler sonunda pişman oluyorlar. 
Çünkü yapılan tüm ödemeler faiziyle geri alınıyor.
    Sahte boşanmalar bir gün gelip açığa çıkıyor, ya komşuları, ya yaptıkları bir işlemler ilgili ya da yakınları tarafından ihbar ediliyor.
    En büyük sorun bu kişilerin bu yolu geçinme aracı olarak görmeleri ve meşru kabul etmeleridir. 
Bu yöntem ne meşru ne de hukukidir. Bu nedenle bu yola tevessül edilmemeli , edenler de uyarılmalı ve ihbar edilmelidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı